Łupież pstry - charakterystyka i sposoby działania

Wiele patologii może zmienić normalną pigmentację skóry, a jedną z nich jest łupież pstry. To infekcja grzybicza, która jest dość powszechna u młodych ludzi na całym świecie.
Łupież pstry - charakterystyka i sposoby działania
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Skóra jest pierwszą linią obrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, dlatego infekcje grzybicze, takie jak łupież pstry, są jednym z najczęstszych powodów konsultacji dermatologicznych.

Przede wszystkim zauważ, że duża liczba mikroorganizmów zasiedla powierzchnię skóry i są one częścią normalnej mikroflory. W normalnych warunkach są one nieszkodliwe, ale w pewnych okolicznościach mogą powodować infekcje.

Czym dokładnie jest łupież pstry?

Ta grzybicza infekcja skóry, znana również jako Tinea versicolor, jest spowodowana przez grzyb z rodzaju Malassezia. Według niektórych badań najczęstszy czynnik etiologiczny może się różnić w zależności od położenia geograficznego. M.globosa jest odpowiedzialna w krajach o klimacie umiarkowanym, a M.globosa . futro w tropikalnych.

Ten stan w równym stopniu dotyka ludzi ze wszystkich środowisk i ma zasięg ogólnoświatowy. Jednak infekcja występuje częściej w krajach o ciepłym, wilgotnym klimacie. Dzieje się tak, ponieważ warunki te sprzyjają kolonizacji tego rodzaju grzyba na skórze.

Najbardziej dotknięci ludzie są zwykle młodzi, a szczyt zachorowań występuje w wieku od 20 do 40 lat. Czynnik sprawczy kolonizuje skórę, nie powodując żadnych uszkodzeń. Jednak w pewnych warunkach może się rozmnażać i prowadzić do infekcji.

Łupież pstry. Czerwona plama na skórze
Plamy skórne wywołane przez Tinea versicolor mogą pojawić się w każdym wieku, ale częściej występują między 20 a 40 rokiem życia.

Przeczytaj również: Ostra egzema: co zrobić, aby lepiej spać?

Powoduje

Jak wspomniano powyżej, infekcja jest spowodowana grzybem z rodzaju Malassezia, powszechnie występującym w skórze. W rzeczywistości Malassezia furfur została wyizolowana w 95% obszarów z obfitymi gruczołami łojowymi u różnych osobników.

Grzyb kolonizuje te obszary, ponieważ potrzebuje tłuszczów do pożywienia. W związku z tym niektóre czynniki, które mogą zmienić skład tłuszczowy skóry, spowodują proliferację drobnoustroju. W ten sposób zwiększy się liczba szczepów grzyba.

Pod tym względem sytuacje te mogą sprzyjać pojawieniu się łupieżu pstrego:

  • Gorący wilgotny klimat
  • Nadmierne pocenie się i noszenie obcisłych ubrań
  • Ciąża
  • Skóra tłusta
  • Stosowanie kortykosteroidów

Ponadto niedobór układu odpornościowego i podawanie antybiotyków mogą również sprzyjać chorobie. Obie sytuacje wpływają na mechanizmy kontrolne, dzięki którym organizm ludzki zapobiega proliferacji patogenów.

Objawy łupieżu pstrego

Główną cechą tej infekcji jest pojawienie się owalnych plamek – łuszczących się plam na skórze. Plamy te mogą być jaśniejsze lub ciemniejsze niż otaczająca tkanka i mogą być brązowe, brązowawe lub białe.

Te plamy mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, chociaż najczęściej na plecach, szyi, klatce piersiowej i górnej jednej trzeciej części ramienia. Mogą pojawiać się w fałdach skóry i ludzie mogą je łatwo pomylić z łuszczycą.

Oprócz plastrów infekcja zwykle przebiega bezobjawowo, chociaż w pewnych okolicznościach może wystąpić swędzenie – na przykład pocenie się. Zauważ, że łupież pstry nie jest ani bolesny, ani zaraźliwy, ale powoduje duży dyskomfort psychiczny u osób nim dotkniętych.

Diagnoza

To całkiem proste. Dermatolodzy mogą postawić dokładną diagnozę, patrząc na plamy na skórze. Jednak ten stan może być mylony z innymi chorobami skóry – takimi jak łojotokowe zapalenie skóry.

Istnieją różne testy do wykonania diagnostyki różnicowej, chociaż najczęstszym z nich jest bezpośrednia obserwacja pod mikroskopem. W związku z tym pobiorą próbkę skórnych łusek zmian, dodają do nich wodorotlenek potasu i zbadają je pod mikroskopem.

W niektórych przypadkach hodowla próbki może być konieczna wyłącznie w celu odróżnienia typów Malassezia, które mogą powodować zakażenie.

Próbka do badania
Technicy laboratoryjni wykorzystują kultury do rozróżniania różnych odmian grzyba, a nie do potwierdzania diagnozy.

Leczenie łupieżu pstrego

Jak wspomnieliśmy powyżej, jest to infekcja grzybicza, dlatego leki przeciwgrzybicze są leczeniem z wyboru. Według źródeł medycznych w większości przypadków skuteczne są szampony i kremy. Dlatego lekarze powinni zarezerwować leczenie systemowe dla pacjentów z nawrotem i niepowodzeniem zwykłego podejścia.

W leczeniu miejscowym skuteczne okazało się stosowanie kremów, żeli lub szamponów z ketokonazolem lub cyklopiroksem. Dodatkowo korzystne jest stosowanie 2,5% szamponu z siarczkiem selenu. W większości przypadków plamy na skórze zwykle znikają w ciągu 1 do 2 tygodni.

Leczenie systemowe powinno być stosowane w przypadkach, gdy leczenie miejscowe jest nieskuteczne. W związku z tym, leki takie jak flukonazol, ketokonazol lub itrakonazol można przyjmować doustnie przez określony czas.

Jak zapobiegać łupieżowi pstremu?

Chociaż jest to spowodowane przez grzyby żyjące na skórze, istnieje kilka środków, które można podjąć, aby zapobiec pojawieniu się tej choroby. Większość porad profilaktycznych ukierunkowana jest na utrzymanie właściwej higieny osobistej i zmniejszenie ilości sebum na skórze.

Ponadto należy pamiętać, że łupież pstry jest nawracający. Tak więc doustne przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych jest zalecane w ciepłych miesiącach z uprzednią zgodą lekarza, jeśli wcześniej cierpiałeś na to.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.