Luka Modrić i jego sekret, aby dostać się do Kataru 2022
Wydaje się, że Luka Modrić ma pewien sekret: w wieku 37 lat jest szybki, zwinny i dynamiczny. To niekwestionowany zawodnik, który prawie nigdy nie doznaje kontuzji. Jak on to robi?
Każdy zdaje sobie sprawę, że w Realu Madryt szybkość rozwiązywania problemów, asystowania i biegania Modricia jest lepsza niż jego kolegów z drużyny. Co więcej, jako kapitan reprezentacji Chorwacji w piłce nożnej zanotował rekordy, których osiągnięcie zajmie kolegom z drużyny trochę czasu.
Ma na swoim koncie 159 występów w reprezentacji Chorwacji i 160 po półfinale Kataru 2022, co oznacza, że zakończy ten rok ze 161 występami. Zadebiutował w marcu 2006 roku w kadrze narodowej przeciwko Argentynie, w tym samym meczu, w którym Messi po raz pierwszy strzelił gola w koszulce swojego kraju.
W roku 2022 zagrał w Katarze w swoim czwartym mundialu. Na koncie ma także trzy mistrzostwa Europy.
Metoda Vlatko Vucetica zastosowana do Luki Modrića
Niektórzy szepczą, że tajemnicą Luki Modricia jest jego osobisty kinezjolog: Vlatko Vucetic. To były zawodowy biegacz lekkoatletyczny na 5 km i mistrz Chorwacji w lekkiej atletyce.
Jego metody biegania są stosowane w różnych dyscyplinach, w tym w piłce nożnej. Czy trening biegowy sprawia, że Luka Modrić jest nie do zatrzymania? Analizujemy to.
Według kinezjologa, jego plan treningowy dla wszystkich przygotowywanych przez niego sportowców opiera się na 8 aspektach:
- Stan zdrowia i styl życia
- Parametry morfologiczne
- Zdolności motoryczne
- Wiedza motoryczna
- Pojemność energetyczna
- Wydolność tlenowa i beztlenowa
- Czynniki poznawcze i inteligencja
- Status społeczno-ekonomiczny i rodzina
Dla chorwackiego profesjonalisty wszystkie są ważne. Tworzą całość u sportowca i zaniedbanie któregokolwiek z nich wystarczy, aby nastąpił spadek wydajności.
Zresztą jego mocną stroną jest naukowa analiza ludzi, którzy decydują się z nim trenować. Wykorzystując metody technologiczne i wiedzę zdobytą podczas biegania, mierzy pewne parametry składu ciała, które dają mu wyobrażenie o tym, jakie są mięśnie i kości sportowca.
Dane te łączy z ocenami możliwości sportowców w działaniu. Innymi słowy, na bieżąco analizuje, jak biegają, jak są zwinni, w jakim stanie są ich odruchy, czy są w stanie się rozciągać, czy skaczą więcej, czy mniej, czy reagują z szybkością, czy mają siłę do biegania lub sprintu.
Prowadzi to do koncepcji, która jest kluczem do metodologii Vucetic: inteligencji motorycznej. Pomysł ten nie jest wynalazkiem kinezjologa, ale wchodzi w zakres medycyny sportów wykorzystujących piłkę.
Na przykład magazyn Sport Culture nazywa ją inteligencją fizyczną lub kinestetyczną. Chodzi o to, by wiedzieć, co zrobić z piłką, kiedy ją masz, planować ruchy z dużą prędkością i wykonywać je z precyzją. Luka Modrić jest w tym ekspertem.
Możesz przeczytać też: Dieta piłkarzy, którzy uczestniczyli w mistrzostwach świata Kataru 2022
Dzisiejsi piłkarze potrzebują innych umiejętności
Futbol się zmienił i Vucetic o tym wie. Sportowcy w tej dyscyplinie nie mogą już być tacy sami jak 15 lat temu. Dowód widzimy na boisku
Teraz piłka nożna jest szybsza, bardziej energiczna, mocniejsza… Obecnie większość zawodników ma indywidualnego trenera kondycyjnego. Niektórym klubom się to nie podoba, ale ja się nie zgadzam.
Najlepsi piłkarze na świecie są szybcy, mają budowę ciała rozwiniętą w specjalny sposób i przestrzegają rutyny żywieniowej przygotowanej przez profesjonalistów. Aby znaleźć się w gronie elity, utrzymanie sylwetki wymaga treningu niemal bez wakacji.
Luka Modrić otrzymuje od swojego kinezjologa wytyczne do sesji treningowych, nawet gdy jest na urlopie i poza sezonem. Ten samo trener zachęcił go np. do gry w tenisa, bo to jest coś, co sprawia graczowi Realu Madryt przyjemność.
Trening przekrojowy staje się coraz bardziej powszechny w piłce nożnej. Polegają one na ćwiczeniu dyscypliny, która uzupełnia umiejętności potrzebne na boisku, ale nie wiąże się z używaniem piłki. Tak na przykład robi Lewandowski ze sztukami walki.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Wpływ coachingu sportowego na wyniki Federico Valverde
Trening crossowy Luki Modrića
Vucetic był biegaczem o świetnej trajektorii. Z tego powodu jego metody integrują rutyny i wiedzę z biegania.
Jednym z 8 punktów planu Chorwata jest poprawa wydolności tlenowej i beztlenowej. Osiąga się to za pomocą sesji biegowych, które przeplatają się z intensywnymi lub szybkimi seriami i dłuższymi, ciągłymi sesjami biegowymi.
Beato i jego współpracownicy w artykule z 2021 roku zebrali istniejące dowody naukowe na korzyści płynące ze sprintu u piłkarzy. Jest to sprint powyżej maksymalnej zdolności regeneracji w krótkim czasie. Następnie odpoczywają wystarczająco długo i wracają do intensywności.
Dla większości piłkarzy nie jest to rutyna. Jak odnotowuje publikacja w British Journal of Sport Medicine, trening prawie zawsze opiera się na przebiegnięciu określonych dystansów w spokojnym tempie, z ideą, że symuluje to 90-minutowy czas trwania meczu.
Luka Modrić ma reakcje eksplozywne na boisku, ponieważ potrafi wykonywać sprinty, do których jest przygotowany. Jednocześnie zarządza energią podczas dwóch połówek meczu, biegając kiedy trzeba i odpoczywając kiedy może. To strategia bardzo podobna do strategii Messiego.
Jego mięśnie reagują natychmiast dzięki inteligencji motorycznej, nad którą pracuje z Vucetic. Jest biegaczem na boisku piłkarskim.
Elastyczne taśmy, aby uniknąć obrażeń
Zdaniem chorwackiego kinezjologa stosowanie gum jest kluczem do zachowania elastyczności i sprężystości włókien mięśniowych. Ćwiczenia z tymi taśmami są zalecane w jego sesjach.
Gumy to najlepszy sposób na trening dla wszystkich. To najlepszy sposób na uniknięcie kontuzji. Jeśli spojrzysz na ostatnie siedem lub osiem lat Modricia, nie miał prawie żadnych kontuzji.
Ale oprócz zapobiegania urazom, taśmy należą do najlepszych procedur zwiększania inteligencji motorycznej. Zostało to wykazane w badaniu Phila Page’a, które wyjaśnia, w jaki sposób te narzędzia korygują nierównowagę mięśniową i poprawiają percepcję czuciowo-ruchową. To znaczy, że mózg osoby, która ich używa staje się bardziej wydajny w rozpoznawaniu, jak jego ciało lokalizuje się w przestrzeni i jak może reagować.
Luka Modrić – 40-latek pełen życia
Coraz więcej elitarnych piłkarzy ma ponad 30 lat i wciąż się rozwija. Luka Modrić to kolejny przedstawiciel tego plemienia sportowców, którzy zachowują swoją budowę ciała i walory bez względu na wiek.
Według Vucetica, jego wychowanek mógłby spokojnie współzawodniczyć 40 roku życia, grając w takim tempie i występując dla Realu Madryt. Hiszpański klub pozyskał go w 2012 roku za 30 milionów euro. Inwestycja była uzasadniona.
W chorwackiej drużynie narodowej jest jednym z doświadczonych piłkarzy, którzy prowadzą nowicjuszy, stanowiących odnowę składu. Wielu jego kolegów z drużyny grającej na Mundialu Rosja 2018 nie występuje już na profesjonalnym poziomie.
Ale Luka Modrić wraca do półfinału mistrzostw świata. Kontynuuje tworzenie historii w swojej domowej koszulce. Przyczynił się do porażki faworyzowanej Brazylii i kopnął rzut karny ze spokojem, jaki może dać tylko wiek.
Bardzo się cieszę, że po czterech latach znów gram w półfinale. To imponująca rzecz. Byliśmy prawie zgubieni, zostaliśmy wydani na śmierć, ale po raz kolejny pokazaliśmy, że nigdy się nie poddajemy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hamid, N. N. (2020). The Body-motor intelligence and its relationship to some basic skills for young handball. Sport culture, 11(2).
- Beato, M., Drust, B., & Iacono, A. D. (2021). Implementing high-speed running and sprinting training in professional soccer. International journal of sports medicine, 42(04), 295-299.
- Hoff, J., Wisløff, U., Engen, L. C., Kemi, O. J., & Helgerud, J. (2002). Soccer specific aerobic endurance training. British journal of sports medicine, 36(3), 218-221.
- Page, P. (2006). Sensorimotor training: A “global” approach for balance training. Journal of bodywork and movement therapies, 10(1), 77-84.