Ludzie obdarowani w życiu na cztery sposoby

Nasze cechy charakteru i możliwości w życiu są często zależne od tego, w jakich warunkach dorastamy i do jakich przywilejów mamy dostęp.
Ludzie obdarowani w życiu na cztery sposoby

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Ludzie obdarowani to ci, którzy mają w sobie coś więcej niż większość przeciętnych osób. Wielu z nas w tym kontekście przychodzi do głowy w pierwszej kolejności dar wyjątkowej inteligencji. I faktycznie są osoby, które mogą z powodzeniem korzystać z ponadprzeciętnego, przekraczającego 130 punktów ilorazu inteligencji. Taki dar robi wrażenie.

Ale ludzie obdarowani wyjątkowym intelektem to nie jedyne osoby posiadające szczególne dary. Wielu z nas często nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie inne rodzaje sytuacji i okoliczności w życiu można potraktować jako drogocenne dary. Często dary te są powiązane.

Istnieją cztery główne rodzaje życiowych darów który może towarzyszyć ponadprzeciętny intelekt. Dziś przyjrzymy się im bliżej i porozmawiamy o różnicach między nimi.

1. Osoby kreatywne

Dzieci, których oryginalne pomysły i ponadprzeciętna kreatywność zaskakują wszystkich – a zwłaszcza nauczycieli – posiadają dar wyobraźni. Ludzie obdarowani w ten sposób są bardzo kreatywni.

Kreatywność to szczególny rodzaj daru.

Cechą szczególna,  która charakteryzuje osoby o wyjątkowej wyobraźni jest też poczucie humoru oraz chęć brania udziału we wszystkim, co w jakikolwiek sposób wiąże się z zabawą. Takie osoby kochają i wykorzystują z radością każdą okazję, która pozwala im uczyć się w sposób kreatywny i zabawny.

W obecnych czasach mamy do czynienia z trudnościami w rozpoznawaniu osób obdarowanych w ten sposób. Tradycyjne testy mierzące iloraz inteligencji nie są miarodajne. Lepiej sprawdza się natomiast tak zwana bateria testów Torrance’a.

2. Ludzie obdarowani przywilejami

O takich osobach mówi się, że są uprzywilejowane lub mają bardzo dobrą sytuację życiową. To ludzie którzy żyją w takim miejscu i urodzili się w takiej rodzinie, która umożliwia im łatwy dostęp do edukacji. Najczęściej mówimy po prostu o osobach z klasy średniej lub wyższej.

Z jednej strony są uczniowie buntujący się przeciwko obowiązkowej edukacji i konieczności chodzenia do szkoły do pewnego wieku. Z drugiej strony mnóstwo dzieci chciałoby mieć dostęp do nauki, a niestety nie jest to możliwe.

Są też jednak dzieci, które – choć nie mają wyboru i muszą chodzić do szkoły – bardzo lubią proces zdobywania wiedzy.

Ludzie obdarowani uprzywilejowaną sytuacją życiową mają ułatwiony dostęp do nauki i możliwości rozwoju.

Takie dzieci traktują uczenie się, jako zabawę. Sprawia im to przyjemność i przychodzi im to z łatwością. W efekcie, są to uczniowie osiągający świetne wyniki na większości zajęć lub nawet na wszystkich. Te dzieci spędzają dni bardzo produktywnie. Mogą wręcz nawet potrzebować mniejszej ilości snu niż średnia zalecana.

Potencjalny problem natomiast zaczyna się, kiedy takie dzieci uważają że są lepsze niż rówieśnicy. Niełatwo jest również poradzić sobie z sytuacją, w której dziecko nudzi się na zajęciach bo omawiany materiał jest dla niego zbyt prosty. W rezultacie, tacy uczniowie mogą stać się leniwi i zarzucić naukę.

3. Dar niedostatku

Ludzie obdarowani w ten sposób to najczęściej dzieci, które urodziły się w rodzinach o niewielkich możliwościach finansowych. Takie dzieci nie mają możliwości rozwoju, więc dodatkowo ogranicza je silny strach przed porażką.

Dobra strona takiej sytuacji polega na tym, że ludzie obdarowani niedostatkiem zazwyczaj mają wielu pomocnych przyjaciół. Takie osoby są zaradne i skromne, same są pomocne i dzielą się wszystkim co mają – choć mają niewiele. Dzięki temu są wokół nich osoby, na które można liczyć.

Niekiedy bywa tak, że osoby wyrastające z takiego środowiska stają się przykładem do naśladowania. Nie zmieniają się w silnych, charyzmatycznych przywódców, ale wiele osób traktuje je jako wzory osobowości i postawy.

Niedostatek jest również bardzo szczególnym rodzajem daru.

Ludzie obdarowani darami niedostatku zazwyczaj są wrażliwi i mają silne zdolności empatii. Być może właśnie dlatego tak dobrze współpracują z otoczeniem. Z drugiej strony zdarza się też, że takie osoby czują się winne tego, że ich osobiste zdolności i potencjał są większe od potencjału innych ludzi wokół.

4. Poważna niepełnosprawność bądź choroba

Ostatnią grupę na naszej liście stanowią osoby które jednocześnie mają ponadprzeciętnie wysoki iloraz inteligencji oraz są dotknięte poważną choroba bądź niepełnosprawnością.

Za przykład mogą tu posłużyć osoby cierpiące na schizofrenię. To rodzaj psychozy lub zaburzeń osobowości. Tego rodzaju schorzenia bardzo często występują u osób mających bardzo wysoki iloraz inteligencji.

Co ciekawe, osoby należące do tej grupy starają się często znaleźć ucieczkę w swoim intelekcie. Próbują w ten sposób uciec z dala od choroby która je przytłacza i której nie rozumieją w pełni. Ich zachowanie odzwierciedla wtedy sposób myślenia ludzi, którzy chcą zjeść coś, co pozwoli im uciec od nieprzyjemnych uczuć, choć w rzeczywistości wcale nie są głodni.

W niektórych przypadkach takie osoby mogą zachowywać się gwałtownie lub agresywnie. Bywa też tak, że mają bardzo niewiele cierpliwości i tolerancji dla zachowań innych osób z otoczenia.

Na przykład dzieci nie mogą zrozumieć i zaakceptować rówieśników, którzy nie chodzą na zajęcia szkolne. Nie mają też cierpliwości do osób, które nie wykonują poleceń nauczycieli.

Choć wyjątkowe dary intelektualne mogą wydawać się fascynujące i wspaniałe, bywa często tak, że stanowią one obciążenie dla posiadaczy. Niekiedy łączą się też z problemami. Każdy rodzaj daru ma swoje wady i zalety.

Sposób w jaki osoby obdarowane wyjątkowym intelektem postrzegają i traktują świat jest bardzo różny od przeciętnego spojrzenia i podejścia. Czasem ludzie obdarowani nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że są wyjątkowi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.