Łysienie - jakie naturalne metody warto zastosować?
Dbanie o wygląd włosów to nie tylko piękno. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni starają się mieć włosy w dobrej kondycji, obfite i lśniące. Jednak bardzo często wypadanie włosów z biegiem czasu staje się jedną z najtrudniejszych wojen do wygrania. Dlatego wiele osób szuka różnych sposobów leczenia łysienia.
W tym artykule podpowiemy, jak w naturalny sposób radzić sobie z łysieniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak leczyć łysienie i położyć kres wypadaniu włosów, polecamy kilka naturalnych zabiegów, które możesz zastosować.
Łysienie – jakie są jego przyczyny
Wypadanie włosów znane jako łysienie to problem, który dotyka zarówno skóry głowy, jak i ciała. Może mieć charakter tymczasowy lub trwały i ma wiele różnych przyczyn. Naturalnie każdego dnia wypada około 50 do 100 pasm włosów. Ta utrata nie jest zauważalna, ponieważ zastępują ją włosy, które odrastają. Jednak kiedy mówimy o łysieniu, mówimy o wypadaniu włosów, gdy nie można ich zastąpić.
Oto niektóre z najczęstszych czynników wywołujących łysienie:
- Komponenty genetyczne i historia rodziny
- Stres i problemy psychologiczne
- Starzenie się
- Infekcje lub zaburzenia skóry głowy
- Niedobory żywieniowe i znaczna utrata wagi
- Choroby przewlekłe, stany układu odpornościowego i przyjmowanie niektórych leków
- Brak równowagi hormonalnej
- Stosowanie produktów chemicznych do pielęgnacji włosów, określonych fryzur i zabiegów
Przy pierwszych oznakach łysienia wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem. W niektórych przypadkach może to być oznaką problemu medycznego wymagającego leczenia.
Naturalne leczenie łysienia
Na rynku dostępnych jest wiele zabiegów i produktów do leczenia łysienia. Ponadto istnieje również wiele domowych środków z naturalnymi produktami. Można je wypróbować w domu, ale trzeba wiedzieć, że istnieje bardzo niewiele dowodów na ich skuteczność. Ich potencjalne korzyści wynikają jedynie z właściwości ich składników.
1. Olej rozmarynowy
Rozmaryn to bardzo popularne zioło kulinarne w całym basenie Morza Śródziemnego. Jednak od czasów starożytnych był również używany jako roślina lecznicza. Jednym z jego najbardziej znanych zastosowań jest pielęgnacja włosów, ponieważ dzięki zdolności do poprawiania krążenia może zapobiegać wypadaniu włosów.
W Skinmed Magazine opublikowano badanie z udziałem pacjentów cierpiących na łysienie androgenowe (fizjologiczne wypadanie włosów głównie z powodu wieku), leczonych olejkiem rozmarynowym. Po sześciu miesiącach zaobserwowano większą liczbę włosów – tak jak u pacjentów leczonych minoksydylem. W związku z tym autorzy wnioskują, że ich odkrycia dostarczają dowodów na stosowanie olejku rozmarynowego.
- Aby z niego skorzystać, 5 kropli olejku rozmarynowego należy rozcieńczyć w oleju nośnikowym (migdałowym lub kokosowym) lub w szamponie.
- Pozostaw na kilka minut i spłucz.
- Ważne jest, aby nie używać więcej niż wskazana ilość i nie nakładać jej bezpośrednio na skórę głowy.
2. Czosnek, cebula i cytryna
Wszystkie te trzy produkty są antybakteryjne. Oznacza to, że pomogą one wyeliminować obce czynniki działające na skórę głowy. Ponadto cebula i czosnek dostarczają związków siarki, które są niezbędne do utrzymania stabilności włókien włosów.
- Aby zrobić ten domowy środek, zmieszaj te trzy składniki w równych proporcjach.
- Nałóż powstałą pastę na skórę głowy i pozostaw na 20 minut.
- Aby go usunąć i wyeliminować nieprzyjemny zapach, spłucz dużą ilością wody.
3. Wylecz łysienie naturalnie z mlekiem kokosowym i marchewkowym
To połączenie ma sprawić, że włosy staną się mocne i zdrowe. Oba składniki są bogatym źródłem składników odżywczych. Marchew zapewni antyoksydanty oraz witaminy B6 i B12. Ponadto mleko kokosowe doda więcej witamin, aminokwasów, soli mineralnych i pierwiastków śladowych.
- Wystarczy przygotować gęsty sok i nałożyć go na włosy.
- Rób to raz w tygodniu, aż zauważysz stałą różnicę.
4. Ocet jabłkowy lub ryżowy
Z octem rozwiążesz problem nadmiaru oleju. Jeśli Twoje łysienie jest spowodowane przetłuszczaniem się włosów, wybierz ten produkt, który również pobudzi krążenie.
- Wystarczy wmasować w skórę głowy ryż lub ocet jabłkowy rozcieńczony w wodzie.
- Pozostaw na 10 do 15 minut i zmyj wodą.
- Powinieneś robić ten proces tylko raz w tygodniu.
Przeczytaj również: Łysienie dziecięce: przyczyny i rodzaje
5. Aloes
Niezliczone właściwości lecznicze aloesu są fantastyczne w leczeniu tego zaburzenia. Pamiętaj, że liść aloesu pozwoli nawilżyć, wyleczyć i odżywić skórę głowy.
Zabieg ten polega na przygotowaniu pasty lub maski do włosów z kryształem rośliny.
- Wystarczy zdobyć miąższ aloesu i wymieszać go z odrobiną wody, aż do uzyskania kremu.
- Nałóż go na skórę głowy, wykonując delikatny masaż. Aby to zrobić, wykonuj okrężne ruchy przez około 10 minut.
- Zmyj wodą, a zobaczysz, że Twoje włosy będą czystsze, bardziej lśniące i – nawet jeśli tego nie zauważysz – mocniejsze.
6. Buraki
Buraki to warzywo o dużej zawartości składników odżywczych, w tym witamin B i C, wapnia, fosforu i potasu.
- Aby włosy były zdrowe i mocne, ugotuj buraka. Po osiągnięciu temperatury wrzenia pozostawić na dużym ogniu przez 10 minut.
- Wyjmij z wody. W tym przypadku potrzebujesz płynu.
- Pozwól mu ostygnąć i wylej go na włosy i wykonuj okrężne ruchy, aby aktywować krążenie.
- Powtarzaj dwa lub trzy razy w tygodniu.
7. Balsam na łysienie
Będzie to balsam, który pomoże zatrzymać łojotokowe zapalenie skóry i zapobiegnie wypadaniu włosów. To silna kuracja, która pozwoli Ci również wzmocnić każde pasmo i całkowicie pozbyć się problemu.
Składniki
- 1 łyżka (10 g) szałwii
- 3 łyżeczki (21 ml) alkoholu rozmarynowego
- 1 łyżeczka (7 g) sabal
- 1 łyżeczka (7 g) pokrzywy
- 250 ml wody destylowanej
- 1 łyżeczka (15 g) płynnych ekstraktów chmielu
- 1 łyżeczka (7 g) czerwonego cinchona
Jak to zrobić
- Wystarczy wymieszać wszystkie składniki, aż uzyskasz gładką masę.
- Ponieważ nie zużyjesz wszystkiego na początku, powinieneś trzymać to, co pozostało w szklanym pojemniku.
- Dobrze wstrząśnij przed nałożeniem.
- Ten balsam należy nakładać trzy razy w tygodniu na umyte włosy. Staraj się myć szamponem przeciwłojotokowym. Następnie wetrzyj balsam w skórę głowy i zmyj ciepłą wodą.
Inne zalecenia
Oprócz stosowania naturalnych środków na łysienie trzeba im towarzyszyć dobrymi nawykami. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać:
- Unikaj stresu. Wiemy, że w dzisiejszych czasach jest to prawie niemożliwe, ale jest to jedna z głównych przyczyn łysienia. Ćwicz jogę lub jakąkolwiek inną aktywność, która stymuluje relaks i dobry nastrój.
- Utrzymuj zbilansowaną dietę. Spożywaj wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje Twój organizm. Witaminy i minerały są niezbędne, ale nie zapominaj też o przeciwutleniaczach. Celem są zdrowe i mocne włosy.
- Użyj szczoteczki z miękkim włosiem, które nie uszkadza pasm włosów. Unikaj również gumek, ponieważ łamią one pasma. To samo dotyczy ciasnych fryzur.
- Użyj naturalnego szamponu. Wyeliminuj szampony na bazie chemicznej.
- Za każdym razem, gdy bierzesz kąpiel, masuj skórę głowy opuszkami palców, wykonując okrężne ruchy. Dzięki temu zwiększysz krążenie krwi w skórze głowy, utrzymując w ten sposób dotlenione mieszki włosowe.
Dzięki tym wskazówkom będziesz w stanie skutecznie zaatakować łysienie. Jeśli problem będzie się powtarzał, skonsultuj się ze specjalistą, który może towarzyszyć Ci w całym procesie i poprowadzić Cię w najlepszy sposób.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Galán-Gutiérrez, M., Rodríguez-Bujaldón, A., & Moreno-Giménez, J. C. (2009). Actualización terapéutica en alopecia areata. Actas Dermo-Sifiliográficas, 100(4), 266–276. https://doi.org/10.1016/S0001-7310(09)70820-8.
- Gin G-R, Zhang Y-L, et al. Hair growth potential of Salvia plebeia extract and its associated mechanisms. Pharmaceutical Biology. 2020. 58 (1): 400-409.
- María Esperanza, Matallana González, M. C., & Chalup, N. (2013). El ajo y la cebolla de las medicinas antiguas al interés actual. Boletín de La Real Sociedad Española de Historia Natural. Sección Biológica, ISSN 0366-3272, Tomo 107, No. 1-4, 2013, Págs. 29-37, 107(1), 29–37. Retrieved from https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=4582709.
- Mayo Clinic. Pérdida del cabello. Julio 2021.
- Panahi Y, Taghizadeh M, et al. Rosemary oil vs minoxidil 2% for the treatment of androgenic alopecia: a randomized comparative trial. Skinmed. Enero-febrero 2015. 13 (1): 15-21.
- Rafik P. N, Arun M. S, et al. View of formulation and evaluation on onion nourishing shampoo. Journal of Drug Delivery and Therapeutics. 2018. 8 (4): 335-337.