Mammografia po raz pierwszy - czego się spodziewać?
Mammografia służy między innymi do wykrywania raka piersi, najbardziej powszechnego nowotworu wśród kobiet.
Dzięki niej możemy wykryć go na wczesnym etapie, co daje duże prawdopodobieństwo wyleczenia. Mammografia powinna być przeprowadzana co roku.
Nie jest jednak polecana dla kobiet poniżej 45. roku życia. To z powodu zagęszczonej tkanki, która może utrudnić interpretację wyników badania.
Dodatkowo, u kobiet poniżej 45. roku życia prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi jest dość niskie.
Niemniej jednak, wiele kobiet postanawia udać się na to badanie między 35 a 40 rokiem życia. Jeżeli wkrótce czeka Cię pierwsza mammografia, oto 7 faktów o tej procedurze.
1. Poczujesz pewien ucisk
Podczas przeprowadzania mammografii, lekarz musi lekko zgnieść piersi. Jest to niezbędne, jeśli mammografia ma być przeprowadzona na wysokim poziomie, a pacjentka narażona na minimalne ryzyko promieniowania.
Niestety to uciskanie może wywołać ból u niektórych osób. Dla innych to tylko niewielki dyskomfort. Różne kobiety doświadczają różnych doznań, jako że każda posiada odmienny próg bólu.
Mimo wszystko, jeżeli odczuwasz ból podczas mammografii, powinnaś pamiętać, że trwa ona tylko kilka minut.
2. Mammografia nie powinna być przeprowadzana tuż przed miesiączką
Najlepiej kiedy mammografia przeprowadzana jest w drugim lub trzecim tygodniu Twojego cyklu menstruacyjnego. A to dlatego, że tkanka gruczołowa piersi nie jest zbyt gęsta, co sprawia, że badanie jest bardziej szczegółowe i komfortowe.
Ponadto, w wyniku zmian hormonalnych, Twoje piersi są zazwyczaj bardziej wrażliwe podczas menstruacji lub tuż przed nią. To natomiast może sprawić więcej bólu podczas badania oraz uczynić je nieprzyjemnym.
3. Powiadom lekarza, jeśli posiadasz implanty w piersiach
Silikonowe protezy mogą ingerować w wizualizację piersi na prześwietleniu. Dlatego tak ważne jest, abyś uprzedziła lekarza jeżeli takowe posiadasz.
To umożliwi lekarzowi dostosować ilość promieniowania, aby gruczoły piersiowe były lepiej widoczne. Ponadto może zmienić się również Twoja pozycja względem maszyny, zależnie od wielkości Twoich implantów.
4. Załóż wygodny ubiór
Zwykle musimy ściągnąć górną część odzienia oraz założyć koszulę szpitalną, którą radiolog może Ci zaoferować. Dlatego lepiej unikać ubioru typu sukienka, co może przysporzyć kłopotów przy ściąganiu.
Najlepiej założyć koszulkę zapinaną na guziki, którą będzie łatwo ściągnąć i założyć. Wygodny ubiór pozwala zaoszczędzić również na czasie. Dlatego załóż coś praktycznego.
5. Unikaj zastosowania pewnych kosmetyków na swoje pachy
Nie wolno Ci używać żadnego rodzaju kosmetyków na swoje piersi lub pachy w dniu badania. Produkty te mogłyby zniekształcić obraz na prześwietleniu, co tylko wprowadziłoby lekarza w błąd oraz wystawienia błędnej diagnozy.
Co najważniejsze, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na kosmetyki, które pozostają na naszej skórze przez dłuższy czas, takie jak balsamy, dezodoranty i pudry.
W celu upewnienia się, możesz zapytać swojego lekarza czy dezodorant, który zwykle stosujesz może spowodować jakieś problemy.
Jeżeli mammografia przeprowadzona ma zostać wieczorem, możesz umyć pachy przed badaniem. Następnie, już po badaniu, możesz na powrót zastosować dezodorant.
6. Znajdź wygodną pozycję
Po rozpoczęciu badania, pozwól radiologowi pokierować Cię w celu przyjęcia odpowiedniej pozycji. Jeżeli jest ona niewygodna, nie wahaj się tego powiedzieć.
Ustawienie Twoich piersi w urządzeniu jest niezwykle ważne, aby mammografia przebiegła w należyty sposób. Aby tak się stało, musisz się zrelaksować.
Specjaliści mówią, iż jakakolwiek zmiana pozycji piersi w czasie badania, może wpłynąć na wyniki. Z tego powodu powinnaś porozumieć się z lekarzem w celu znalezienie jak najlepszej pozycji podczas Twojej pierwszej mammografii.
Poza tym powinnaś powiadomić lekarza a jakichkolwiek fizycznych dolegliwościach, np. sztywność mięśni, problemy z podnoszeniem ramion.
Jeżeli okaże się dla Ciebie niemożliwe ustawienie się w odpowiedniej pozycji, co zdarza się rzadko, istnieje alternatywna metoda zbadania Twoich piersi, np. za pomocą ultradźwięku.
7. Tylko specjalista może wyjaśnić Ci wyniki mammografii
Powinnaś wiedzieć, że radiolog to profesjonalista, który przeprowadzi badanie. Jednak nie posiada on wiedzy wymaganej do interpretacji wyników. Innymi słowy, może on powiadomić Cię o głównych zmianach, jakie zostały odkryte podczas badania za pomocą profesjonalnego słownictwa.
Niemniej jednak, wyłącznie lekarz – specjalista może wyjaśnić Ci wyniki w szczegółowy sposób. Ważne jest, abyś nie przestraszyła się żadnym dziwnym terminem, który możesz napotkać. Pozwól lekarzowi dokładnie przejrzeć wyniki a następnie wyjaśnić je ze szczegółami.
Bądź spokojna podczas pierwszej mammografii
To normalne, że pierwsza mammografia czyni Cię lekko zdenerwowaną, ponieważ nie wiesz czego się spodziewać. Jeśli jednak chcesz się długo cieszyć zdrowiem, mammografia jest nieunikniona.
Dlatego ważne jest przygotować się na tego typu badanie kiedy zbliżasz się do czterdziestki lub nawet wcześniej, jeśli myślisz, że posiadasz zawyżone ryzyko zachorowania na raka piersi.
Na koniec, powinnaś poczytać o tym, czego możesz spodziewać się po badaniu oraz pozostawić wszelkie obawy za sobą. Powinnaś również porozmawiać ze swoim lekarzem o tym, kiedy najlepiej wykonać badanie, ponieważ wszystko zależy od indywidualnego przypadku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- CDC, Centros para el Control y la Prevención de Enfermedades. ¿Qué es una mamografía?. Última modificación de la página el 11/09/2018. cdc.gov/spanish/cancer/breast/basic_info/mammograms.htm
- Clínica Internacional. Consejos para la realización de una mamografía. (2016). clinicainternacional.com.pe/blog/consejos-realizacion-mamografia/
- Breastcarcer.org. Técnica de la mamografía y tipos de mamografía. Última modificación 17/09/2012. breastcancer.org/es/sintomas/analisis/tipos/mamografias/tipos