Mam guzek wokół kolczyka: co mogę zrobić?
Guzek wokół kolczyka nie jest powodem do paniki. Chociaż są bardzo częste, denerwujące i niewygodne, te grudki pojawiają się jako część naturalnego procesu gojenia i zwykle znikają z czasem.
Guzek wokół przekłucia powstaje w związku z rozproszonym nagromadzeniem tkanki bliznowatej i występuje najczęściej w gęstszych tkankach, takich jak chrząstka nosa lub ucha.
Chociaż czasami bywa mylony z bliznowcem lub infekcją, prawdziwym źródłem jest obecność przerostowej blizny, która powstaje w wyniku urazu tkanki po założeniu kolczyka. Dlatego niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja miejsc, w których nosisz tego typu biżuterię.
Dlaczego wokół kolczyka pojawia się guzek?
Przerośnięte blizny w miejscu przekłucia wynika ją z wielu czynników, a ich przyczyna nie jest do końca znana. Zakłada się, że jest to reakcja organizmu.
Blizna przerostowa powstaje na skutek urazu tkanek miękkich. Chrząstka, skóra, mięśnie i obszar włóknisty ulegają zapaleniu. Prowadzi to do nadprodukcji kolagenu. W konsekwencji na ranie gromadzi się ta nowa tkanka, tworząc guzek.
Czy jest jakiś sposób, aby temu zapobiec?
Guzek wokół kolczyka, lub przerostowa blizna może pojawić się od kilku godzin po przekłuciu do kilku tygodni lub lat później. Ponieważ wcześniej doszło do urazu (umieszczenia biżuterii), można zapobiec powstaniu guzka, szczególnie dbając o obszar wokół przekłucia.
Zalecana jest następująca pielęgnacja:
- Unikaj dotykania perforowanego obszaru, zwłaszcza niemytymi rękami.
- Zminimalizuj ryzyko wstrząsów lub innych obrażeń w obszarze perforacji.
- Nie wywieraj stałego nacisku.
- Oceń rodzaj biżuterii przed jej włożeniem. Alergie na materiał mogą powodować podrażnienia i stany zapalne. Zaleca się noszenie biżuterii hipoalergicznej (18 lub 24 karatowe złoto, stal nierdzewna lub tytan).
- Miejsce przekłucia należy czyścić 2 do 3 razy dziennie, najlepiej roztworem fizjologicznym lub neutralnym mydłem.
- W przypadku przekłucia uszu staraj się nosić włosy upięte do góry podczas noszenia kolczyków.
Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Piercing przemysłowy – co to jest i jakiej pielęgnacji wymaga?
Leczenie blizn przerostowych
Najlepszą metodą, aby wyleczyć guzek wokół kolczyka jest cierpliwość. Zwykle z czasem same znikają. Mogą jednak pozostawać nawet do 6 miesięcy i w tym czasie nie powinny nikogo niepokoić!
W ramach dodatkowych środków, podczas pielęgnacji guzka można zdjąć biżuterię i użyć wody utlenionej lub spirytusu salicylowego. Następnie nałóż trochę antyseptycznego żelu lub płynu i załóż ponownie kolczyk w czasie mniejszym niż 15 minut. To nie pozwoli, aby przekłucie zarosło.
Zaleca się również umieszczanie lodu w pobliżu obszaru na maksymalnie 5 minut. Po wygojeniu możesz zmienić biżuterię na inną, jeśli uważasz, że może wystąpić proces alergiczny.
Możesz również codziennie masować tę okolicę olejkiem i czyścić ją roztworem soli fizjologicznej lub neutralnym mydłem o działaniu antybakteryjnym. Jednak w przypadku podejrzenia infekcji nie należy zdejmować biżuterii, ponieważ może to spowodować szybkie zamknięcie rany.
Jak odróżnić guzek wokół kolczyka od infekcji i bliznowca?
Klasyczny guzek wokół piercingu nie jest ani infekcją, ani bliznowcem. To blizna przerostowa.
Bliznowce, inaczej keloidy to nieproporcjonalnie duże blizny. Mogą pojawiać się spontanicznie lub wtórnie do urazu, ale ich główną cechą jest to, że zawsze przekraczają granice rany, która je wywołała.
Prawdziwy keloid pojawia się zwykle między 3 a 12 miesiącem po urazie i rośnie w miarę upływu czasu, w przeciwieństwie do blizn przerostowych, w których wzrost zatrzymuje się.
Z drugiej strony blizny przerostowe są grudkowate i twarde, ale nigdy nie wykraczają poza granice pierwotnej rany. W takim przypadku nie ma śladów wcześniejszej infekcji.
Kiedy natomiast pojawia się infekcja, proces powoduje gorączkę i zaczerwienienie w okolicy, a także obrzęk, ból przy palpacji i ciepło wokół perforowanego obszaru. Czasami mogą występować też żółto-zielone wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu.
Leczenie infekcji polega na stosowaniu miejscowych lub doustnych antybiotyków. W niektórych przypadkach wymagane jest usunięcie kolczyka i drenażu ropy. Decyzję o tym powinien jednak podjąć lekarz, ponieważ zdjęcie biżuterii z trwającą infekcją wymaga septycznego otoczenia.
Z drugiej strony bliznowce leczy się za pomocą infiltrowanych kortykosteroidów, lasera, krioterapii lub operacji. Oczywiście wiąże się to również ze zdjęciem biżuterii.
Istnieją obszary, które są bardziej wrażliwe i bardziej podatne na skutki uboczne piercingu, takie jak usta i język.Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Organizacja akcesoriów i biżuterii
Kiedy należy iść do lekarza?
Niektóre objawy wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej:
- Gorączka
- Wydzielanie żółtej lub zielonkawej ropy o nieprzyjemnym zapachu
- Ból, który stopniowo nabiera intensywności i jest bardziej zauważalny podczas pocierania
- Postępujące zaczerwienienie z tendencją do ciemnienia okolicy (od czerwonego do fioletowego)
- Obecność wypukłej blizny, która nie pozostaje w granicach perforowanego obszaru i zwiększa się wraz z upływem czasu
Gojenie wokół piercingu może trwać od 3 do 6 miesięcy. Możesz odczuwać dyskomfort lub ból w okolicy, a zaczerwienienie z lekkim obrzękiem jest normalne. Jednak objawy te powinny stopniowo się zmniejszać.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Arenas, J. (2003). Las heridas y su cicatrización. Offarm, 22(5), 126-132. https://www.elsevier.es/es-revista-offarm-4-articulo-las-heridas-su-cicatrizacion-13047753
- Brandão, M. H., Gontijo, B., Girundi, M. A., & de Castro, M. C. (2010). Ear piercing as a risk factor for contact allergy to nickel. Jornal de pediatria, 86(2), 149–154. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20361123/
- Hernández, C. G. (2010). Enfoque y manejo de cicatrices hipertróficas y queloides. Revista de la Asociación Colombiana de Dermatología y Cirugía Dermatológica, 19(3), 218-228. http://revistasocolderma.org/files/cicatrizacion.pdf
- Mataix, J., & Silvestre, J. (2009). Cutaneous Adverse Reactions to Tattoos and Piercings. Actas Dermo-Sifiliográficas (English Edition), 100(8), 643-656. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1578219009701465
- National Health Service. (2020). Infected Piercings. National Health Service. Revisado en Feb 25, 2023. Disponible en https://www.nhs.uk/conditions/infected-piercings/.
- Padrón-Arredondo, G., & Fernández-Amador, J. A. (2015). Dermatofibroma auricular secundario a colocación de piercing. Salud Quintana Roo 8(32), 18-21. https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=103411
- Vieitez, B. F. (2006). Complicaciones de los piercings. Enfermería Dermatológica, 1(2), 7-11. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=4611664
- Villa, A., Dalmau, J., & Puig, L. (2004). Cicatrices (I). Farmacia Profesional, 18(6), 52-55. https://www.elsevier.es/es-revista-farmacia-profesional-3-articulo-cicatrices-i–13063312