Materiały do wygodnego uprawiania jogi

Zastosowanie pewnych materiałów pozwala nam na wygodniejsze uprawianie jogi. Maty, paski, klocki i koce to tylko niektóre z nich. Dowiedz się wszystkiego, co musisz o nich wiedzieć.
Materiały do wygodnego uprawiania jogi

Napisany przez Cristian Minich

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Praktyka jogi coraz bardziej rozpowszechnia się na całym świecie. W końcu taka praktyka może nie tylko pomóc w osiągnięciu lepszego połączenia między ciałem a umysłem, ale także przynieść wiele korzyści fizycznych. Chociaż jesteśmy w stanie zacząć ćwiczyć jogę po prostu w wygodnych ubraniach, możemy poprawić techniki jeśli mamy do dyspozycji materiały do w ygodnego uprawiania jogi.

Joga to idealny sposób połączenie ciała i umysłu poprzez medytację, różne pozycje i techniki oddechowe. To ćwiczenie fizyczne i jednocześnie duchowe, która ma ponad 5000 lat.

Uprawianie jogi przynosi korzyści

Joga przynosi wiele korzyści fizycznych i psychicznych. Pozwala nam połączyć się z naszym wnętrzem poprzez zharmonizowanie ciała, umysłu i oddechu.

Ponadto pracujemy nad naszymi stawami i wzmacniamy je, jak również mięśnie dzięki spokojnym czynnościom zapewnianym przez tę fascynującą dyscyplinę. Z drugiej strony kilka badań proponuje jogę jako alternatywną formę medycyny ze względu na jej działanie terapeutyczne.

Oto niektóre z korzyści płynących z tego rodzaju praktyki:

  • Sprzyja relaksacji.
  • Joga obniża ciśnienie krwi.
  • Zmniejsza stres.
  • Pomaga także złagodzić trawienie.
  • Poprawia koncentrację
  • Tonizuje nasze mięśnie.
  • Joga pomaga poprawić naszą koordynację.
  • Wreszcie sprzyja lepszemu wypoczynkowi.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Sprawdź swój poziom lęku za pomocą tego testu

Niektóre materiały do wygodnego uprawiania jogi

Do rozpoczęcia praktyki jogi nie potrzebujemy żadnego specjalnego sprzętu. Zaleca się jednak noszenie wygodnych ubrań i często używa się maty. Dodatkowo ćwiczenia możemy wykonywać w domu, w parku lub w wybranym przez nas miejscu.

Jednak z dodatkiem mat, pasków i koców możemy z większą łatwością wchodzić w asany (pozycje) i doskonalić nasze techniki. Oto niektóre materiały do wygodnego uprawiania jogi.

1. Mata

Do jogi możemy użyć dowolnej maty. Jednak najlepszą opcją jest wybranie konkretnego. Mata dla początkujących ma grubość trzech lub czterech milimetrów i zwykle wykonano ją gumy, plastiku lub bawełny.

Możesz wybrać matę, która najlepiej odpowiada Twoim cechom lub preferencjom i zabrać ją w dowolne miejsce. Są też tacy, którzy szukają mat wykonanych w sposób nie szkodzący środowisku, co idzie w parze z filozofią tej praktyki.

Esterilla de yoga al aire libre.
Matę można zabrać w dowolne miejsce, aby wykonywać pozycje na zewnątrz, jeśli chcesz.

2. Taśmy elastyczne

Z kolei taśmy lub gumki to akcesoria, których najczęściej używa się w praktyce jogi. Istnieją różne materiały o różnym stopniu elastyczności. Wszystkie posiadają system regulacji dostosowany do naszych cech i potrzeb.

Taśmy pozwalają ćwiczyć wszystkie mięśnie ciała oraz wykonywać wiele pozycji i ćwiczeń. Ponadto łatwo je przenosić.

3. Bloki

Nazywane również klockami do jogi, to idealne akcesoria do łatwiejszego osiągania określonych pozycji. Powszechnie używają ich osoby początkujące, ponieważ pozwalają nam ulepszyć naszą technikę i zapewniają dodatkową pomoc w niektórych pozach.

Występują w różnych rozmiarach, można także znaleźć bloczki wykonane z różnych materiałów. Jeśli masz jeszcze wystarczającej elastyczności, dobrym pomysłem jest użycie dużych bloków. Używa się ich głównie w jodze Iyengara.

4. Ręcznik antypoślizgowy

Ręczniki do jogi zapewniają komfort. Zostały zaprojektowane tak, aby nie wyślizgiwały się z miejsca, dopasowywały do różnych powierzchni i szybko wysychały.

Można je łatwo przechowywać w dowolnej torbie lub plecaku, gdyż nie zajmują dużo miejsca. Zasadniczo polecamy je tym z nas, którzy dużo się pocą. Ze względu na swoje właściwości zapewniają higienę i gwarantują niezbędną stabilność bez ryzyka poślizgu.

5. Poduszka do medytacji

Poduszka do medytacji pozwala na wykonywanie określonych pozycji siedzących i zapewnia większy komfort, dlatego często jest niezbędna w czasie medytacji.

Możemy medytować w dowolnym miejscu, w jakiejkolwiek pozycji lub na dowolnej powierzchni. Jednak użycie poduszki może pomóc w znalezieniu wygodniejszej pozycji. Dodatkowo zapobiega wyginaniu się kręgosłupa.

6. Obręcz do jogi

Wreszcie, obręcz lub kółko do jogi zaprojektowano tak, aby mogło dostosować się do krzywizny pleców. W tym celu jest zwykle wykonane z elastycznego materiału.

Obręcz lub kółko umożliwiają wykonywanie różnych ćwiczeń i pomagają początkującym osiągnąć bardziej złożone pozycje. Można go również używać jako paska lub jako klocka.

Aro de jogi.
Niektóre materiały, takie jak koła, zaprojektowano, aby ułatwiały określone pozy i wspierały je.

Przygotuj materiały do uprawiania jogi i ciesz się tą fantastyczną dyscypliną

Materiały do uprawiania jogi są ważne dla wygodnych ruchów i łatwiejszego osiągania pozycji. Mogą być również używane do doskonalenia technik, a nawet do utrudniania ćwiczeń na bardziej zaawansowanych poziomach.

Ponadto są zawsze higieniczne, szybkoschnące oraz łatwe w przechowywaniu i transporcie. Koszt tych materiałów jest różny, ale zawsze dostępne są bardziej ekonomiczne opcje.

Chociaż te materiały nie są niezbędne do praktyki jogi, są zalecane. W szczególności stanowią świetną pomoc dla początkujących.

Będą także motywować nas do regularnego ćwiczenia, ponieważ posiadanie nowych rzeczy często zwiększa chęć ich użycia i wypróbowania po raz pierwszy.

Więc teraz, kiedy masz własny sprzęt, na co czekasz? Czas rozpocząć praktykę jogi!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mohammad A, Thakur P, Kumar R, Kaur S, Saini RV, Saini AK. Biological markers for the effects of yoga as a complementary and alternative medicine. J Complement Integr Med. 2019 Feb 7;16(1). doi: 10.1515/jcim-2018-0094. PMID: 30735481. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30735481/
  • Pascoe MC, Thompson DR, Ski CF. Yoga, mindfulness-based stress reduction and stress-related physiological measures: A meta-analysis. Psychoneuroendocrinology. 2017 Dec;86:152-168. doi: 10.1016/j.psyneuen.2017.08.008. Epub 2017 Aug 30. PMID: 28963884. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28963884/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.