Maść na żylaki domowej roboty: czosnek i cytryna
Czy wiesz, że możesz własnoręcznie przygotować naturalną maść na żylaki na bazie czosnku i cytryny? Co prawda w aptekach nie brakuje tego typu produktów, lecz proponowane przez nas domowe remedium jest równie skuteczne i w 100% bezpieczne, a zatem w żaden sposób nie zagraża zdrowiu twojego organizmu.
Domowej roboty maść na żylaki pomoże ci ukoić ból związany z zaburzeniami krążenia w kończynach, pozbyć się uczucia ciężkich nóg, zmniejszyć widoczność żylaków i pajączków żylnych oraz zapobiec pogorszeniu problemu w przyszłości.
Poznaj przepis na niezwykle skuteczną maść, która dzięki zawartości leczniczych składników pomoże ci utrzymać zdrowe i piękne nogi. Głównymi elementami tego smarowidła są czosnek i cytryna – dwa produkty o silnym działaniu leczniczym.
Poniżej znajdziesz spis leczniczych właściwości zarówno czosnku, jak i cytryny oraz przepis na naturalną maść na żylaki. Przekonaj się sama, że efekty jej stosowania są naprawdę spektakularne!
Maść na żylaki i inne naturalne metody leczenia
Aby kuracja lecznicza w przypadku żylaków zakończyła się powodzeniem, należy skupić się na kilku ważnych czynnikach:
- Stosuj zdrową i zbilansowaną dietę, opartą na świeżych owocach i warzywach, pełnych ziarnach zbóż, roślinach strączkowych, nasionach i suszonych owocach.
- Zadbaj o regularną aktywność fizyczną. Przeznaczaj na nią przynajmniej 30 minut każdego dnia.
- Zerwij ze szkodliwymi dla zdrowia nałogami, zwłaszcza rzuć palenie oraz ogranicz spożycie alkoholu.
- Staraj się często zmieniać pozycję ciała. Unikaj stania lub siedzenia przez kilka godzin z rzędu oraz częstego zakładania nogi na nogę.
- Noś wygodną, luźną odzież. Unikaj zakładania obcisłych spodni i legginsów wykonanych ze sztucznych włókien.
- Stosuj suplementy diety lub naturalne napary i maści, które skutecznie poprawiają krążenie krwi
.
Obok powyższych zaleceń, koniecznie stosuj również leczniczą maść z czosnku i cytryny. Jest ona łatwa w przygotowaniu, a rezultaty pojawiają się już po kilku dniach. Jej wielką zaletą jest również bardzo ekonomiczna cena.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Leczenie żylaków – miejscowe, doustne i profilaktyka
Maść na żylaki – poznaj jej lecznicze składniki
Do przygotowania naturalnej maści na żylaki będziesz potrzebować pięciu składników – każdy z nich wykazuje silne działanie usprawniające krążenie krwi i łagodzące nabrzmienie żył w nogach. Poznaj ich lecznicze właściwości.
- Czosnek – roślina, która znakomicie przyspiesza leczenie żylaków zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Jest on zaliczany do grupy „super żywności” ze względu na naturalne działanie rozszerzające naczynia krwionośne oraz rozrzedzające krew. Krótko mówiąc, znakomicie poprawia krążenie krwi w całym organizmie.
- Cytryna – dzięki zawartości kwasu cytrynowego również skutecznie rozrzedza krew. Dodatkowo słynie ze swoich właściwości przeciwutleniających, które między innymi hamują szkodliwe działanie wolnych rodników, wzmacniają odporność organizmu oraz pomagają rozjaśnić plamy skórne.
- Oliwa z oliwek – stanowi „oleistą” bazę maści na żylaki. To właśnie ona nadaje jej odpowiednią teksturę, dzięki czemu jest łatwa i przyjemna w aplikacji na skórę. Co więcej jest ona również substancją, w której należy marynować czosnek.
- Dzięki sporej zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych dogłębnie odżywia skórę i jednocześnie sprawia, że staje się ona jędrna i elastyczna.
- Aloes – oprócz tego, że odpowiada za emulgację oliwy z oliwek oraz ułatwienie aplikacji maści na skórę, dostarcza również uczucia świeżości i orzeźwienia. Ponadto skutecznie łagodzi stan zapalny żył i ból oraz nawilża i chroni skórę nóg od zewnątrz. Do przygotowania maści wykorzystaj zawarty w liściach żel aloesowy.
- Zaopatrz się w roślinę i za każdym razem, gdy przygotowujesz maść, wykorzystaj jeden liść. Aloes pomaga ukoić stan zapalny żył oraz złagodzić uczucie ciężkości nóg.
- Olejek z rozmarynu – jedno z najskuteczniejszych naturalnych remediów na poprawienie krążenia krwi oraz dostarczenie tlenu do żył i najgłębszych komórek naszych kończyn. Co więcej, nadaje maści przyjemny zapach, który znakomicie zneutralizuje silny aromat czosnku.
- Jeśli nie masz pod ręką olejku możesz w zamian dodać do marynaty z oliwy z oliwek kilka świeżych gałązek rozmarynu.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Objawy zakrzepicy żył – chroń swoje nogi
Czosnkowo-cytrynowa maść na żylaki – poznaj recepturę
Składniki
- 10 ząbków czosnku
- Sok z jednej cytryny
- 1 szklanka oliwy z oliwek (200 ml)
- ½ szklanki żelu aloesowego (100 ml)
- 20 kropli olejku rozmarynowego
Sposób przygotowania
- W pierwszej kolejności obierz ząbki czosnku ze skórki i posiekaj je na drobne kawałki.
- Następnie wyciśnij sok z jednej cytryny.
- Zmieszaj ze sobą obydwa składniki, dodaj do nich oliwę z oliwek. Całość przelej do szklanej butelki lub słoika i silnie potrząśnij, aby oliwa dokładnie połączyła się z resztą składników. Dokładnie zamknij naczynie, aby odciąć dostęp powietrza.
- Marynuj czosnek w oliwie i soku z cytryny przez okres 21 dni. Przechowuj naczynie w ciemnym i chłodnym miejscu.
- Po upływie trzech tygodni przecedź remedium i wyrzuć czosnek.
- Dodaj do mikstury żel aloesowy i dokładnie wymieszaj, aby otrzymać konsystencję maści.
Zobacz także: Władza umysłu nad naszym zdrowiem
Jak i kiedy aplikować maść na żylaki?
- Wcieraj maść w skórę nóg, zwłaszcza w obszary objęte żylakami, każdego wieczoru, najlepiej tuż przed pójściem spać. Aby przyspieszyć efekty leczenia i szybciej złagodzić ból, owiń nogi bandażem lub czystą chustką.
- Pozostaw maść na nogach przez całą noc. Następnego ranka powtórz zabieg.
Pamiętaj, że kuracja lecznicza na bazie czosnkowo-cytrynowej maści jest skuteczna tylko w przypadku, gdy będziemy stosować ją regularnie. Jak w każdym innym przypadku stosowania naturalnych środków leczniczych, również w przypadku żylaków należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż żylaki i pajączki nie znikną z dnia na dzień.
Jeśli jednak wykażesz się systematycznością, czeka na ciebie wspaniała nagroda. Powyższa maść jest w stanie całkowicie wyeliminować stan zapalny żył w nogach oraz zapobiec przyszłym problemom z krążeniem w kończynach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ducajú, Guillermo Moñux. “Enfermedades de las venas. Varices y trombosis venosa profunda.” Libro de la salud cardiovascular del Hospital Clínico San Carlos y la Fundación BBVA (2009): 537-548.
- Espinola, Carla Fabiola, et al. “Prevalencia de várices en miembros inferiores en el personal del Hospital de Clínicas.” Revista chilena de cirugía 59.5 (2007): 342-347.
- Sánchez-Beorlegui, Jesús, et al. “Safenectomía corta versus larga en el tratamiento de las várices primarias de los miembros inferiores.” Revista Colombiana de Cirugía 33.2 (2018): 181-188.