Łupież - naturalne środki, aby się go pozbyć
Niewątpliwie łupież jest jednym z najczęstszych problemów dotykających skórę twojej głowy. Chociaż wiele osób kojarzy go z brakiem higieny, prawda jest taka, że może on być wywołany przez kilka różnych czynników, takich jak: nadmierne wytwarzanie olejków skórnych, stres, alergie, a nawet grzyby.
Dlatego dziś chcemy podzielić się z Tobą kilkoma niezwykle skutecznymi, naturalnymi środkami zwalczającymi łupież.
Ważne, abyś miała świadomość, że skuteczność tych środków zależy od rodzaju łupieżu jaki masz. Jeśli jest on wynikiem zbyt dużej produkcji olejków skórnych, to te środki będą dla ciebie doskonałym wyborem.
Jednakże, jeśli dokuczający ci łupież jest spowodowany infekcjami grzybiczymi, musisz znaleźć specjalistę, który prawdopodobnie zaleci ci stosowanie odpowiedniego szamponu farmaceutycznego.
Co to jest łupież?
Łupież charakteryzuje się powstawaniem większych lub mniejszych, martwych płatków skóry na głowie. Proces ten jest powszechnie znany jako łuszczenie się skóry. Osoby, które mają łupież produkują nadmiar martwej skóry. Jak zapewne wiesz, martwe komórki skóry są zwykle zastępowane przez nową skórę.
Oprócz niewielkich płatków skóry, łupież charakteryzuje się również zaczerwienieniem i swędzeniem skóry głowy.
Łupież jest najczęściej spowodowany występowaniem grzybów FM lub przez łojotokowe zapalenie skóry. Co ważne, wbrew powszechnej opinii występowanie łupieżu nie jest spowodowane przesuszoną skórą.
Seler
Seler jest jednym z najbardziej skutecznych naturalnych środków do zwalczania łupieżu. W tym przypadku, wszystko co musisz zrobić, to do gotującej się wody (1 litr) dodać dwie lub trzy łodygi selera wraz z liśćmi.
Następnie, musisz wszystko gotować przez kolejne pięć minut. Wreszcie, wszystko ostudź i nanieś na skórę głowy przed zastosowaniem szamponu.
Cytryna
Cytryna może być również stosowana do walki z łupieżem. Wystarczy, że naniesiesz sok z jednej cytryny na skórę głowy i pozostawisz go na około dwie minuty przed użyciem szamponu.
W ten sposób wykorzystasz zawarte w soku cytryny właściwości ściągające. Zapobiega ona powstawaniu łupieżu i sprawia, że Twoje włosy staną się błyszczące.
Zobacz także: Przygotowanie do diety cytrynowej – od czego zacząć?
Buraki
Korzenie buraka, zwłaszcza te białe, są jeszcze jednym naturalnym środkiem skutecznie zwalczającym łupież. Gotuj korzenie w wodzie, w proporcji ok trzy do jednego, czyli, dodaj trzy razy więcej wody niż buraków.
Wreszcie, nanoś tę wodę na skórę głowy co noc, delikatnie wmasowując ją opuszkami palców.
Ocet jabłkowy
Aby zapobiegać powstawaniu łupieżu lub aby go zwalczyć, możesz również użyć octu jabłkowego. To na prawdę bardzo prosta metoda, musisz wymieszać pół szklanki octu z taką samą ilością wody.
Stosuj tę mieszankę za każdym razem, gdy używasz szamponu i odżywki, pozostawiaj ją na głowie nie więcej niż trzy minuty .Na koniec musisz wszystko dobrze spłukać letnią wodą.
Przeczytaj również: Ocet jabłkowy – doskonały kosmetyk do pielęgnacji twarzy
Tymianek
Przygotuj mieszankę do płukania z trzech łyżeczek suchego tymianku i jednej szklanki wody. Gotuj przez 10 minut. Następnie ostudzić trochę i zaaplikuj na czystą skórę głowy.
Bardzo ważne jest to, abyś nie spłukiwała włosów i stosowała ten środek po każdym użyciu szamponu.
Słońce
Mimo, że wydaje ci się to niewiarygodne, to słońce może pomóc zapobiegać rozwojowi lub nawet zwalczać łupież. Niektórzy eksperci sugerują, że wystawiając skórę głowy na działanie promieni słonecznych przez 30 lub 40 minut dziennie zmniejszasz łuszczenie się skóry głowy, jeśli jest ono wywołane stanem zapalnym.
Pamiętaj, jednak, aby nie narażać się na oddziaływanie promieni słonecznych, w godzinach najsilniejszego ich promieniowania, gdyż może to być bardzo niebezpieczne dla twojego zdrowia.
Najlepiej opalać się w godzinach porannych lub popołudniowych, czyli po godzinie 16. Siła promieni słonecznych w tym czasie jest znacznie mniejsza. Zalecamy pójście na spacer, dzięki czemu słońce nie spowoduje żadnych poważnych problemów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Seborrheic Dermatitis and Dandruff: A Comprehensive Review. J Clin Investig Dermatology. 2016;
- Jourdain R, Moga A, Vingler P, el Rawadi C, Pouradier F, Souverain L, et al. Exploration of scalp surface lipids reveals squalene peroxide as a potential actor in dandruff condition. Arch Dermatol Res. 2016;
- Ranganathan S, Mukhopadhyay T. Dandruff: The most commercially exploited skin disease. Indian J Dermatol. 2010;
- Mayo Clinic: Caspas. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/dandruff/symptoms-causes/syc-20353850