Miłość to nie tylko słowa, ale i czyny

Miłość i troskę można okazywać na tysiące sposobów. Naucz się mówić o swoich emocjach i nie bój się okazywać uczucia bliskiej osobie.
Miłość to nie tylko słowa, ale i czyny

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2019

Miłość to uczucie, które wymaga nie tylko słów, ale i czynów. Mówienie o miłości nie jest bowiem w stu procentach tożsame z okazywaniem miłości. Niektórzy ludzie mają większy problem z okazywaniem emocji i nawet, gdy naprawdę kochają druga osobę, nie potrafią w pełni tego pokazać.

Niestety uczucia nieokazywane na co dzień mogą słabnąć i pozostawiać w którymś z partnerów poczucie pustki i rozczarowania. Zapamiętaj więc, że miłość to nie tylko słowa, ale i małe codzienne gesty i czyny. Odważ się na nie, bo naprawdę warto!

Kochasz? Okazuj swoją miłość na co dzień

Nie chodzi tu o nadludzki wysiłek, akty heroizmu i poświęcenie wszystkiego dla drugiej osoby. Nie trzeba też co minutę powtarzać oklepanego ,,Kocham Cię” i słowami zapewniać o swoim zaangażowaniu. Najważniejsze to umieć okazać miłość w najprostszych codziennych gestach.

Pamiętaj także, że są ludzie, którzy kochają Cię z całego serca, a mimo wszystko nie potrafią tego okazać. Po drugiej stronie barykady spotkasz za to osoby, które będą nieustannie zapewniać Cię o swojej miłości, mimo że tak naprawdę nic do Ciebie nie czują.

Dziewczynka trzyma słoik z sercami - miłość
  • Kluczem do szczęścia i spełnienia w związku jest szczerość. Tylko prawdziwa miłość i autentyczne zaangażowanie mają szansę przetrwać.
  • Gdy czujemy się kochani i jednocześnie sami potrafimy okazywać miłość, bardzo pozytywnie wpływa to na nasze zdrowie psychiczne. Jest to ogromnie ważne dla równowagi emocjonalnej każdego z nas.
  • Nie można nikogo zmusić do okazywania uczuć. Miłość wymaga pewnej dawki spontaniczności i wolności. Magia uczucia tkwi w niezaplanowanych i szalonych porywach serca – rzeczach, które po prostu się zdarzają.
  • Wzajemność w związku dodaje sił, ale także zapewnia spokój i pogodę ducha.

Miłość nie rozwija się sama, trzeba o nią dbać

Miłość, namiętność i troska mogą być okazywane na tysiące różnych sposobów. Każdy z nich jest inny, ale nie jest gorszy. Wiele osób myli się uważając, że istnieje tylko jedna droga okazywania uczuć. W rzeczywistości jednak wszystko powinno być dostosowane do indywidualnych cech każdego z nas.

Nie każdemu kontakt fizyczny sprawia przyjemność – niektórzy czują się niezręcznie w objęciach drugiej osoby. Inni nie potrafią wprost mówić o swoich uczuciach, nie wiedzą też, jak reagować, gdy ktoś inny wyznaje im miłość.

Zamiast tego okazują swoje zaangażowanie przez proste codzienne gesty: wspólne wykonywanie obowiązków, chodzenie razem spać czy poprzez samą obecność.

Niestety czasami sama obecność to za mało. Najgorszy rodzaj samotności to taka, gdy czujesz się sama, mimo że ktoś jest fizycznie na wyciągnięcie ręki. Każdy z nas ma inne oczekiwania wobec swojej drugiej połówki.

Kompromis jest w takich sytuacjach kluczowy, tak aby potrzeby żadnej ze stron nie zostały zaniedbane.

Dlaczego okazywanie emocji jest ważne?

Kiedy człowiek czegoś pragnie albo potrzebuje, podświadomie planuje w swojej głowie całą strategię i drogę, którą musi przebyć, aby to osiągnąć. W przypadku miłości warto jednak pamiętać, że nie wystarczy jej zdobyć, by mieć ją raz na zawsze.

O miłość należy bowiem dbać jak o najcenniejszy skarb.

Nie każdy wie, że relacje międzyludzkie są jak piękne, ale bardzo wymagające kwiaty – wymagają nieustannej troski i uwagi, aby mogły rosnąć w całej swojej okazałości. W przypadku związku tylko wzajemna troska i zrozumienie pozwala na wzrost każdego z osobna i obojga razem.

Oczywiście nikt z nas nie jest wszechwiedzący i o relacjach z innymi ludźmi najwięcej dowiadujemy się z własnego doświadczenia. Czasami popełniamy błędy, ale grunt to umieć wyciągać z nich wnioski i nie powtarzać ich w przyszłości.

  • Jeśli chcesz być doceniona, musisz doceniać innych.
  • Pragniesz być kochana? Musisz najpierw sama pokochać siebie.
  • Chcesz, by się o Ciebie troszczono? Ty także troszcz się o innych i okazuj im swoje uczucie.

Te wszystkie zasady wydają się proste, ale wciąż wiele jest wśród nas osób, które same nie wiedzą, kim są i czego pragną. Są to ludzie niedojrzali, którzy nie mają jeszcze określonych własnych potrzeb czy wartości, którymi się kierują. Nie wiedząc, dokąd zmierzają, chcą obciążyć odpowiedzialnością innych.

Kobieta zawiesza gwiazdy na nocnym niebie

Tutaj właśnie leży problem. Zastanów się nad tym i pomyśl o swoich najbliższych. Czy okazują Ci uczucia w takim stopniu, w jakim tego oczekujesz? Jeśli tak, to świetnie. Macie szansę, że Wasza relacja przetrwa długie lata.

Podziw i szacunek

Twój partner to nie tylko Twój towarzysz, przyjaciel i kochanek. Bardzo ważny jest także podziw i szacunek, który Ci okazuje, a który Ty okazujesz jemu. Podziw należy się każdemu z Was, gdyż razem sprawiacie, że Wasz świat jest piękniejszy i wybraliście iść tą drogą razem.

Szczere zaangażowanie i drobne gesty

Miłość trzeba okazywać każdego dnia, nawet w najbanalniejszych codziennych sytuacjach. Nie wymagają one żadnych inwestycji, prezentów czy wysiłku. Uczucie powinno się okazywać spontanicznie, z potrzeby serca czy chwili. Skup się na detalach i drobnych gestach – to one liczą się najbardziej.

Sama obecność nie zawsze wystarcza, trzeba jeszcze uzupełnić ją chwilą rozmowy, czułym gestem czy spojrzeniem pełnym miłości i zrozumienia. To bardzo proste i niewymagające niczego poza Twoją szczerą miłością i zaangażowaniem.

Miłość sprawia, że jesteś lepszym człowiekiem, bardziej kompletnym i szczęśliwym. To uczucie pozwala Ci zbliżyć się do innych ludzi i zmieniać świat wokół Ciebie. Warto wyćwiczyć w sobie umiejętność okazywania uczuć, które kształtują Cię jako człowieka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.