Metoda Nunchi: koreańska technika osiągania szczęścia
Osiągnięcie szczęścia jest uniwersalnym celem wspólnym dla wszystkich ludzi. Nie ma jednak jednej drogi do niego. Różne nurty, autorzy i dyscypliny proponują własne metody. Jednak niezależnie od tego, na poziomie kulturowym, każdy kraj ma również własną koncepcję szczęścia. A także własną interpretację tego, jak je osiągnąć. Metoda Nunchi to podejście do szczęścia z koreańskiej perspektywy.
Najwyraźniej Korea nie jest państwem, który szczególnie troszczy się o zdrowie psychiczne swoich obywateli. W rzeczywistości wskaźnik samobójstw wynosi około 26,7 na 100 000 mieszkańców. Co ciekawe, liczba ta znacznie przewyższa średnią światową, która wynosi 9,35 na 100 000. Dlatego może wydawać się zaskakujące, że istnieje interesujący koreański element kulturowy, który może coś wnieść do naszego codziennego życia.
Mówimy jednak o społeczeństwie kolektywistycznym, bardzo nastawionym na dobro wspólne i nawiązywanie relacji społecznych. Niewątpliwie nasze powiązania międzyludzkie odgrywają fundamentalną rolę na naszej drodze do sukcesu i spełnienia. Dlatego może być interesujące przestrzeganie niektórych wskazań tej metody.
Na czym polega metoda Nunchi?
Termin Nunchi lub Noonchi oznacza „siłę oka” lub „miarę oka”. To dosłowne tłumaczenie brzmi jednak myląco i nie dostarcza wielu informacji. W rzeczywistości można to rozumieć jako „zdolność patrzenia poza to, co pozorne i uzyskiwania głębokiego zrozumienia tego, co dzieje się wokół ciebie”.
Metoda Nunchi jest szczególnie ukierunkowana na relacje społeczne. Dlatego bywa interpretowana jako umiejętność wyczuwania, postrzegania i rozumienia wewnętrznego świata, myśli i emocji drugiej osoby oraz odpowiedniego działania. Jest to koncepcja bardzo bliska empatii i inteligencji emocjonalnej (konstrukcja zaproponowana i spopularyzowana przez Daniela Golemana w latach 90).
Metoda Nunchi to pradawna koreańska praktyka, obecna od niepamiętnych czasów w zbiorowej wyobraźni tego narodu. To bardzo ceniona umiejętność, którą promuje się od wczesnego dzieciństwa.W Korei uważa się ją za równie ważną jak nauka czytania czy pisania.
W rzeczywistości jest czymś więcej niż sugestią czy trendem, jest imperatywem społecznym. Umiejętność odczytywania emocjonalnego świata innych jest uważana za niezbędną do osiągania sukcesów w pracy i w życiu społecznym, dlatego jest starannie promowana w różnych obszarach.
Przeczytaj również: Psychoterapia – błędne założenia i rozpowszechnione mity
Jak zastosować metodę Nunchi
Metoda Nunchi zachęca nas do ciągłego rozważania, że podobnie jak my, inni też mają swoje myśli, opinie i emocje i że musimy je brać pod uwagę. Unika indywidualistycznych i samolubnych podejść i zachęca nas do spojrzenia poza siebie, aby zrozumieć perspektywę innych.
Ta umiejętność wnioskowania o stanach psychicznych innych ludzi wchodzi w zakres tak zwanej „Teorii Umysłu”. Rozwija się około 4 roku życia i pozwala dzieciom zrozumieć, że inni mają swój punkt widzenia, odmienny niż ich własny. Dzieci uczą się więc przypisywać im myśli i emocje. Byłoby to coś w stylu „Myślę, że tak myślisz” lub „Myślę, że tak się czujesz”.
Prawda jest taka, że chociaż jest to naturalna zdolność człowieka, która rozwija się wraz z postępem dojrzewania poznawczego, ważne jest, aby ją ćwiczyć. Nie zawsze poświęcamy czas na wyjście poza nasz własny świat, aby skupić się na drugiej osobie i ją zrozumieć. Dlatego, aby to zrobić, powinniśmy przede wszystkim zastosować w praktyce dwie następujące strategie.
Zwracaj uwagę na język niewerbalny
Niewerbalne elementy komunikacji dostarczają nam cennych i bardzo kompletnych informacji o tym, co druga osoba myśli lub czuje. Jej postawa ciała, gesty, ton głosu... wszystko to prowadzi nas do zrozumienia jej wewnętrznego świata. Umiejętność zwracania uwagi na te sygnały jest sztuką, którą musimy doskonalić.
Chociaż ta umiejętność jest przydatna w każdej sytuacji kontaktów społecznych, jest szczególnie przydatna podczas interakcji z dziećmi lub osobami, z którymi nie ma kontaktu werbalnego. Kiedy język nie jest dostępny jako środek komunikacji, znaki te mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia i reagowania na potrzeby innych.
Ponadto należy również wziąć pod uwagę kontekst, aby stworzyć ogólny obraz i osiągnąć zrozumienie. Na przykład, jeśli widzimy dziecko płaczące poza grupą, możemy wywnioskować, że miało problem z resztą lub że zostało odrzucone i to sprawia mu ból. Na tej podstawie możemy odpowiednio działać, na przykład oferując pocieszenie lub zachęcając do integracji z grupą.
Przeczytaj 4 wskazówki, jak mówić szczerze i z empatią
Aktywne słuchanie
Z drugiej strony konieczne jest rozwijanie umiejętności słuchania, ale z prawdziwym oddaniem i szczerym zainteresowaniem. Jeśli aktywnie słuchamy ludzi, często mówią nam jasno, co czują i myślą.
Jednak często jesteśmy zbyt zaabsorbowani własnym punktem widzenia. Myślimy tylko o tym, co odpowiemy. Nawet jeszcze zanim poświęcimy czas, aby naprawdę usłyszeć i zrozumieć. Aktywne słuchanie jest kluczowe przy stosowaniu metody Nunchi. Dzieje się tak dlatego, że stanowi bramę do tego wewnętrznego świata innych, który staramy się odkryć i zrozumieć.
Metoda Nunchi: technika, która pomaga nam być szczęśliwym i odnosić sukcesy
W tym momencie możesz się zastanawiać, w jaki sposób szybkie i dokładne rejestrowanie stanów psychicznych i emocjonalnych innych osób może pomóc tobie indywidualnie. Udoskonalenie tej sztuki może otworzyć przed Tobą wiele drzwi. Metoda Nunchi pomaga nam tworzyć więzi oparte na zaufaniu. Pomaga także lepiej odnosić się do innych ludzi i unikać niefortunnych sytuacji.
Stawianie potrzeb innych na tym samym poziomie, co nasze, pomoże ci z łatwością poruszać się po świecie relacji społecznych. Zwiększy również twoje zrozumienie emocji i myśli innych ludzi. Może to prowadzić do konsolidacji dobrych transakcji biznesowych, uzyskiwania awansów zawodowych oraz zdobywania przychylności i uznania innych. Dzięki temu nasze relacje będą pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące.
Krótko mówiąc, metoda Nunchi może znacznie poprawić Twoje samopoczucie i przybliżyć Cię do realizacji Twoich celów. Dlaczego nie zacząć jej ćwiczyć już teraz?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Corea del Sur, entre los lugares con mayor tasa de suicidios. (2021, 5 julio). Datosmacro.com. Recuperado de 2022, de https://datosmacro.expansion.com/demografia/mortalidad/causas-muerte/suicidio/corea-del-sur#:%7E:text=Esta%20cifra%20supone%20que%20la,porcentaje%20de%20suicidios%20del%20mundo.
-
Hong, E. (2019). The Power of Nunchi: The Korean Secret to Happiness and Success. Penguin Life.
- Uribe, D. S., Gómez, M., & Arango, O. E. (2010). Teoría de la mente: una revisión acerca del desarrollo del concepto. Revista Colombiana de Ciencias Sociales, 1(1), 28-37.
- Robertson, S. (2019). Korean Nunchi and well-being. Science, Religion and Culture, 6(1).