Maski treningowe: co warto o nich wiedzieć?

Maski treningowe: co warto o nich wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Maski treningowe zapewne zostaną z nami na dobre. Czy są skuteczne? Chociaż nie ma ku temu wystarczająco dużo dowodów, to w dzisiejszym artykule przybliżymy najważniejsze badania na ich temat.

Technologia pod wieloma względami ułatwiła nasze życie. W dzisiejszych czasach sprzęt sportowy, taki jak maski treningowe, obiecuje poprawić nasze wyniki. Jednak wiele osób wątpi i ich wpływ, a potencjalne korzyści wynikające z ich stosowania nie są poparte zbyt wieloma dowodami naukowymi.

Maski treningowe są wykorzystywane w celu symulowania treningu wysokościowego. Reklamy twierdzą, że poprawiają osiągi sportowców naśladując wpływ dużych wysokości. Poza tym podobno poprawiają objętość płuc oraz zwiększają ilość tlenu dostarczaną do naczyń włosowatych.

Trening wysokościowy polega na ciągłym trenowaniu przez dwa do trzech wygodni w warunkach, które cechuje niskie stężenie tlenu. W jakim celu? Aby poprawić wyniki u profesjonalnych biegaczy oraz sportowców wytrzymałościowych. To zwiększa liczbę czerwonych krwinek i hematokryt (stosunek czerwonych krwinek do całkowitej objętości krwi).

Czym są maski treningowe?

Póki co wspomnieliśmy pobieżnie o tym do czego służą maski treningowe, ale nie powiedzieliśmy dokładnie czym one są. Te maski przypominają maseczki ochronne, ponieważ zakrywają nos i usta. Wykonano je z neoprenu, materiału, który można z łatwością dopasować, który pochłania pot oraz który można prać.

Na ich końcach znajdują się rzepy, które nie dopuszczają do tego, aby tlen przedostawał się do wnętrza poprzez różne części zaworów zaprojektowanych w tym celu. Te sekcje chronią również przed kurzem, wodą lub piaskiem, w zależności od terenu, na którym się je stosuje.

Zalety przypisywane maskom treningowym

Jak już zauważyliśmy wcześniej, istnieje bardzo niewiele dowodów naukowych, które potwierdzają korzyści płynące z wykorzystywania masek zmniejszających natlenienie krwi. Jednak w dalszej części artykułu zamieściliśmy kilka z tych, które są im najczęściej przypisywane.

Krwinki czerwone
Taki trening ma podobno zwiększać stężenie czerwonych krwinek we krwi.

Przygotowanie do zawodów

Nie ma wątpliwości, że sportowcy muszą brać pod uwagę warunki panujące w miejscu, w którym będą odbywały się zawody. Badania oceniły wpływ fizyczny i psychologiczny treningu wysokościowego na sportowców wyczynowych.

Maski treningowe pozwalają przygotować sportowca do udziału w zawodach w środowiskach o niskim stężeniu tlenu.

Nauka oddychania

Każdy z nas umie oddychać, ponieważ jest to funkcja podtrzymująca życie. Jednak w przypadku sportowców oddychanie odgrywa jeszcze ważniejszą rolę. W przypadku uprawiania sportu, musisz nauczyć się właściwego oddychania, które pomoże Ci skutecznie uniknąć zmęczenia.

Ponieważ maska symuluje środowisko o niskim stężeniu tlenu, uczysz się optymalizować i kontrolować zasoby tlenu.

Poprawa osiągów

Badania nad treningiem beztlenowym twierdzą, że stanowi on skuteczną metodę poprawiania wydolności aerobowej u sportowców. Eksperci udowodnili, że w znaczący sposób poprawia poziomy kwasu mlekowego, zwiększając siłę i postrzegany wysiłek.

Maskom treningowym przypisuje się tą korzyść, ponieważ symulują trening beztlenowy. Zwiększają również liczbę czerwonych krwinek oraz produkują erytropoetynę (EPO), która zapewnia mięśniom większe możliwości wysiłkowe.

Maski treningowe poprawiają pracę układu oddechowego

Takim maskom przypisuje się korzyści związane z powiększeniem pojemności płuc dzięki maksymalizacji poboru tlenu. Ponieważ dostępna jest mniejsza ilość tlenu, sportowiec musi brać głębsze oddechy, przez co płuca rozszerzają się do swojej całkowitej pojemności.

Takie rodzaje głębokich oddechów wzmacniają również przeponę i inne mięśnie, które odgrywają znaczącą rolę w procesie oddychania. Poza tym pęcherzyki płucne stają się bardziej elastyczne, a tym samym poprawia się ich umiejętność wdychania tlenu.

Hipertrofia mięśni

Badania wykazały, że trening beztlenowy w połączeniu z treningiem siłowym może prowadzić do hipertrofii mięśniowej. Dzieje się tak, ponieważ w tkance mięśniowo-szkieletowej zachodzą adaptacje morfologiczne.

Może Cię również zainteresować: Najlepsze śniadania – 7 opcji przed treningiem

Czy maski treningowe naprawdę działają?

Zanim zaczniesz używać masek treningowych, musisz udać się do specjalisty, aby uniknąć ewentualnych komplikacji. Ale czy maski treningowe rzeczywiście działają, czy też nie? Odpowiedź brzmi tak… i jednocześnie nie.

Eksperci przeprowadzili na ten temat wiele dyskusji i doszli do przekonania, że trening z maskami prowadzony przez cztery do sześciu tygodni jest w stanie poprawić działanie mięśni układu oddechowego. Jednak ich używanie nie stanowi skutecznej metody stymulującej trening beztlenowy.

Sportowiec w masce treningowej
Korzyści płynące z używania tych masek nie są jasne. Używanie ich przez jeden miesiąc może poprawić stan mięśni układu oddechowego.

Ryzyko

Jedno z największych ryzyk to brak wiedzy na temat ilości tlenu, której ludzie potrzebują, aby zachować zdrowie. Musisz wiedzieć jak działają zawory i bardzo dobrze je regulować, zgodnie ze swoimi umiejętnościami sportowymi.

Jeśli pojawią się u Ciebie jakiekolwiek objawy, takie jak nagła drętwienie i ekstremalne zmęczenie, musisz poszukać pomocy medycznej, ponieważ mogą wskazywać one na niedotlenienie.

Niektóre osoby nie powinny w ogóle używać masek treningowych. Nie są wskazane dla osób, które cierpią z powodu ataków paniki oraz dla kobiet w ciąży. Powinny się ich wystrzegać również osoby, które przeszły przeszczep organów oraz cierpią na niedoczynność tarczycy i niskie ciśnienie krwi.

Czy masz więcej pytań na temat masek treningowych?

Jeśli nadal masz jakiekolwiek pytania po przeczytaniu tego artykułu, możesz skonsultować się ze swoim trenerem personalnym. Eksperci nie zalecają trenowania z maskami bez opieki profesjonalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ramos-Campo, D.J.; Martínez, F.; Esteban, P.; Rubio-Arias, J.A. y Jiménez, J.F. (2016). Entrenamiento en hipoxia intermitente y rendimiento ciclista en triatletas. Revista Internacional de Medicina y Ciencias de la Actividad Física y el Deporte vol. 16 (61) pp. 139-156. Disponible en: http://cdeporte.rediris.es/revista/revista61/artefectos677.htm
  • Diego Fernández-Lázaro. Joseba Díaz, Alberto Caballero, Alfredo Córdova. Entrenamiento de fuerza y resistencia en hipoxia: efecto en la hipertrofia muscular. Biomédica 2019;39:212-20. Doi: https://doi.org/10.7705/biomedica.v39i2.4084
  • Tarqui-Silva, Leonardo. Grado de impacto de la evaluación psicológica durante el entrenamiento en altura con atletas de élite. Revista Investigaciones Altoandina, Vol. 17, Nº. 2, 2015. Pág. 201-206. ISSN 2306-8582, ISSN-e 313-2957
  • Análisis de hematocrito. Mayo Clinic.
  • Los pulmones y el ejercicio. Hoja informativa de la European Lung Foundation (ELF).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.