Mięśniaki macicy - czym są i jak je leczyć

Między 20 i 50% kobiet w wieku rozrodczym mogą mieć mięśniaki macicy. Mimo, że zabiegi nie gwarantują całkowitego wyleczenia, pomagają w zmniejszeniu objawów choroby.
Mięśniaki macicy - czym są i jak je leczyć

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Włókniaki lub mięśniaki macicy są niezłośliwymi nowotworami (nie rak!), które pojawiają się w tkankach narządów rozrodczych kobiety. Problem dotyczy od 20 do 50% kobiet w wieku rozrodczym i w większości przypadków nie przejawia żadnych symptomów. Ważne, żeby przejść kontrolę lekarską, określić skalę problemu i rozważyć ewentualną interwencję chirurgiczną.

Mięśniaki mogą mieć wiele różnych rozmiarów: malutkie jak moneta, albo duże jak kabaczek. W tym drugim przypadku powodują ogromną opuchliznę macicy i może się wydawać, że kobieta jest w ciąży. Mięśniaki mogą występowac pojedynczo lub w grupie.

Mięśniaki macicy – rodzaje.

Mięśniaki macicy możemy podzielić na 3 duże grupy, zależnie od tego gdzie się znajdują:

  • Podsurowiczy: Rozwijają się po zewnętrznej stronie macicy i rosną na zewnątrz.
  • Śródścienny: Mięśniaki najczęściej spotykane. Rosną wenątrz ścianki macicy, powodując, że się ona rozszerza. W tych przypadkach są widoczne objawy.
  • Podśluzówkowy: Pojawia się wewnątrz, pod ścianką macicy. Jego najważniejszym symtomem jest bardziej obfite krwawienie podczas menstruacji. W bardzo zaawansowanym stadium może prowadzić do poronień oraz niepłodności.

Mięśniaki, zazwyczaj, nie są groźne. Tylko 20 procent z nich wymaga leczenia. Wszystko zależy od ich rozmiaru, umiejscowienia i ilości. Mięśniaki lubują się szczególnie w kobietach 30 – 40letnich. Niezależnie od tego czy mają dzieci czy nie.

2#:Mięśniaki.jpg

Lekarze wskazują jako przyczynę, reakcję hormonu żeńskiego zwanego estradiolem na mięśnie macicy. Dlatego też w większości przypadków mięśniaki pojawiają się częściej u kobiet dojrzałych niż u nastolatek. Mogą też występować liczniej i w innej formie w okresie ciąży.

Objawy

Mięśniaki prezentują następujące symptomy::

Zmiany podczas okresu menstruacji

Krwawienia mogą być dużo bardziej obfite, a miesiączka może trwać dłużej niż zazwyczaj i pojawiać się w w sposób nieregularny, niezgodny z cyklem.

Bóle

Pojawiają się podczas menstruacji, w trakcie kontaktów seksualnych i w jakimkolwiek dniu cyklu. Ból jest odnotowywany w dolnej części pleców lub w biodrach, bez żadnej konkretnej przyczyny (jak na przykład uraz, zmęczenie, potknięcie).

Anemia

Można to sprawdzić poprzez badanie krwi, ale istnieją też pewne objawy: nadmierne osłabienie, notoryczne zmęczenie, brak siły fizycznej, senność i apatyczność.

Ucisk w brzuchu

Do tego typu symptomów należą: trudności przy oddawaniu moczu, ból podczas oddawania moczu, ciągłe wrażenie pełnego pęcherza i zaparcia.

Związane z rozrodczością

Niepłodność. poronienia i przedwczesny poród.

Jeżeli posiadasz któryś z wyżej wymienionych objawów, to niekoniecznie oznacza, że cierpisz na mięśniaki macicy. Jak wcześniej wspomnieliśmy, większość przypadków tej dolegliwości nie prezentuje żadnych symptomów. Taką diagnozę może postawić tylko lekarz ginekolog. Sprawdza się historię kliniczną pacjentki, wykonuje się rutynowe badanie ginekologiczne. Jeżeli istnieją podejrzenia, zleca się laparoskopię, USG lub HSG (Histerosalpingografia).

3#:Mięśniaki.jpg

Jeżeli mięśniaki są nieduże i nie rosną, zaleca się jedynie coroczną wizytę kontrolną u ginekologa. Chyba że, między wizytą a wizytą, zauważa się któryś z objawów. Wtedy trzeba jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Jeżeli mięśniak jest duży i nie pomaga żadne leczenie, ginekolog zleci operację. Istnieją dwie różne metody: mięśniaki usuwane laparoskopowo lub operacyjne usunięcie całej macicy (histerektomia).

Domowe sposoby na mięśniaki

Domowe leczenie nigdy nie zastąpi profesjonalnego lekarza. Może jedynie złagodzić objawy.

Przepis nr 1

Składniki

  • 2 łyżeczki kolcorośla.
  • 1 filiżanka wrzątku (250 ml).

Sposób przygotowania

Przygotowuje się jak jakikolwiek inny napar. Zaparzamy pod przykryciem. Wypijaj jedną filiżankę przed śniadaniem i kolejną przed kolacją.

Przepis nr 2

Składniki

  • 1 jabłko.
  • 1 marchewka.
  • 2 liście kapusty.

Sposób przygotowania

Umyj, obierz i rozdrobnij jabłko i marchewkę. Wrzuć do sokowirówki razem z liśćmi kapusty. Wypijaj jedną szklankę soku dziennie.

Przepis nr 3

Składniki

  • 50 g ostropestu.
  • 15 g pieprzu.
  • 30 g pokrzyw.
  • 1 litr wody.

Sposób przygotowania

Zmielić ostropest i ugotować w wodzie. Ściągnąć z ognia i dodać pozostałe składniki. Poostawić na 20 minut i odcedzić. Wypijać 3 szklanki dziennie, przez 10 dni.

Przepis nr 4

Składniki

Sposób przygotowania

Gotuj przez 5 minut oba składniki. Przykryj i odstaw do zaparzenia. Pij najlepiej na czczo. Napar równoważy poziom hormonalny i sprawia, że mięśniaki maleją.

Przepis nr 5

Składniki

  • 1/3 filiżanki oleju rycynowego
  • 1 czysta gaza

Sposób przygotowania

Podgrzewamy olej i moczymy nim gazę. Kładziemy na brzuchu i pozostawiamy do momentu aż wystygnie. To dobre rozwiązanie również na skurcze i na bóle menstruacyjne.

Przepis nr 6

Składniki

  • 120 g liści werbeny
  • 6 litrów wody

Sposób przygotowania

Gotujemy oba składniki do momentu aż wyparują 2 litry wody. Odcedzamy i pijemy 3 razy dziennie. Napar przechowujemy w lodówce.

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Donnez, J., & Dolmans, M.-M. (2016). Uterine fibroid management: from the present to the future. Human Reproduction Update, 22(6), 665–686. https://doi.org/10.1093/humupd/dmw023
  • Farris, M., Bastianelli, C., Rosato, E., Brosens, I., & Benagiano, G. (2019). Uterine fibroids: an update on current and emerging medical treatment options. Therapeutics and Clinical Risk Management, 15, 157–178. https://doi.org/10.2147/tcrm.s147318
  • Manta, L., Suciu, N., Toader, O., Purcărea, R. M., Constantin, A., & Popa, F. (2016). The etiopathogenesis of uterine fibromatosis. Journal of Medicine and Life9(1), 39–45. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5152611/
  • Phelippeau, J., & Fernandez, H. (2016). Fibromas uterinos. EMC – Ginecología-Obstetricia, 52(4), 1–6. https://doi.org/10.1016/s1283-081x(16)80902-9
  • Reis, F. M., Bloise, E., & Ortiga-Carvalho, T. M. (2016). Hormones and pathogenesis of uterine fibroids. Best Practice & Research Clinical Obstetrics & Gynaecology, 34, 13–24. https://doi.org/10.1016/j.bpobgyn.2015.11.015
  • Zimmermann, A., Bernuit, D., Gerlinger, C., Schaefers, M., & Geppert, K. (2012). Prevalence, symptoms and management of uterine fibroids: an international internet-based survey of 21,746 women. BMC Women’s Health, 12(6). https://doi.org/10.1186/1472-6874-12-

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.