Miód najlepszym naturalnym antybiotykiem? Badania naukowe
Wielokrotnie rozmawialiśmy o tym, jak dobroczynny dla naszego zdrowia jest miód. Podzieliliśmy się również kilkoma remediami, które pozwalają nam wykorzystać jego właściwości, nawet w dziedzinie urody i pielęgnacji ciała. Jednak dzisiaj chcemy wrócić do tematu z nowszym badaniem. W tym przypadku naukowcy starają się udowodnić, że miód jest najlepszym naturalnym antybiotykiem.
W tym badaniu pokazują, że rzeczywiście może być dobrym uzupełnieniem niektórych konwencjonalnych antybiotyków stosowanych w leczeniu infekcji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Dlaczego twierdzi się, że miód jest najlepszym naturalnym antybiotykiem?
Okazuje się, że ten pokarm zawiera liczne bakterie kwasu mlekowego (LAB). Są one odpowiedzialne za wymagane działanie przeciwdrobnoustrojowe, w zależności od rodzaju zwalczanych bakterii. Zostało to ujawnione przez Tobiasa Olofssona, profesora na Uniwersytecie w Lund i autora serii badań na temat miodu opublikowanych w czasopiśmie International Wound Journal.
Aby to zademonstrować, naukowcy leczyli 42 patogeny ran od 22 pacjentów za pomocą miodowego LAB. W rezultacie odkryli, że efekty mogą być porównywalne z efektami konwencjonalnych antybiotyków.
Badania zostały wzmocnione przez zastosowanie miodu jako środka do leczenia ran koni, które się nie goiły. Otrzymane wyniki były pozytywne.
Profesor Olofsson ostrzega jednak, że aby osiągnąć te efekty i zalety miodu, musi on być świeży i całkowicie czysty. W tym sensie ostrzega, że miód sprzedawany w supermarketach nie zawiera żywych bakterii kwasu mlekowego. Dlatego wiele z jego zalet nie jest obecnych.
Jednak ci badacze uważają, że to odkrycie może być bardzo ważne w świecie medycyny. W przyszłości może stanowić alternatywę dla konwencjonalnych antybiotyków. Jak wiemy, mogą one w niektórych przypadkach mieć skutki uboczne dla pacjentów.
Dowiedz się więcej: Różne rodzaje miodu i ich niesamowite właściwości zdrowotne
Jakie inne właściwości ma miód?
Oprócz bakterii kwasu mlekowego (LAB) miód jest pokarmem bogatym w probiotyki i przeciwutleniacze. Są one bardzo korzystne dla organizmu, ponieważ pomagają regulować pasaż jelitowy i eliminować toksyny.
Jest również bogaty w witaminę A, witaminę B2, witaminę B3, witaminę B5 i witaminę C. Zawiera również niezbędne minerały, takie jak wapń, magnez, potas, żelazo, miedź, jod i cynk. Dlatego też, biorąc pod uwagę jego zalety, miód był stosowany jako antybiotyk do:
- Zwalcza szkodliwe organizmy, takie jak Salmonella i E. coli, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym. Przyczynia się również do lepszego trawienia pokarmu dzięki zawartości probiotyków.
- Wzmocnienie układu odpornościowego. Może również pomóc złagodzić niektóre dolegliwości związane z infekcjami dróg oddechowych, a także z przeziębieniami i grypą. Uważa się, że może promować wydzielanie śliny, co z kolei pomaga nawilżyć i uwolnić drogi oddechowe.
- Od czasów starożytnych stosowany był w leczeniu ran, zapobieganiu infekcjom i usprawnianiu procesu gojenia.
- Pielęgnacja skóry. Może nam pomóc nawilżyć, odżywić i zadbać o skórę. A w przypadku dyskomfortu, takiego jak swędzenie i zaczerwienienie, może przynieść ulgę.
Inne ważne fakty dotyczące miodu
- Jego spożywanie nie jest zalecane dla osób cierpiących na cukrzycę, gdyż w krótkim czasie może dostarczyć dużą ilość cukru, który może mieć wpływ na pacjenta. Z tego powodu zaleca się spożywanie go z umiarem.
- Nie należy go podawać niemowlętom, ponieważ ich jelita nadal nie są w stanie go przetworzyć.
- Osoby uczulone na pyłki mogą również stać się uczulone na miód.
- 100 mililitrów miodu dostarcza 325 kalorii. Z tego powodu zaleca się spożywanie go zwłaszcza rano. Możemy go również zażywać przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną.
Zobaccz również: 4 przepisy na napar z miodu dla poprawy zdrowia
Jak używać miodu do celów terapeutycznych
- W przypadku ran lub oparzeń można go nakładać bezpośrednio na dotknięty. Może to przyspieszyć gojenie. Należy go zmieniać co najmniej 3 razy dziennie.
- Matki karmiące mogą posmarować brodawki odrobiną miodu, aby zapobiec i złagodzić dyskomfort, który może powstawać na skutek infekcji. Jednak ważne jest, aby później bardzo dokładnie wyczyścić obszar, aby dziecko nie połknęło miodu. W przeciwnym razie może zostać zatruty. Należy więc zachować szczególną ostrożność.
- W przypadku podrażnień skóry może służyć jako baza do masażu. Pomoże nam to nawilżyć obszar.
- Aby odkazić nasz organizm wewnętrznie, wymieszaj jedną lub dwie łyżki miodu w szklance ciepłej wody z sokiem z cytryny. Dzięki swoim właściwościom trawiennym może nam pomóc zrównoważyć florę jelitową.
- Jeśli chcesz uniknąć zgagi, możesz zmieszać jedną łyżkę miodu, dwie łyżki octu jabłkowego i szklankę wody. Zaleca się jednak, aby nie przesadzać z tym środkiem zaradczym. Ocet jabłkowy, gdy spożywamy go zbyt dużo, może powodować pewne problemy, takie jak trądzik lub zaparcia. Ponadto w niektórych przypadkach może wchodzić w interakcje z lekami, jeśli przyjmujemy go regularnie. Dlatego wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem.
- Aby zwalczyć infekcje dróg oddechowych, problemy z gardłem, grypę lub przeziębienia, idealnym rozwiązaniem jest zmieszanie miodu z sokiem z cytryny lub pomarańczy. Jest prawie zawsze przygotowywany jako gorący napój i spożywany w nocy, na dwie lub trzy godziny przed snem.
Jak widzieliśmy, miód jest najlepszym naturalnym antybiotykiem i jest produktem spożywczym szeroko badanym pod kątem jego potencjału terapeutycznego. Ponadto okazało się, że jest to energetyzujący pokarm, który może dać nam dodatkową energię, której potrzebujemy w czasie złego samopoczucia (grypa lub w inny sposób) lub po prostu, aby przygotować nas do ćwiczeń.
https://krokdozdrowia.com/kaszel-jak-przyrzadzic-lekarstwo-z-miodu-i-cebuli-aby-go-zlagodzic/
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- MedlinePlus. Miel. 2018. Available at: https://medlineplus.gov/spanish/druginfo/natural/738.html. Accessed 11/11, 2018.
- Wikipedia. Alimento probiótico. 2018. Available at: https://es.wikipedia.org/wiki/Alimento_probi%C3%B3tico. Accessed 11/11, 2018.
- Wikipedia. Miel. 2018. Available at: https://es.wikipedia.org/wiki/Miel. Accessed 11/11, 2018.