Łuszczycowe zapalenie stawów - praktyczne ćwiczenia
Przede wszystkim ważne jest, aby pamiętać, że osoby cierpiące na łuszczycowe zapalenie stawów muszą radzić sobie z zaburzeniem autoimmunologicznym, które zwykle jest obustronne. Oznacza to, że wpływa zarówno na lewą, jak i prawą stronę ciała.
Choroba zwykle objawia się bólem, sztywnością i obrzękiem stawów. I chociaż nie ma na nią lekarstwa, możliwe jest kontrolowanie jej objawów za pomocą pewnych metod leczenia. Co ciekawe, ćwiczenia fizyczne są uważane za bardzo korzystne dla pacjentów dotkniętych tą chorobą. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Łuszczycowe zapalenie stawów – korzyści z ćwiczeń
Regularne ćwiczenia pomagają pacjentom zachować elastyczność stawów i zakres ruchu. Należy pamiętać, że samo łuszczycowe zapalenie stawów powoduje stan zapalny, który prowadzi do bólu i sztywności.
To z kolei prowadzi do trudności w poruszaniu się. Jednak praktyka ćwiczeń fizycznych pozwala temu przeciwdziałać.
Poprzez rozciąganie i ćwiczenia o niskim wpływie można poprawić sprawność fizyczną, regulować masę ciała, zwiększyć elastyczność stawów i zapobiegać powikłaniom sercowo-naczyniowym.
Pływanie czy pedałowanie na rowerze treningowym to opcje, które mogą pomóc kontrolować objawy tej choroby autoimmunologicznej.
Ogólne wskazówki dotyczące ćwiczeń
Pacjenci z łuszczycowym zapaleniem stawów mogą zapobiegać powikłaniom choroby poprzez regularne ćwiczenia. Mimo to należy wcześniej pamiętać o kilku wskazówkach, aby dostosować trening do stanu chorego.
Ćwiczenia o niskim wpływie
Najbardziej zalecane są ćwiczenia o niskim wpływie. Obejmują one czynności, które nie powodują nadmiernego obciążenia stawów i wiążą się z mniejszym ryzykiem kontuzji. Chodzenie, jazda na rowerze, pływanie i joga to tylko kilka świetnych przykładów.
Klinika Mayo zwraca uwagę, że ta forma ćwiczeń wzmacnia mięśnie i tkanki otaczające stawy. W ten sposób pomaga zapobiegać ich sztywnieniu. Przyczynia się również do zapobiegania i leczenia nadwagi, czynnika, który wiąże się z nasileniem objawów tej choroby.
Rozgrzewka
Zawsze zaleca się wykonanie ćwiczeń rozgrzewających przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń. Mobilizacja kostek, kolan, bioder, nadgarstków, ramion i szyi przygotuje ciało do aktywności.
Jak wynika z przeglądu opublikowanego w Sports Medicine, rozgrzewka jest kluczem do osiągnięcia optymalnej wydajności podczas rutyny. Sama w sobie ma wpływ na temperaturę, metabolizm, nerwy i poziom psychologiczny.
Użyj podpórek
W razie potrzeby istnieje możliwość skorzystania z kijków. Pozwala to na większą stabilność i zmniejsza nacisk na stawy. Istnieje wiele rodzajów lasek. Ważne jest, aby wybrać te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.
Zasięgnij profesjonalnej porady
Rozmowa z fizjoterapeutą i lekarzem jest kluczem do wyboru aktywności, które najlepiej odpowiadają Twojej kondycji. Pamiętaj, że ćwiczenia podczas zaostrzenia stanu nie będą jednakowe z tymi, które można wykonywać, kiedy organizm jest w lepszej kondycji.
Pamiętaj o nawodnieniu
Nawodnienie ma kluczowe znaczenie dla pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów we wszystkich okolicznościach, a tym bardziej podczas aktywności fizycznej. Dobre nawodnienie jest kluczem do regulacji procesów zapalnych i utrzymania nawilżenia stawów. Najlepszym napojem jest zawsze woda.
Ćwiczenia dłoni i nadgarstków
Specyficzne ćwiczenia dłoni, palców i nadgarstków dla osób z łuszczycowym zapaleniem stawów obejmują:
- Otwieranie i zamykanie dłoni. Opór można zwiększyć, zaciskając dłoń na małej, miękkiej piłce lub zwiniętej skarpetce, aby jeszcze bardziej wzmocnić mięśnie.
- Przyłóż kciuk do każdego z palców niezależnie, aż się zetkną.
- Spróbuj „chodzić” palcami stóp po gładkiej powierzchni. Możesz łączyć sąsiednie palce w pary lub chodzić wszystkimi na raz, jeśli masz wystarczającą kontrolę i koordynację. Można to zrobić do przodu i do tyłu, a także na boki.
- Połóż przedramię na stole i pozwól nadgarstkowi zwisać, zginając się w górę i w dół (z kontrolą, bez opadania) i poruszając się z boku na bok pod różnymi kątami w stosunku do przedramienia. Ćwiczenie można wykonać z niewielkim obciążeniem (lekkim hantlem lub małą butelką wody).
- Połóż przedramię i dłoń na stole i drugą ręką delikatnie odciągnij palce do tyłu, tak aby były skierowane do góry. Utrzymuj tę pozycję przez 30 sekund.
Przeczytaj również: Higiena postawy – w jaki sposób powinna wyglądać
Ćwiczenia stóp i nóg
Niektóre ćwiczenia stóp i nóg dla osób z łuszczycowym zapaleniem stawów są następujące:
- Usiądź na podłodze na ręczniku lub macie i ściskaj drugą krawędź palcami stóp przez dwie do trzech minut.
- Połóż kulki na podłodze i podnoś je palcami u nóg.
- Usiądź lub połóż się i każdą stopą rysuj w powietrzu litery lub cyfry.
- Stojąc, mając w pobliżu coś, czego można się przytrzymać, unieś kilka razy pięty, a następnie palce stóp, przenosząc ciężar ciała w przód i w tył.
- Wykonuj codzienne ćwiczenia rozciągające łydki, wysuwając jedną zgiętą nogę do przodu i pozostawiając tylną nogę wyprostowaną, jednocześnie odpychając się od ściany, aby zintensyfikować rozciąganie nogi. Postawa powinna być utrzymana przez co najmniej 30 sekund na każdą nogę.
Łuszczycowe zapalenie stawów – aktywność fizyczna
Oto niektóre zalecane rodzaje aktywności fizycznej, które zaleca się przy tej chorobie:
Chodzenie
W przeglądzie opublikowanym w Rheumatology and Therapy podkreślono, że chodzenie po ćwiczeniu, w połączeniu z ciągłą edukacją zdrowotną zmniejsza prawdopodobieństwo zaostrzeń u pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów.
Jeśli chodzenie przez dłuższy czas nie jest możliwe, możesz wykonywać tę czynność w krótkich sesjach trwających zaledwie 10 minut, kilka razy dziennie. Aby zmniejszyć nacisk na stawy, lekarze zalecają chodzenie po płaskich powierzchniach.
Ważne jest również, aby zwracać uwagę na stosowane obuwie, ponieważ może ono mieć pozytywny lub negatywny wpływ, w zależności od jego konstrukcji. Wybierz buty przeznaczone do konkretnej aktywności.
Zobacz też: Kolagen na zdrowe stawy – dowiedz się więcej!
Pływanie
Pływanie jest idealnym ćwiczeniem, ponieważ wzmacnia mięśnie i zwiększa elastyczność bez obciążania stawów. Arthritis Australia: Program wsparcia łuszczycowego zapalenia stawów (PsA) podkreśla następujące skutki:
- Zwiększony komfort i swoboda ruchów w stopach, kolanach, plecach i biodrach.
- Zmniejszony ból stawów.
- Rozgrzewka mięśni i stawów.
- Zwiększona wytrzymałość i sprawność.
Zaleca się wykonywanie kontrolowanych ćwiczeń i, jeśli to możliwe, uczęszczanie na zajęcia grupowe lub szukanie profesjonalnej pomocy w celu uzyskania spersonalizowanych zaleceń dotyczących ćwiczeń.
Trening siłowy może pomóc pacjentom z łuszczycowym zapaleniem stawów
Badanie udostępnione przez Clinical Rheumatology podkreśla, że praktyka treningu oporowego pomaga poprawić wydolność funkcjonalną, aktywność choroby i jakość życia pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów.
Programy treningu siłowego są więc dobrym rozwiązaniem dla osób z tą chorobą. Większość ćwiczeń jest bezpieczna, chociaż ważne są profesjonalne porady i stopniowa praca, a także zachowywanie dni odpoczynku pomiędzy sesjami w celu regeneracji.
Niektóre korzyści z treningów mogą być następujące:
- Zmniejszenie napięcia stawów.
- Korekta postawy ciała.
- Zwiększona mobilność i równowaga.
- Zwiększona gęstość kości.
- Zwiększona wytrzymałość fizyczna.
- Utrata masy ciała.
Joga
Joga pomaga poprawić siłę i elastyczność oraz jest bardzo przydatnym narzędziem do zmniejszania bólu stawów. W związku z tym jest to rodzaj ćwiczeń, który może pomóc osobom z łuszczycowym zapaleniem stawów radzić sobie z objawami.
Ponadto większość pozycji można modyfikować, dopasowując je do indywidualnych potrzeb. Możliwe jest również użycie różnych pomocy, takich jak klocki i pasy. Dzięki temu nawet w przypadku większych problemów z poruszaniem się osoba z łuszczycowym zapaleniem stawów może dostosować krzesło tak, aby umożliwić sobie wykonywanie ćwiczeń.
Profesjonalna pomoc i konkretne działania
Stany takie jak łuszczycowe zapalenie stawów wymagają diagnozy i określonej obserwacji medycznej. Ważne jest, aby informować lekarza o wszelkich zmianach w rutynie, które obejmują włączenie aktywności fizycznej, a także mieć specjalistów przy rozpoczynaniu wykonywania nowych ćwiczeń, nawet jeśli wydają się nieskomplikowane.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kessler J, Chouk M, Ruban T, Prati C, Wendling D, Verhoeven F. Psoriatic arthritis and physical activity: a systematic review. Clin Rheumatol. 2021 Nov;40(11):4379-4389. doi: 10.1007/s10067-021-05739-y. Epub 2021 Apr 29. PMID: 33913069.
- Psoriatic arthritis – Symptoms and causes [Internet]. Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriatic-arthritis/symptoms-causes/syc-20354076.
-
McGowan CJ, Pyne DB, Thompson KG, Rattray B. Warm-Up Strategies for Sport and Exercise: Mechanisms and Applications. Sports Med. 2015 Nov;45(11):1523-46. doi: 10.1007/s40279-015-0376-x. PMID: 26400696.
- Psoriatic arthritis [Internet]. nhs.uk. www.nhs.uk/conditions/psoriatic-arthritis/.
- Perrotta FM, Scriffignano S, Benfaremo D, Ronga M, Luchetti MM, Lubrano E. New Insights in Physical Therapy and Rehabilitation in Psoriatic Arthritis: A Review. Rheumatol Ther. 2021 Jun;8(2):639-649. doi: 10.1007/s40744-021-00298-9. Epub 2021 Mar 12. PMID: 33710586; PMCID: PMC8217348.
- Water exercise. (n.d.). Arthritis Australia: Psoriatic Arthritis (PsA) support program. Available in https://www.mypsoriaticarthritis.org.au/article/things-you-can-do-exercise/water-exercise
- Roger-Silva D, Natour J, Moreira E, Jennings F. A resistance exercise program improves functional capacity of patients with psoriatic arthritis: a randomized controlled trial. Clin Rheumatol. 2018 Feb;37(2):389-395. doi: 10.1007/s10067-017-3917-x. Epub 2017 Nov 28. PMID: 29185133.
- Nguyen TT, Jensen CG, Khoury L, Deleuran B, Blom ES, Breinholt T, Christensen R, Skov L. Effectiveness of Mind-Body Intervention for Inflammatory Conditions: Results from a 26-Week Randomized, Non-Blinded, Parallel-Group Trial. J Clin Med. 2021 Jul 14;10(14):3107. doi: 10.3390/jcm10143107. PMID: 34300273; PMCID: PMC8305779.