Rwa kulszowa - 8 sposobów na walkę z bólem

16 Październik, 2018
Zarówno ciepło i zimno, może być bardzo korzystne w leczeniu rwy kulszowej. W przypadku zimnych okładów, nie powinno się stosować lodu bezpośrednio na skórę, aby uniknąć oparzeń.

Rwa kulszowa to zespół objawów związanych z nadwyrężeniem albo naciskiem na nerw kulszowy (korzonki). Pacjent odczuwa bardzo silny ból, zaczynający się w okolicy lędźwiowej i dochodzący aż do tylnej części jednej z nóg, a nawet do stóp.

Czasem ta dolegliwość nie ma nic wspólnego z nerwem kulszowym, ale – ze względu na podobieństwo w objawach – mówi się o niej rwa kulszowa. Podrażnienie nerwu kulszowego powstaje w wyniku jego skurczenia, pod wpływem nadmiernego ciśnienia. Dlatego rwa kulszowa pojawia się jako konsekwencja następujących przypadłości: stenoza kanału kręgowego, uszkodzenia układu nerwowo – mięśniowego, złamania, nowotwory, ciąża, itp.

Jeżeli bóle korzonków nękają Cię zbyt często, zerknij na 8 naturalnych sposobów na zwalczenie ich raz na zawsze!

Osoby, którym rwa kulszowa nie jest obca, wiedzą, że ból potrafi być tak intensywny, że uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. I to nie wszystko. Rwa kulszowa przynosi ze sobą nadwrażliwość skóry w okolicach nerwu kulszowego oraz słabość mięśni i mniejsze odruchy mięśniowe.

Rwa kulszowa – 8 naturalnych sposobów na walkę z bólem

 1. Akupunktura

Niedawno przeprowadzone badania, zrealizowane dla Magazynu Chińskiej Medycyny Naturalnej, wykazały, że na 30 osób, którym dokuczała rwa kulszowa i na których wykonano zabiegi akupunktury – 17 całkowicie wyleczono z bólu, a pozostałe 10 odnotowało bardzo dużą ulgę.

2. Joga

Z kolei w innym badaniu odkryto, że osoby z bólem kulszowym, które uprawiały jogę przez więcej niż 16 tygodni, zauważyły zmniejszenie intensywności bólu o 64% i poprawę sprawności ruchowej o 77%. Dlatego śmiało można powiedzieć, że warto uprawiać jogę.

Joga pozwoli Ci się zrelaksować i odpocząć.

3. Masaże

Masaże są rewelacyjnym rozwiązaniem na odprężenie mięśni i złagodzenie bólu korzonków. W tym przypadku, najlepiej użyć relaksacyjnych olejków aromatycznych i skupić się na partiach, w których rwa kulszowa się objawia. Należy pamiętać, że uciskając zbyt mocno, możemy tylko pogłębić problem. Dlatego jeśli decydujesz się na masaż, niech wykona go profesjonalista.

4. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Niezależnie od tego czy naturalne, czy z apteki, środki przeciwbólowe i przeciwzapalne mogą być naprawdę efektywne w uśmierzaniu bólu korzonków. Ten typ terapii może złagodzić ból na 8 godzin i może być stosowany przez 2 dni.

Świetnie sprawdzi się także napar imbirowo-lniany.

W przypadku środków farmakologicznych, należy uważać na ilość zażywanych tabletek, ponieważ bardzo często mają one niepożądane skutki uboczne.

5. Gorący okład

Termofor z gorącą wodą lub gorąca kąpiel mogą być świetny rozwiązaniem. Jak również gorący okład – tam gdzie doskwiera nam rwa kulszowa – kładziemy okład i zostawiamy na 20 – 25 minut.

6. Zimny okład

Potwierdzono, że okłady z lodu mogą być bardzo skuteczne w walce z bólem korzonków. Żeby dobrze wykorzystać wszystkie jego właściwości, należy położyć okład w okolicy lędźwiowej i pozostawić na 10 – 15 minut. Tego typu terapia pomaga zmniejszyć stan zapalny i uśmierzyć ból, ale tylko tymczasowo. Pamiętajmy, że nigdy nie kładziemy lodu bezpośrednio na skórę.

Kostki lodu

7. Rośliny

Wiele roślin ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Gdy atakuje nas rwa kulszowa, na pewno są niezwykle pomocne. Wśród nich możemy wymienić:

  • Imbir.
  • Kurkuma.
  • Pieprz.
  • Brzoza nadrzeczna.
  • Dzika sałata.
  • Ruta zwyczajna.

8. Ćwiczenia

Pomimo tego, że Ci pacjenci, którzy cierpią na bóle korzonków mogą wypoczywać nawet dwa dni, najlepszym lekarstwem na tego typu dolegliwości są ćwiczenia fizyczne i ruchowe, mające na celu wzmocnienie nerwu kulszowego.

Mięśnie i struktura naszego kręgosłupa, jeżeli nie dostają odpowiedniej dawki ćwiczeń i aktywności fizycznej, zaczynają się osłabiać i nie mogą pełnić swojej funkcji utrzymywania pleców.Może to spowodować, że rwa kulszowa będzie jeszcze trudniejsza do wyleczenia.

Rwa-kulszowa

Ćwiczenia na uśmierzenie bólu korzonków zawsze muszą być poprzedzone odpowiednią ilością rozciągnięć, zwłaszcza tych partii, których ból dotyczy. Warto też nie zapominać o aerobiku. Na przykład spacer – doskonałe ćwiczenie na ból w dolnych partiach pleców – niewielka siła uderzeń i działa przede wszystkim na strefę bólu. Przynosi podobne efekty co aerobik.

Wszystkie ćwiczenia na bóle w okolicach nerwu kulszowego powinny być realizowane pod okiem eksperta. Nieprawidłowe ich wykonywanie może tylko pogłębić problem. Źle wykonany ruch, albo nieodpowiednia pozycja podczas ćwiczeń mogą prowadzić do poważnych kontuzji.