Łupież - 7 domowych sposobów jego leczenia
Łupież może być niewygodną i niezwykle krępującą dolegliwością natury estetycznej. Niestety do tego stanowi bardzo powszechny problem.
Wiele osób kojarzy go przede wszystkim z brudem, brakiem higieny i zaniedbanym wyglądem. Na szczęście łupież można z łatwością wyleczyć.
W niniejszym artykule zaprezentujemy siedem środków pozwalających zlikwidować nękający łupież. Środki te można z łatwością przygotować w zaciszu własnego domu ze składników, które na pewno od dawna masz w swojej kuchni. Zapraszamy zatem do przeczytania!
Czym tak naprawdę jest łupież?
Łupież jest problemem natury dermatologicznej występującym na skórze głowy. Odpowiada za wysuszenie powierzchni skóry, co z kolei sprawia, że naskórek oddziela się od skóry właściwej i ma tendencję do odpadania od jej powierzchni w postaci małych, białych łusek.
Łuski te zazwyczaj zaplątują się we włosy, ponieważ głowa często jest porośnięta włosami. W wyniku tego zjawiska wygląd włosów jest daleki od pożądanego, a dodatkowo zdarza się także, że bardziej nasilona postać łupieżu powoduje osypywanie się tychże łusek na ramiona.
Szacuje się, że ponad połowa światowej populacji w różnych momentach swojego życia zmaga się z łupieżem.
Łupież nie jest szkodliwy dla organizmu. Nie można nazwać go także chorobą. Jest to wyłącznie dolegliwość natury estetycznej.
Kiedy martwe komórki skóry, które odpadną od jej powierzchni, stają się na tyle liczne, że zaczynamy je z niechęcią zauważać gołym okiem, można odczuwać podrażnienie i dyskomfort.
W poważniejszych przypadkach taki stan będzie wymagał konsultacji z dermatologiem. Jednak większość przypadków można bez problemu wyleczyć za pomocą domowych środków zaradczych.
Przeczytaj również artykuł: Kondycja włosów – 8 niezdrowych nawyków
Jakie przyczyny wywołują łupież?
Skóra na głowie nieustannie rośnie, a komórki naskórka obumierają, kiedy już spełnią swoją rolę. Nadmierna intensywność tego procesu objawia się pojawieniem się charakterystycznych płatków na skórze głowy.
Są one niewidoczne lub bardzo małe. Jeżeli ktoś ma łupież, oznacza to, że jego skóra zaczyna tworzyć nowe i “uśmiercać” stare komórki w znacznie szybszym tempie niż zazwyczaj.
Przyczyną łupieżu najczęściej jest grzyb występujący praktycznie u każdej osoby w skórze głowy.
Nosi on łacińską nazwę Malassezia furfur (w literaturze medycznej oznacza się go skrótem MF). To właśnie on odpowiada za zakłócenie procesów komórkowych skóry głowy, powodując łupież i swędzenie.
Jak leczyć łupież? 7 prostych domowych sposobów
Łupież można skutecznie leczyć za pomocą różnych naturalnych środków. Z tego też powodu poniżej wymienimy 7 prostych domowych środków zaradczych, które pomogą Ci zredukować, kontrolować, a nawet całkowicie wyeliminować łupież z włosów.
1. Smoothie z czerwonej cebuli
Cebulę czerwoną uznaje się powszechnie za środek, który pomaga zwalczać suchość naczyń włosowatych i sprzyja eliminacji łupieżu. Ze względu na to, jak silne właściwości pod tym względem prezentuje, musisz zarezerwować sobie wystarczająco dużo czasu, aby móc ją odpowiednio przygotować i zastosować.
Składniki niezbędne do przygotowania opisywanego środka:
- 2 cebule czerwone
- woda lub olej (w odpowiedniej, wymaganej ilości)
Jak należy zastosować gotowy produkt?
- Najpierw dokładnie zmiksuj blenderem co najmniej dwie czerwone cebule z odrobiną wody lub oleju.
- Następnie nałóż tak uzyskaną mieszaninę bezpośrednio na skórę swojej głowy i pozostaw na kilka godzin.
- Po upływie wskazanego czasu spłucz głowę dużą ilością wody i umyj szamponem, tak jak to zwykle robisz.
2. Środek oparty o ocet jabłkowy i aspirynę
Aspiryna nie jest zbyt dobrze znanym i popularnym sposobem pozwalającym wyleczyć łupież, lecz ze względu na zawarte w niej składniki chemiczne okazuje się być jednym z najbardziej skutecznych środków do tego celu.
Składniki niezbędne do przygotowania opisywanego środka:
- 2 tabletki aspiryny
- ocet jabłkowy (według uznania)
Jak należy zastosować gotowy produkt?
- Na początek dokładnie rozgnieć aspirynę w moździerzu, a następnie po uzyskaniu całkowicie sproszkowanej postaci wymieszaj ją z octem.
- Tak uzyskaną mieszaninę należy nałożyć na skórę głowy i pozostawić na tak długo, jak uzna się to za właściwe. Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, zaleca się pozostawienie jej na głowie przez całą noc.
- Jeśli nie masz octu jabłkowego, możesz równie dobrze zmieszać aspirynę ze swoim szamponem, odżywką lub balsamem do włosów.
3. Sok z cytryny i soda oczyszczona
Będąc tradycyjnym sprzymierzeńcem wszelkich zadań związanych z czyszczeniem i odkażaniem, soda oczyszczona z powodzeniem radzi sobie w walce z łupieżem. Wiele osób ma ją w domu, ponieważ jest to znakomity środek do czyszczenia kuchni i zapewnienia pełnej higieny osobistej.
Składniki niezbędne do przygotowania opisywanego środka:
- 1 łyżka stołowa sody oczyszczonej (9 g)
- Sok z 1 limonki
Jak należy zastosować gotowy produkt?
- Najpierw wymieszaj oba składniki i dokładnie wetrzyj tak uzyskaną mieszaninę w skórę głowy. Pozwól jej popracować przez kilka minut (ale nie dłużej), a następnie spłucz włosy dużą ilością letniej wody.
Soda oczyszczona reguluje poziom pH skóry głowy i pomaga wyeliminować z niej grzyb powodujący łupież. Ze względu na silny efekt działania stosuje się ją na przykład w leczeniu zaawansowanej postaci łupieżu łojotokowego.
4. Buraki i mięta w przegotowanej wodzie
Nie wszystkie środki leczące łupież muszą być produktami przemysłu chemicznego, żrące lub silne w działaniu. Osoby preferujące bardziej łagodne opcje mogą rozważyć sok z buraków.
Środek ten nie cechuje się imponującą szybkością działania, niemniej jednak jest na tyle skuteczny, że można go z powodzeniem używać w przypadkach lekkiego lub średnio zaawansowanego łupieżu.
Składniki niezbędne do przygotowania opisywanego środka:
- kilka buraków czerwonych
- 2 szklanki wody (500 ml)
- 1 łyżka stołowa liści mięty (15 g)
Jak należy zastosować gotowy produkt?
- Cała procedura jest bardzo prosta: zagotuj buraki i odsącz z nich wodę. Jeśli chcesz, możesz dodać do niej liście mięty.
- Następnie dokładnie zmocz skórę głowy wodą po gotowanych burakach, masując ją przy tym delikatnie.
5. Piwo
Choć może wydawać się to zupełnie niewiarygodne, zwykłe piwo jest w stanie szybko i sprawnie wyeliminować łupież z głowy. Przed okresem rozwoju współczesnych technik fryzjerskich i nowoczesnych metod pielęgnacji profesjonalni fryzjerzy w salonach kosmetycznych stosowali piwo jako znakomity środek do poprawy kondycji włosów.
Drożdże zawarte w piwie mogą zlikwidować grzyb powodujący łupież, a także nadać włosom pożądany połysk i miękkość.
Składniki niezbędne do przygotowania opisywanego środka i sposób postępowania:
- Zastosowanie piwa jest naprawdę bardzo proste: należy zamoczyć skórę głowy i włosy w piwie, a następnie pozostawić na jak najdłuższy czas, najlepiej na całą noc.
- Następnego dnia rano należy umyć włosy w ciepłej wodzie i standardowym szamponie.
Może zainteresuje Cię również: Skóra głowy: 6 przyczyn jej podrażnienia
6. Przejrzałe awokado zmiksowane z olejem
Jest to tradycyjny środek na łupież często stosowany w rejonach tropikalnych, szczególnie w trakcie sezonu na awokado.
Składniki niezbędne do przygotowania opisywanego środka:
- 1 dojrzałe awokado (już nienadające się do jedzenia lub nadmiernie poczerniałe)
- olej (tyle, ile potrzebujesz)
Jak należy zastosować gotowy produkt?
- Rozgnieć awokado, wymieszaj jego miąższ z olejem, a następnie tak uzyskaną mieszaninę nałóż na skórę głowy.
Poza tym, że jest doskonałym antidotum na łupież, nadaje włosom także sporo połysku i świetlistości, poprawiając przy tym ich ogólny wygląd. Awokado najlepiej pozostawić na włosach przez co najmniej kilka godzin.
7. Mieszanina miodu i jajka kurzego
Ten przepis na łupież jest bardzo prosty i skuteczny, a Ty z pewnością już masz oba wymagane składniki w swojej kuchni.
Składniki niezbędne do przygotowania opisywanego środka:
- 2 jajka kurze
- 1 łyżka stołowa miodu (25 g)
Jak należy zastosować gotowy produkt?
- W małym szklanym słoiku umieść miód z jajami i następnie mieszaj całość, aż wszystko będzie miało jednorodną konsystencję.
- Za pomocą pędzelka kosmetycznego nanieś tak uzyskaną miksturę na różne części skóry głowy i pozostaw ją tak długo, jak tylko potrzebujesz.
- Na koniec spłucz włosy dużą ilością ciepłej wody, aby usunąć wszelkie pozostałości tego produktu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Park, H. K., Ha, M. H., Park, S. G., Kim, M. N., Kim, B. J., & Kim, W. (2012). Characterization of the fungal microbiota (mycobiome) in healthy and dandruff-afflicted human scalps. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0032847
- Ranganathan, S., & Mukhopadhyay, T. (2010). Dandruff: The most commercially exploited skin disease. Indian Journal of Dermatology. https://doi.org/10.4103/0019-5154.62734
- Seborrheic Dermatitis and Dandruff: A Comprehensive Review. (2016). Journal of Clinical and Investigative Dermatology. https://doi.org/10.13188/2373-1044.1000019