Płuca - zadbaj o nie dzięki tym 8 ziołom

Aby zapobiec różnego rodzaju problemom ze strony Twojego układu oddechowego i poprawić kondycję swoich płuc, dodaj opisane poniżej naturalne, oczyszczające zioła do swojej codziennej diety. Wypróbuj je jeszcze dziś!
Płuca - zadbaj o nie dzięki tym 8 ziołom
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Twoje płuca odgrywają niezmiernie istotną rolę podczas całego Twojego życia. W końcu są one odpowiedzialne za dostarczanie tlenu niezbędnego dla komórek Twojego organizmu i wydalają przy tym dwutlenek węgla.

Ale musisz także zdawać sobie sprawę z tego, że Twoje płuca są również zaangażowane w o wiele więcej procesów, niż samo tylko oddychanie. Ponadto są one niezbędne do filtrowania cząstek i szkodliwych substancji z powietrza, którym oddychasz.

Jednak problem polega na tym, że są tak skomplikowane i delikatne, że czasami nagromadzenie toksyn i liczne infekcje znacząco pogarszają ich stan. W wyniku tego może wystąpić szereg negatywnych reakcji i zmian fizjologicznych.

Mogą one przełożyć się na rozwój jednej lub kilku chorób płuc. A te mogą naprawdę negatywnie wpływać na jakość i komfort Twojego życia.

Dieta oczyszczająca płuca

Na szczęście istnieje wiele naturalnych środków zaradczych, które można wykorzystać w celu zapewnienia swoim płucom niezbędnego wsparcia. Uwierzcie, że bardzo go potrzebują przy eliminowaniu zgromadzonego w nich nadmiaru toksyn.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci aż 8 niezwykle cennych ziół o właściwościach korzystnie wpływających na Twoje płuca. Zapewnią one wyższy poziom ochrony, poprawią ich kondycję i ogólnie zwiększą sprawność Twojego układu oddechowego.

Zapraszamy do lektury!

1. Tymianek jest świetny na płuca

Tymianek to zioło, które jest gorąco zalecane jako świetny sposób na złagodzenie podrażnień i niedrożności dróg oddechowych.

Ponadto olejek z tymianku ma silne działanie antybiotyczne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Nie tylko wzmacnia Twój układ immunologiczny, ale ponadto pomaga oczyścić płuca z zalegających w nich toksyn.

Tymianek - korzystny wpływ na płuca

Aby wykorzystać jego cenne właściwości, wystarczy pić go codziennie pod postacią naparu. A jeszcze lepszą metodą będzie robienie inhalacji, czyli wdychanie oparów wrzącej wody z dodatkiem tymianku.

Taki zabieg wystarczy przeprowadzić raz na tydzień, aby naprawdę skutecznie oczyścić swoje płuca.

2. Korzeń lukrecji – jak wpływa na płuca?

Korzeń lukrecji to tradycyjne zioło o właściwościach leczniczych wykorzystywane powszechnie przez tradycyjną medycynę chińską. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat stało się także popularne na całym świecie ze względu na swoje liczne korzyści dla zdrowia.

Związki przeciwzapalne i przeciwbólowe zawarte w korzeniu lukrecji redukują stan zapalny w drogach oddechowych i gardle. Pozwala to w łatwiejszym dostarczaniu tlenu do komórek Twojego organizmu.

Jednocześnie zawartość tych składników pomaga oczyścić i rozrzedzić błonę śluzową gardła i oskrzeli. To z kolei przekłada się na lepszą kondycję całych dróg oddechowych, co naturalnie także obejmuje i Twoje płuca.

Korzeń lukrecji

Ponadto korzeń lukrecji ma także właściwości wykrztuśne i antybakteryjne. Pomaga to pozbyć się nadmiaru flegmy z dróg oddechowych, zmniejszając tym samym ich przekrwienie i redukuje także ewentualne kłopoty z oddychaniem.

Te cechy, wraz z wysoką zawartością podstawowych składników odżywczych w korzeniu lukrecji przekładają się także na skuteczniejszą reakcję układu odpornościowego na wirusy i bakterie znajdujące się w powietrzu, jakim oddychamy.

Jeśli te właściwości jeszcze Cię nie przekonały w wystarczającym stopniu, to dodamy jeszcze, że regularne spożywanie korzenia lukrecji dostarcza Twojemu organizmowi znacznej ilości flawonoidów.

Są to cenne substancje chemiczne o właściwościach przeciwutleniających, które hamują uszkodzenia komórek organizmu, zapobiegając tym samym rozwojowi nowotworu płuca.

3. Oregano

Oregano wyróżnia się wysoką zawartością kwasu rozmarynowego i karwakrolu. Są to dwa niezwykle silne przeciwutleniacze, które pomagają zatrzymać produkcję histaminy w przypadkach wystąpienia alergii układu oddechowego.

Oregano - roślina i olejek

Oregano ma także silne właściwości przeciwzapalne i wykrztuśne. Również pomaga oczyścić drogi oddechowe. Naturalnie powoduje to eliminację flegmy i redukcję poziomu toksyn, które normalnie odkładają się w płucach w trakcie procesu oddychania.

Olejek eteryczny z liści oregano jest także skutecznym lekarstwem na wszelkiego rodzaju lekkie infekcje bakteryjne, takie jak grypa czy przeziębienia.

4. Babka lancetowata na zdrowe płuca

Babka lancetowata jest znanym już od czasów starożytnych, niezwykle skutecznym i w pełni naturalnym środkiem zapobiegającym podrażnieniu błon śluzowych w płucach i gardle.

Jest to w 100% naturalne rozwiązanie pomagające między innymi w leczeniu kaszlu. Roślina ta zawiera w swoim składzie także naturalnego pochodzenia antybiotyki i substancje przeciwzapalne, mające zbawienny wpływ na Twoje płuca.

5. Szałwia

Własnoręcznie przyrządzony napar na bazie szałwii jest doskonałym naturalnym lekarstwem na podrażnienie płuc, szczególnie u osób palących.

Szałwia

Związki antybakteryjne i detoksykacyjne zawarte w tej roślinie pomagają pozbyć się toksyn odkładających się w tkance płuc. Oznacza to zatem ulgę w w przypadkach trudności w oddychaniu wywołanych różnymi chorobami układu oddechowego.

6. Zdrowe płuca dzięki eukaliptusowi

Odświeżający zapach eukaliptusa jest znany od setek lat jako skuteczny sposób na poprawę kondycji układu oddechowego. Ma on bowiem zbawienny wpływ na gardło, oskrzela oraz płuca.

Choć nie wszyscy ludzie mogą tolerować ten składnik z uwagi na jego lekkie alergiczne właściwości, to jednak większość osób bez wątpienia doceni szybką ulgę w przypadku kaszlu, drapania w gardle i innego rodzaju podrażnieniach dróg oddechowych.

Aktywny środek zawarty w eukaliptusie nosi nazwę cyneol i zapewnia efekt wykrztuśny i przeciwzapalny. Pomaga w ten sposób podczas leczenia wielu problemów oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli, astma i przeziębienie, a także ogólnie korzystnie wpływa na płuca.

7. Mięta

Mięta i olejek miętowy zawierają w swoim składzie mentol, czyli popularny składnik różnych leków przeznaczonych do stosowania w wypadku problemów z drogami oddechowymi i płucami.

Świeża mięta

Jego działanie przyczynia się do rozluźnienia mięśni gładkich układu oddechowego, co stanowi czynnik stymulujący do normalnego oddychania, szczególnie w przypadku przeciążenia płuc lub oskrzeli.

Ponadto jest to również substancja o silnych właściwościach antyhistaminowych i odtruwających. Pomaga zatem naszemu organizmowi w leczeniu wielu objawów alergii układu oddechowego.

8. Dziewanna na zdrowe płuca

Liście i kwiaty dziewanny zawierają liczne substancje czynne, które pomagają wzmocnić i oczyścić Twoje płuca.

Naturalne wyciągi z tej rośliny mają silne działanie odtruwające, zapewniając skuteczne wyeliminowanie toksyn zalegających w płucach. A na dodatek wspomagaja także regulowanie poziomu wydzielania śluzu i redukują istniejące w drogach oddechowych stany zapalne.

Czy masz jakiekolwiek kłopoty z oddychaniem? Jeśli tak, to niezależnie od konieczności skonsultowania się z lekarzem możesz wypróbować kilka zaprezentowanych powyżej ziół. Dzięki nim Twoje płuca bez wątpienia już wkrótce wrócą do najwyższej formy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Al-Sanfi A. E. The pharmaceutical importance of Althaea officinalis and Althaea rosae: a review. International Journal of PharmTech Research. Julio 2013. 5 (3): 1378-1385.
  •  Farokhi F, Khaneshi F.  Histhpathologic changes of lung in asthmatic male rats treated with hydro-alcoholic extract of Plantago major and theophylline. Avicena Journal of Phytomedicine. 2013. 3 (2): 143-151.
  • Mora, A. L., & Garcia, C. H. (2000). Eucalipto. A Cultura Do Eucalipto No Brasil – Eucalipyt Cultivation in Brazil. https://doi.org/10.1590/S0006-87051951000100009
  • Pyo Kim H, Lim H, Soy Kwon Y. Therapeutic potential of medicinal plants and their constituents on lung inflammatory disorders. Biomolecules and Therapeutics. Marzo 2017. 25 (2): 91-104.
  • Ridao Redondo, M. (2012). Tos persistente. Pediatria Integral. https://doi.org/10.1016/S1636-5410 (04)70291-3
  • Siedentopp, U. (2008). El regaliz, una planta medicinal eficaz para la tos y las afecciones de estómago. Revista Internacional de Acupuntura. https://doi.org/10.1016/S1887-8369(08)75618-7

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.