Makaron bezglutenowy: który z nich jest najlepszy?
Czy wiesz, który makaron bezglutenowy z dostępnych na rynku lub tych domowej roboty jest najlepszy? Poznaj je czytając dzisiejszy artykuł.
Celiakia sprawia, że w jelicie cienkim pojawia się stan zapalny wywoływany permanentną nietolerancją glutenu. Jej leczenie polega na wprowadzeniu zmian w nawykach żywieniowych. Mając na uwadze fakt, że wiele osób cierpi na tą chorobę lub na inną formę nietolerancji glutenu, pragniemy wyjaśnić, który makaron bezglutenowy jest najlepszy.
Największa trudność, z jaką muszą się borykać osoby ze zdiagnozowaną celiakią lub inną formą nietolerancji glutenu to fakt, że wiele pokarmów zawiera gluten. Co ciekawe, pokarmy go zawierające przeważają nad tymi, w których go nie ma.
W dalszej części artykułu poznasz najlepsze odmiany makaronu bezglutenowego, które możesz spokojnie włączyć do swojej diety.
Skąd masz wiedzieć czy dany makaron zawiera gluten?
Zazwyczaj makarony są produkowane z pszenicy, zboża, które zawiera gluten. Jednak obecnie w każdym supermarkecie możesz bez większego problemu znaleźć różne rodzaje makaronu bezglutenowego.
Aby upewnić się, że makaron lub ravioli, które wybrałaś, nie zawierają glutenu, powinnaś podjąć następujące kroki:
Sprawdź, czy na opakowaniu znajduje się znak “produkt bezglutenowy” (“gluten-free”)
Z przodu opakowania powinny znajdować się takie słowa jak “bezglutenowy” lub “nie zawiera glutenu”. Jeżeli z kolei zobaczysz, że jakiś produkt ma “obniżoną zawartość glutenu”, to nie powinnaś go spożywać.
Sprawdź skład produktu
Produkty, które nadają się najlepiej dla osób cierpiących na celiakię, mają znaczek “produkt bezglutenowy”. Aby wykazać się jeszcze większą ostrożnością, wyrób w sobie nawyk sprawdzania składu.
Czytanie składu produktów odgrywa kluczową rolę, ponieważ pozwala uniknąć spożywania produktów spożywczych, które zawierają gluten. Dowiedz się, które składniki i dodatki do żywności są pochodnymi zbóż. Jednak najlepiej jest unikać przetworzonych produktów spożywczych.
Makaron bezglutenowy i jego rodzaje
W dalszej części artykułu przedstawimy różne rodzaje makaronu bezglutenowego, które możesz znaleźć w supermarketach.
1. Makaron gryczany
Ten makaron zawiera wysokiej jakości białka, jak również kluczowe aminokwasy. Poza tym znajduje się w nim witamina K, jego indeks glikemiczny jest niski i nie zawiera glutenu. W supermarketach zazwyczaj bez większego problemu znajdziesz makaron z kaszy gryczanej.
Jednak jeśli wolisz, możesz wykonać go samodzielnie w domu.
W tym celu będziesz potrzebować:
- 300 g mąki gryczanej
- 100 g mąki ryżowej
- 4 jajek
- Ciepłej wody
- Soli
Wymieszaj ze sobą mąki, dodaj sól, a następnie jajka. Zagniataj wszystko przez około 15 minut, póki nie otrzymasz gładkiego i elastycznego ciasta. Jeśli będzie to konieczne, dolej ciepłej wody. Włóż ciasto do lodówki, aby odpoczęło przez pół godziny. Następnie możesz je wypełnić nadzieniem lub pociąć na makaron!
2. Makaron ryżowy
Mąka ryżowa sprawdza się idealnie w przypadku zagęszczania sosów i wykonywania azjatyckich makaronów. Warto zauważyć, że ponieważ nie zawiera dużych ilości białka, nie jest zalecana do wykonywania ciasta, które wymaga płukania. Jednak, ponieważ jest wytwarzana z ryżu, zachowuje większość jego zalet, takich jak witaminy z grupy B oraz minerały.
Na szczęście makaron azjatycki jest ceniony i niezwykle popularny na całym świecie. Dlatego też bez problemu znajdziesz makaron ryżowy w każdym średnim lub dużym sklepie spożywczym.
Przeczytaj również: Produkty bezglutenowe w diecie
3. Makaron kukurydziany, prosty w przygotowaniu makaron bezglutenowy
Jeden z głównych zamienników mąki pszennej stanowi mąka kukurydziana. Ze względu na to, że jest bogata w minerały, węglowodany oraz witaminy A, B i E, nadaje się idealnie do robienia chleba, zagęszczania sosów lub wykonywania makaronu.
Jeżeli nie jesteś w stanie znaleźć makaronu kukurydzianego w swoim sklepie, możesz wykonać go samodzielnie używając:
- 300 gramów mąki kukurydzianej
- 1 szklanki wody
- 2 jajek
- 1 łyżki stołowej oliwy z oliwek extra virgin
- 1 szczypty soli
Wsyp mąkę do miski, dodaj do niej sól i jajka. Zacznij wygniatać mieszankę, póki nie uzyskasz gładkiego ciasta. Dodawaj po trochu oliwę z oliwek oraz wodę i dalej wygniataj ciasto. Odłóż ciasto na 30 minut w ciepłe miejsce, aby odpoczęło. Następnie wykonaj makaron bezglutenowy w takim kształcie, który Ci odpowiada.
4. Makaron z ciecierzycy, pełen smaku makaron bezglutenowy
Jeden z najlepszych makaronów bezglutenowych to taki, który został wykonany z mąki z ciecierzycy. Ta mąka jest niezwykle popularna w Indiach. Smak rośliny strączkowej, z której jest wykorzystywana, sprawia, że taki makaron jest wyjątkowy.
Możesz przyrządzić samodzielnie gnocchi używając:
- 3/4 szklanki wody
- 5 szklanek mąki z ciecierzycy
- 1 szczypty soli i pieprzu
- 2 łyżek stołowych margaryny
Zagotuj wodę i dodaj do niej mąkę, sól oraz pieprz. Zdejmij garnek z ognia i dalej mieszaj widelcem. Dodaj margarynę. Kiedy otrzymasz jednorodne ciasto, wyjmij je z garnka i połóż na stolnicy. Rozciągnij je lub rozwałkuj i uformuj z niego swoje gnocchi.
5. Makaron z zielonego groszku
Zielony groszek zawiera witaminę C, białka, tiaminę, foliany i niacynę, jak również inne składniki odżywcze. Dzięki temu mąka z zielonego groszku posiada większość tych samych wartości i jest bezglutenowa! Chociaż makaron z zielonego groszku nie jest zbyt często spotykany, to niektóre firmy go produkują.
6. Makaron z komosy ryżowej
W ostatnich latach komosa ryżowa zyskała na popularności. I nic dziwnego, skoro zawiera białka, aminokwasy, błonnik oraz węglowodany. Poszukaj makaronu z komosy ryżowej w swoim supermarkecie.
Nie przegap tego artykułu: Przepisy bezglutenowe pełne węglowodanów dla chorych na celiakię
7. Wyjątkowy makaron bezglutenowy z amarantusa
Ten rodzaj makaronu wyróżnia się ze względu na dużą zawartość białek. Co ciekawe, białka stanowią aż 15 do 18% ziarna amarantusa. Poza tym amarantus jest bogaty w kwas foliowy oraz witaminy A, B1, B2, B3 i C.
Nadaje się idealnie do wykonywania bezglutenowych ciast i chlebów. Bezglutenowy makaron z amarantusa można kupić w kilku supermarketach oraz w sklepach specjalistycznych.
8. Makaron z prosa
Ostatnie ze zbóż, które umieściliśmy w tym artykule, jest bogate w żelazo, fosfor i magnez. Poza tym zawiera większą ilość białka niż mąki z pszenicy, ryżu czy kukurydzy. Sprawdza się doskonale w ciastach, używanych zarówno do wykonania makaronu, jak i chleba. Makaron z prosa znajdziesz w sklepach specjalistycznych.
Podsumowując, w większości sklepów znajdziesz bez problemu liczne makarony bezglutenowe. Możesz również natknąć się na ich kombinacje, takie jak makaron z mąki gryczanej i kukurydzianej, kukurydzianej i ryżowej lub kukurydzianej i z ciecierzycy.
Czy chcesz wypróbować te przepyszne makarony bezglutenowe?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fundación Española de Nutrición. Guisante. http://www.fen.org.es/mercadoFen/pdfs/guisante.pdf
- Quinua.pe. Quinua – Valor nutricional. http://quinua.pe/quinua-valor-nutricional/
- Asociación Celíaca del Uruguay. Harinas sin gluten y sus propiedades nutricionales. http://acelu.org/index.php/informacion/harinas-sin-gluten-y-sus-propiedades-nutricionales/
- Palacio, F. (2010). Celiaquía. FMC Formacion Medica Continuada En Atencion Primaria. https://doi.org/10.1016/S1134-2072(10)70053-0
- García, E. (2006). Alimentos libres de gluten un problema aún sin resolver. Invenio: Revista de Investigación Académica, ISSN-e 0329-3475, No. 16, 2006, Págs. 123-130. https://doi.org/10.1109/PLASMA.1997.604390