Lumbago - 3 podstawowe wskazówki
Lumbago jest dolegliwością, która najczęściej dotyczy osób w wieku aktywnym, od 30. do 60. roku życia. Powiązana jest z nadwyrężeniem kręgosłupa i mięśni w okolicach lędźwi, co powoduje bóle i trudności w poruszaniu się.
Musimy pamiętać, że każde ciało jest wyjątkowe i chociaż lumbago znika po 3 – 6 tygodniach, nie wolno rezygnować z wizyt u specjalisty. Tylko on może określić, czy są to – na przykład – bóle dyskogenne. Zawsze warto znać opinię profesjonalisty.
Istnieje kilka wskazówek, które można wykorzystać w domu. Są to naturalne sposoby mogące przyspieszyć proces leczenia. Dzisiaj sobie o nich powiemy.
Lumbago – wypoczynek
Wraz z lumbago pojawia się intensywny ból i uczucie pieczenia w dolnej części pleców. Wielu pacjentów mówi, że to tak, jak gdyby “rozrywano ich na dwie części”. Inne objawy to ograniczona możliwość poruszania się, skłonów, a nawet siadania.
- Lumbago, jak już wcześniej wspomnieliśmy, trwa od 3 do 6 tygodni. Czyli przez miesiąc będziemy na zwolnieniu. Czy to oznacza, że nie powinniśmy się ruszać przez 30 dni? W żadnym wypadku.
- Brak ruchu jest wskazany przez pierwsze 3 dni. Wtedy właśnie ból jest najsilniejszy i uniemożliwia nam wykonywanie jakichkolwiek czynności.
- Po upływie tego czasu, jeżeli nie będziemy wstawać z łóżka, nasze mięśnie zaczną się osłabiać. A słabe mięśnie pogarszają stan kręgosłupa.
- Pamiętaj, żeby zacząć od ćwiczeń wyjątkowo łagodnych (na tyle, na ile pozwoli Ci ból) i powoli zwiększaj aktywność. Jeżeli tego nie zrobisz, lumbago będzie trwało więcej, niż powinno.
Jaki rodzaj ćwiczeń jest najbardziej wskazany?
Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u fizjoterapeuty, który wskaże nam najbardziej odpowiednią terapię. Ponadto samodzielnie, w domu, możemy realizować ćwiczenia, które wzmocnią nasze mięśnie w okolicy lędźwiowej.
- Wolny spacer na bieżni.
- Codzienne pływanie.
Naturalne środki przeciwzapalne na lumbago
Doustnie – imbir
Nie ma nic skuteczniejszego, niż dwie filiżanki naparu z imbiru. To jeden z najbardziej znanych naturalnych środków przeciwzapalnych. Ponadto dzięki niemu możesz ograniczyć spożycie tabletek przeciwbólowych.
Wystarczy jedna łyżeczka korzenia imbiru (5 g) na szklankę wody (250 ml). Pijaj na ciepło, po posiłkach.
Miejscowo – olejki esencjonalne (rozmaryn i skrzyp polny)
Do najbardziej polecanych roślin należą zarówno rozmaryn, jak i skrzyp polny. Najpierw musimy zagotować litr wody. Następnie dodajemy półtora łyżki stołowej skrzypu (15 g) i taką samą ilość rozmarynu. Czekamy aż się zaparzy (20 – 30 minut) i trochę ostygnie.
Chcesz wiedzieć więcej? Rwa kulszowa – 8 sposobów na walkę z bólem
W przygotowanym preparacie moczymy czystą gazę. Następnie nakładamy ją na plecy i czekamy około 30 minut. Najlepiej wykonywać okłady 2 razy dziennie.
Terapia kognitywna na lumbago
Może się wydawać, że nie ma w tym niczego szczególnego. Przeciwnie. Wielu chorych na lumbago boi się poruszać. Ponadto ten ciągły strach przed bólem powoduje jeszcze większe napięcie i przeładowanie mięśni.
Odkryj też: Prawidłowa postawa ciała – 8 porad
To taki zamknięty krąg: ból powoduje strach, a strach hamuje ruch. Brak ruchu sprzyja stanom zapalnym w okolicach lędźwiowych.
- Powinniśmy przyjąć do wiadomości, że leczenie lumbago wymaga czasu. Minie co najmniej miesiąc zanim poczujemy się lepiej.
- Podczas tego czasu należy szukać harmonii emocjonalnej: im większe napięcie, tym większy ból.
Staraj się zachować spokój, zrelaksuj się i nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów. Oddal strach od Twojego umysłu i myśl, że z dnia na dzień będzie coraz lepiej.
- Wyjdź na spacer. Zadziała rozluźniająco i pomoże Ci przestać myśleć o chorobie. To dużo lepsze rozwiązanie, niż siedzenie w domu i łykanie środków przeciwbólówowych.
Możliwe, że w Twoim mieście znajduje się swego rodzaju szkoła, w której uczą odpowiedniej postawy, prawidłowego sposobu poruszania się, podnoszenia ciężarów. Wyjaśnią Ci, jak unikać problemów związanych z bólem mięśni i wad postawy. Zdrowy kręgosłup to większy komfort życia. Pamiętaj o tym!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Allegri M, Montella S, Salici F, et al. Mechanisms of low back pain: a guide for diagnosis and therapy. F1000Res. 2016;5:F1000 Faculty Rev-1530. Published 2016 Jun 28. doi:10.12688/f1000research.8105.2
- InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Low back pain: Overview. 2012 Feb 9 [Updated 2019 Feb 14]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK284941/
- Allegri M, Montella S, Salici F, et al. Mechanisms of low back pain: a guide for diagnosis and therapy. F1000Res. 2016;5:F1000 Faculty Rev-1530. Published 2016 Jun 28. doi:10.12688/f1000research.8105.2
- Gordon R, Bloxham S. A Systematic Review of the Effects of Exercise and Physical Activity on Non-Specific Chronic Low Back Pain. Healthcare (Basel). 2016;4(2):22. Published 2016 Apr 25. doi:10.3390/healthcare4020022
- InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Low back pain: Why movement is so important for back pain. 2012 Feb 9 [Updated 2019 Feb 14]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK284944/
- Vitoula K, Venneri A, Varrassi G, et al. Behavioral Therapy Approaches for the Management of Low Back Pain: An Up-To-Date Systematic Review. Pain Ther. 2018;7(1):1–12. doi:10.1007/s40122-018-0099-4