Mięta – odkryj jej zastosowanie i właściwości
Mięta rośnie na całym świecie, ale wywodzi się z basenu Morza Śródziemnego. Ponadto mięta posiada wiele walorów prozdrowotnych i może być konsumowana na wiele różnych sposobów. W tym artykule będziemy razem odkrywać niesamowite właściwości tej rośliny i przedstawimy jak można ją wykorzystać w codziennej diecie!
Mięta – interesujące fakty
- W czasach Imperium Rzymskiego mięta była popularnie używaną rośliną medyczną, co poskutkowało temu, że zostawała przedstawiana do nowych miast i państw.
- Mięta bardzo szybko rośnie na ziemiach wilgotnych; jej gałęzie mogą tworzyć busz o szerokości dochodzącej do jednego metra.
- Kwiaty tej rośliny mogą być fioletowe lub białe. Pojawiają się w trakcie fazy wzrostu mięty.
- Wyróżniamy około 25 podgatunków tej rośliny, w tej rodzinie znajdują się również rozmaryn, tymianek i oregano. Wszystkie znane pod nazwą ziół aromatycznych.
- Listki mięty wykorzystywane są to przygotowania naparów, ale olejki eteryczne z tej rośliny mogą mieć również zastosowanie zewnętrznie.
- Ta niesamowita roślina dostarcza witaminy A, witaminy C, kwasów Omega 3 i wielu różnych minerałów.
- Mięta może rosnąć bez żadnych problemów praktycznie w każdym klimacie, w ogrodach czy w domowej doniczce. Musisz uważać aby nie ustawiać jej na mocne działanie promieniowania słonecznego i zapewnić jej dużo wody. Listki mięty można zbierać przez cały rok.
- Jej specyficzna nazwa „Mentha” wywodzi się od imienia greckiej nimfy – kochanki Plutona. Był on w takim stopniu o nią zazdrosny, że zdecydował się zamienić ją w roślinę.
Mięta – korzyści dla zdrowia
Spożywanie tej rośliny ma niesamowicie korzystne właściwości dla Twojego zdrowia. Właściwości mięty są zbawienne przy różnorodnych dolegliwościach.
Na układ pokarmowy
Jest stosowana bezpośrednio po posiłkach w celu uspokojenia żołądka. Dodatkowo przynosi ulgę w przypadku wzdęć i pomaga na lepsze trawienie zjedzonego pokarmu. Jest zalecana w przypadkach bólów żołądka, ponieważ ma działanie przeciwskurczowe i hamuje wymioty (szczególnie po zbyt obfitych posiłkach).
Zwiększa wydzielanie soków żołądkowych i pomaga minimalizować nudności. Nie zaleca się jednak stosować mięty przez długi czas,ponieważ może powodować zapalenie błony śluzowej żołądka lub podrażnienia jego ścianek.
Na lepszą pracę wątroby i jelit
Mięta może być również wykorzystywana do stymulowania funkcji wątrobowych i zwiększania produkcji żółci. Przykładowo znajduje zastosowanie w leczeniu skurczów brzusznych i niestrawności w przypadku niewydolności funkcjonowania wątroby.
Ma właściwości zapierające w biegunce, zespołu jelita drażliwego, a nawet choroby Crohna. Pomaga w uwalnianiu gazów z jelit i zapobiega gniciu i zbieraniu się resztek pokarmowych.
Na układ oddechowy
Mięta zawiera w swoim składzie mentol, który ma właściwości łagodzące przekrwienie. Dodatkowo zwiększa potliwość, eliminując przekrwienie błon śluzowych nosa. Miętę wykorzystujemy na przykład do leczenia grypy i przeziębienia. Potrafi również zmniejszać gorączkę.
Kolejnym działaniem jest jej właściwość antywirusowa pomocna w walce z różnymi chorobami układu oddechowego.
Niektórzy ludzie wykorzystują miętę do leczenia zapalenia oskrzeli, zapalenia gardła i astmy. Dla osób, które rzuciły palenie lub mają przewlekły kaszel spowodowany nałogiem tytoniowym – mięta również przychodzi z pomocą; łagodzi podrażnienia w gardle.
Na lepsze krążenie
Mięta pieprzowa ma właściwości przeciwzakrzepowe dzięki działaniu eugenolu i kwasowi rozmarynowemu. Poprawia krążenie krwi i leczy choroby z nim związane, przykładowo bóle głowy.
Może być nawet wykorzystywana do minimalizowania objawów choroby wysokościowej, ponieważ pozwala na lepsze wchłanianie się tlenu do komórek ciała, a zarazem lepszej detoksykacji organizmu z toksyn.
Przeczytaj również: Prawidłowe krążenie krwi – jak o nie zadbać
Mięta – zdrowotne i upiększające właściwości zewnętrznego stosowania
Na bóle reumatyczne
Olejki eteryczne zawarte w mięcie mają zdolność do zwalczania objawów bólowych przy reumatyzmie dzięki jej właściwościom przeciwbólowym związanym z obecnością kwasu salicylowego. Jest również pomocna z walce z migrenami w przypadku gdy ból dotyczy obszaru jedynie głowy.
Kompresy powinny nasączone z olejkiem miętowym i przykładane na skroń. Bóle pleców, mięśni i karku, jak również naciągnięcia mięśni mogą był skutecznie leczone za pomocą tej domowej metody.
Na nieświeży oddech
Jeżeli cierpisz na halitozę to mięta powinna zostać Twoim najlepszym przyjacielem. Na co dzień możesz ją spożywać w formie cukierków, tabletek czy gumy do żucia. Jednakże możesz ją również zastosować w formie “gumy do żucia”; przeżuwaj kilka umytych listów świeżej rośliny.
Mięta posiada właściwości aromatyczne, które pozostawiają silny posmak i nie tylko pomagają w zwalczaniu brzydkiego oddechu, ale również działają nawilżająco i są pomocne w przypadku suchości w ustach, próchnicy i zapalenia dziąseł.
Zobacz także: Jak skutecznie wyleczyć nieświeży oddech?
Na skórę
Mięta pieprzowa posiada ponad 30 składników antyseptycznych i około 40 składników antybakteryjnych. Jest dosłownie idealnym rozwiązaniem w przypadku leczenia różnych problemów skórnych takich jak: rany, świąd, czy ugryzienia owadów.
Często jest używana do zwalczania egzemy czy hemoroidów w stanach zapalnych. Kobiety mogą używać mięty do mycia się lub kąpieli siedzących, co pomaga w infekcjach natury intymnej.
Mięta w kuchni
Mięta posiada również wiele zastosowań jeżeli chodzi o przyrządzanie posiłków. Jej osobliwy ostry smak i odświeżający aromat sprawia, że mięta jest używania w gotowaniu od czasów antycznych.
Możesz jej użyć aby nadać smak potrawom takim jak:
- Gotowane warzywa
- Zupy
- Sałatki
- Soki
- Warzywa
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kumar, P., Mishra, S., Malik, A., & Satya, S. (2011). Insecticidal properties of Mentha species: A review. Industrial Crops and Products. https://doi.org/10.1016/j.indcrop.2011.02.019
- Singh, R., Shushni, M. A. M., & Belkheir, A. (2015). Antibacterial and antioxidant activities of Mentha piperita L. Arabian Journal of Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.arabjc.2011.01.019
- Işcan, G., Kirimer, N., Kürkcüoǧlu, M., Başer, K. H. C., & Demirci, F. (2002). Antimicrobial screening of Mentha piperita essential oils. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf011476k