Menopauza: bądź szczęśliwa w okresie przekwitania

Aby cieszyć się lepszym zdrowiem podczas menopauzy, ważne jest, aby połączyć dietę odżywczą z równowagą emocjonalną i aktywnością fizyczną, zgodnie z poziomem sprawności.
Menopauza: bądź szczęśliwa w okresie przekwitania
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Grecia Morillo

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Menopauza jest etapem w życiu każdej kobiety, który jest zmienny i u każdej przejawia się inaczej. Nie musi tak być zawsze, ale wiele kobiet podczas menopauzy cierpi na nieprzyjemne objawy, takie jak brak poczucia szczęścia.

Wiedząc, że masz do czynienia z tym nowym etapem hormonalnym, często trudno jest zrozumieć i pogodzić się z tym, że może powodować depresję i inne problemy związane z wiekiem, które osłabiają Twoją motywację. Z tego powodu dobrze jest znać kilka sztuczek, które mogą pomóc nam znaleźć zdrowie i szczęście w okresie przekwitania.

Menopauza, oprócz tego, że może powodować pewne zaburzenia emocjonalne, może być również związana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia pewnych chorób. Jednak przy zachowaniu należytej ostrożności można im zapobiec i uniknąć ich, a także komplikacji z nimi związanych.

Pamiętaj, że ważne jest, aby dbać o utrzymanie dobrego poziomu życia z upływem czasu. I to dotyczy każdego wieku, każdej sytuacji, a przede wszystkim każdego etapu hormonalnego.

Menopauza i jej symptomy, które mogą powodować dyskomfort

  • Uderzenia gorąca
  • Ogólne rozdrażnienie
  • Depresja
  • Suchość skóry
  • Zmniejszony popęd seksualny
    Kobieta z wachlarzem

Jak być szczęśliwą podczas menopauzy

Aktywność fizyczna

Wykonywanie ćwiczeń to jeden ze sposobów radzenia sobie ze spadkiem humoru w czasie menopauzy. Ćwiczenia dodadzą Ci także energii i pomogą zachować kości i stawy w dobrej kondycji.

  • Najlepiej jest trenować odpowiednio do wieku i siły fizycznej. Dzięki temu możesz zwiększyć swoją energię, poprawić elastyczność mięśni i upewnić się, że menopauza może być szczęśliwym okresem.
  • Wraz z upływem lat, napięie naszych mięśni zaczyna spadać. Jest to kolejny powód, dla którego ćwiczenie jest bardzo ważne, aby zachować zdrowie i szczęście. Dzięki temu zachowasz również młodość i kondycję fizyczną.

Relaks

Istnieje wiele różnych metod relaksacji i uwalniania się od stresu w naszym codziennym życiu.

Masz do wyboru  kilka opcji ćwiczeń relaksacyjnych. Są to jedyne ćwiczenia, które zapewniają pozytywne rezultaty zarówno dla umysłu, jak i ciała, szczególnie gdy zaczyna się menopauza.

Starsza kobieta uśmiechnięta
  • Możesz wykonywać ćwiczenia, które mają na celu pomóc Ci się zrelaksować, takie jak joga lub pilates. Te formy ćwiczeń zmniejszają stres, a więc zmniejszają ciśnienie krwi, oraz występowanie epizodów lękowych charakterystycznych dla menopauzy.

Porzuć złe nawyki

Posiadanie przyzwyczajeń, które są toksyczne dla Twojego ciała, pogłębi jedynie brak szczęścia w okresie menopauzy. Zacznij od rzucenia papierosów i napojów alkoholowych. Następnie zobaczysz, jak poprawi się reakcja Twojego organizmu na tę nową fazę hormonalną. Co więcej, ta zmiana nie będzie dla Ciebie tak uciążliwa,

Porzucając toksyczne nawyki, które miałaś od lat, zapewnisz lepszą ochronę serca oraz kości.

Nie wolno nam zapominać, że od tej pory będą potrzebować tej ochrony bardziej niż kiedykolwiek, ze względu na wysokie ryzyko osteoporozy, które powstaje w wyniku zmniejszonego poziomu estrogenów.

Zdrowa dieta

Zrównoważona dieta jest jedną z najskuteczniejszych metod, jeśli chcesz zapobiec dyskomfortowi wynikającemu z przekwitania. Możesz opóźnić skutki menopauzy o kilka dni lub nawet miesięcy, a Twoje ciało w tym czasie dostosuje się do tej zmiany.

Pojawienie się tej fazy hormonalnej zwykle wiąże się z przyrostem masy ciała, szczególnie w okolicy brzucha. Dlatego zaleca się kontrolowanie przyjmowanej wartości energetycznej w ciągu dnia. Rekomendowana dawka do 1800 kalorii na dzień.

W ten sposób unikniesz otyłości i odpowiednio zadbasz o swoje zdrowie, co zdecydowanie może wpłynąć na poprawę samopoczucia.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Trening mięśni dna miednicy jest ważny, aby zmniejszyć ryzyko nietrzymania moczu, które jest konsekwencją osłabienia tych mięśni.

Menopauza - kobieta na fotelu

Jednak pytanie za milion brzmi: jak można ćwiczyć te mięśnie? Odpowiedź jest prosta: z ćwiczeniami mięśni Kegla.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

  • Wstań i przyjmij taką postawę jakbyś siedziała.
  • Napnij mięśnie dna miednicy przez 5 sekund, jakbyś powstrzymywała się od oddawania moczu.
  • Rozluźnij mięśnie na 3 sekundy, a następnie ponownie je zaciśnij.
  • Wykonaj 3 serie po 10 powtórzeń i w każdym tygodniu zwiększaj liczbę powtórzeń.
  • Jeśli uważasz, że to ćwiczenie jest trudne, możesz wypróbować kulki gejszy, które pozwolą Ci wykonywać te ćwiczenia w prostszy sposób, ale przy takim samym poziomie wysiłku.

Dbanie o ciało w sposób holistyczny jest niezbędne, aby menopauza nie była pozbawionym szczęścia okresem.

Teraz, gdy znasz te sztuczki, wykorzystaj je, aby poprawić swoje samopoczucie i nie bać się menopauzy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arriagada M., M., Arteaga U., E., Bianchi P., M., Brantes G., S., Montaño V., R., Osorio F., E., … Villaseca D., P. (2005). Recomendaciones de tratamiento en la menopausia. Revista Chilena de Obstetricia y Ginecología.
  • scielo.conicyt.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0717-75262005000500011&lng=en&nrm=iso&tlng=en

  • Lachowsky, M., & Winaver, D. (2007). Aspectos psicosomáticos de la menopausia. EMC – Ginecología-Obstetricia.
  • sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1283081X07708342?via%3Dihub

  • Torres-Vásquez, R., Dedios-Fernández, S., Condori-Bueno, A., Yovera-Lozada, G., Jorg-Mesia, J., Gilbonio-Morales, J., & Coz-Contreras, V. (2007). Menopausia ¿Qué conocen las mujeres? Revista Horizonte Médico.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.