Matka ślubna i jej rola w niektórych krajach

W niektórych krajach, takich jak na przykład Hiszpania, istnieje uświęcona tradycja podczas ślubu, w myśl której matka ślubna ma dodatkowe obowiązki podczas tego wydarzenia. Jednak nie jest ona zgodna z prawem kanonicznym Kościoła. Dlatego też zazwyczaj jest to tylko dodatkowa forma uhonorowania pozwalająca na to, aby matka pana młodego poczuła się wyjątkowo w tym ważnym dniu.
Matka ślubna i jej rola w niektórych krajach

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W niektórych krajach, takich jak na przykład Hiszpania, istnieje uświęcona tradycja podczas ślubu, w myśl której matka ślubna ma dodatkowe obowiązki podczas tego wydarzenia. Jednak zwyczaj ten nie jest zgodny z prawem kanonicznym Kościoła.

Dlatego też zazwyczaj jest to tylko dodatkowa forma uhonorowania pozwalająca na to, aby matka pana młodego poczuła się wyjątkowo w tym ważnym dniu.

W takiej tradycji pojęcie matka ślubna może dotyczyć zarówno matki pana młodego, jak i jego matki chrzestnej. Osoba taka pomaga w pewnych aspektach ceremonii ślubnej. Ogólnie obowiązki i zadania matki ślubnej zależą od rodzaju ślubu.

Czy wiesz na czym one polegają? I czy wiesz, dlaczego ta rola jest tak ważna? Zgadujemy, że nie, jako że nie pomylimy się mówiąc, że w Polsce zwyczaj ten jest w ogóle nieznany. W tym artykule omówimy sobie zatem cztery obowiązki matki ślubnej.

Matka ślubna, rodzice chrzestni i Kościół katolicki

Tradycyjnie rodzice pary młodej pełnią także rolę rodziców ślubnych na hiszpańskich weselach. Jeśli chodzi o tradycyjne wesela, wszyscy możemy sobie wyobrazić kobietę, zazwyczaj matkę pana młodego, idącą wraz ze swoim synem wzdłuż kościelnej nawy.

Ślub

Następnie pozostaje ona przy jego boku przez całą ceremonię, przyjmując gości, pomagając sprawnie funkcjonować panu młodemu w tym ważnym dniu, przejmując na siebie część rozmów i tak dalej. To jest właśnie rola określana jako „matka ślubna”.

Chociaż ich rola może wydawać się bardzo ważna z funkcjonalnego punktu widzenia, jest o wiele ważniejsza w ujęciu czysto religijnym. W rzeczywistości matka ślubna występuje również w innych sakramentach, takich jak chrzest i bierzmowanie (w Polsce taka rola nosi nazwę „matki chrzestnej”).

Funkcje te pojawiają się w prawie kanonicznym i służą „asystowaniu”, i ogólnie pojętej pomocy.

Jednak ojcowie chrzestni nie mają specjalnej roli na weselu. Nie ma więc specjalnej funkcji określanej jako „ojciec ślubny”. Zamiast tego ojciec chrzestny po prostu duchowo „pomaga” w inicjacji wiary jako obowiązkowej formie podczas chrztu i komunii świętej.

Niemniej jednak prawo kanoniczne nie uważa ojców ślubnych za niezbędnych do zawarcia sakramentu małżeństwa. Dlatego ich rola jest bardziej symboliczna, zgodna z przyjętą tradycją i nie jest konieczna do ceremonii.

W każdym razie wymagania bycia rodzicami ślubnymi, zgodnie z prawem kanonicznym, są następujące:

  • Trzeba mieć co najmniej 16 lat.
  • Koniecznie musisz być katoliczką. Powinnaś także się wyspowiadać i przyjąć Komunię Świętą.
  • Nie może być na Ciebie nałożona wszelkiego rodzaju kara kanoniczna (ani kiedyś, ani obecnie).

Ponieważ ojciec ślubny nie jest technicznie wymagany, a raczej jest to jedynie tradycja ślubna, oznacza to, że ojców ślubnych te wymogi nie obowiązują.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Piosenki na wesele – 30 najlepszych utworów

Czy świadek jest tym samym co matka ślubna?

Rodzice chrzestni i ślubni są postaciami o znaczeniu religijnym, a świadkowie to postaci świeckie, wymagane przez obowiązujące ustawodawstwo. A to oznacza, że nie, nie są oni tym samym. Świadek nie jest postacią o znaczeniu religijnym, ale osobą, która z mocy prawa musi potwierdzić ważność małżeństwa.

Dlatego też to normalne, że w większości przypadków na weselach rodzice ślubni są też świadkami, jeśli tylko zechcą. Jednakże nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby świadkami był ktoś inny.

Przed kościołem - matka ślubna, para młoda i świadkowie

Świadkowie nie muszą być osobami religijnymi, ponieważ służą jedynie są tam do celów prawnych. Dlatego też Kościół katolicki nie oczekuje od ich, aby byli chrześcijanami lub choćby osobami ochrzczonymi.

Zgodnie z prawem muszą mieć wystarczającą zdolność do czynności prawnych (czyli być pełnoletni), aby być świadkiem małżeństwa i podpisać odpowiednie zaświadczenie.

Matka ślubna i jej zadania oraz obowiązku podczas ślubu

Jak widzieliśmy, tradycją jest obecność rodziców ślubnych na wielu weselach katolickich. W tym sensie matka ślubna ma pewne ważne obowiązki mimo tego, że nie są oficjalne.
Rzućmy więc na nie okiem.

Matka ślubna powinna pomóc panu młodemu wybrać garnitur

Matka chrzestna towarzyszy panu młodemu w wyborze garnituru ślubnego. Pomaganie panu młodemu w wyborze garnituru na dzień ślubu jest jednym z najważniejszych obowiązków. W większości przypadków ona też za niego zapłaci. W każdym razie musi pomóc panu młodemu w podjęciu właściwej decyzji.

Pan młody

Ale to nie wszystko. Matka ślubna sama też odgrywa kluczową rolę na weselu. Dlatego jej strój musi również spełniać określone standardy. Musi wyglądać elegancko i być dobrze ubrana… i nigdy nie nosić pełnej czerni ani bieli.

Matka ślubna powinna towarzyszyć panu młodemu przy ołtarzu

Oczywiście jest to najbardziej emocjonalny moment całego wydarzenia. Matka ślubna musi poprowadzić pana młodego do ołtarza, wziąć go za ramię, uspokoić i pozwolić mu ekscytować się nowym życiem, które wkrótce rozpocznie się wraz z jego nową żoną.

Matka ślubna zawsze dołącza do ojca ślubnego wychodząc z kościoła

Pan młody przybywa z matką ślubną, a panna młoda z ojcem ślubnym (lub po prostu swoim własnym), zanim oficjalnie para zostanie ogłoszona mężem i żoną. Następnie po ceremonii nowożeńcy razem opuszczają kościół.

Z tego powodu rozpoczęła się nowa tradycja, w której ojciec ślubny i matka ślubna opuszczają kościół razem, tuż za panną młodą. Ojca ślubnego zazwyczaj spotyka się po prawej stronie matki ślubnej i oboje gratulują gościom, gdy wychodzą.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Druhny i drużbowie – ilu ich potrzebujesz?

Obowiązki matki ślubnej: organizacja ślubu

Matka ślubna jest uważana za jednego z głównych gospodarzy i organizatorów ślubu.

Tradycyjnie matka ślubna jest kluczową postacią na weselu – choć oczywiście nie tak istotną jak narzeczeni! Dlatego zwykle siedzi obok pary młodej przy stole, aby upewnić się, że wszyscy goście mają się dobrze i znakomicie się bawią.

Inną tradycją jest to, że matka ślubna powinna również pomagać w wyborze i przygotowaniu wszystkich szczegółów ślubu (od dekoracji kwiatowej po samo przyjęcie).
Czy chcesz wziąć ślub w kościele? A może też chcesz skorzystać z uroków tej wieloletniej hiszpańskiej tradycji? Czy wiesz zatem, kim będzie Twoja matka ślubna?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.