Lucky Bamboo: charakterystyka i pielęgnacja
Lucky Bamboo jest rośliną bardzo łatwą w pielęgnacji, ważne jest przestrzeganie tylko kilku wskazówek, aby utrzymać go w dobrej kondycji. Zapraszamy do zapoznania się z tą wspaniałą i wyjątkową rośliną.
Lucky Bamboo: główne cechy
Nazwa naukowa “szczęśliwego bambusa” to Dracaena sanderiana. Wywodzi się z obszarów o ciepłym klimacie subtropikalnym. Jest to roślina doniczkowa preferująca miejsca, w których otrzymuje umiarkowane światło naturalne.
Rośnie w postaci łodyg. Zdobyła popularność jako bambus, chociaż w rzeczywistości nie jest z nim spokrewniona, gdyż jest pędem Dracaena sanderiana. Łączy je jedynie to, że obie rośliny rosną warstwowo i można znaleźć proste lub spiralne łodygi o różnych rozmiarach.
Jeśli chodzi o jego strukturę, składa się z prostej łodygi, z której wyrastają boczne pędy i rozwijają się korzenie.
Opieka nad Lucky Bamboo
Pielęgnacja jednej z tych roślin jest bardzo prosta, należy tylko wziąć pod uwagę kwestie lokalizacji i podlewania. Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że jest to roślina wyłącznie doniczkowa i potrzebuje średniego naturalnego oświetlenia, ale nie bezpośredniego światła słonecznego.
Jeśli chodzi o temperatury, które najbardziej odpowiadają tej dracenie, osiąga pełnię między 18°C a 24°C. Gdy temperatura spadnie lub wzrośnie trochę bardziej, najlepiej utrzymywać ją w tym przedziale. Dzięki temu, nie będzie również cierpieć z powodu nadmiernych wahań.
Jeśli chodzi o podlewanie, ważne jest, aby wyrobić w sobie nawyk. To pozwoli roślinie zdrowo się rozwijać. Kiedy rośnie w wodzie, należy wymieniać ją raz w tygodniu w zimie i co 2 tygodnie w lecie. Jednocześnie liście należy spryskiwać dwa razy w tygodniu, aby upewnić się, że są wolne od kurzu.
Z drugiej strony, jeśli chcesz ją uprawiać w gruncie, musisz ją podlewać, gdy tylko zauważysz, że podłoże straciło wilgoć. W niektórych przypadkach możesz dodać kilka kropli nawozu raz w miesiącu, aby wspomóc wzrost.
Czym się kierować przy wyborze okazu tego gatunku? Sprawdź, czy pień jest ciemnozielony i nie ma żółtawego odcienia. Korzenie powinny być raczej niewielkie, a pędy zielone, obfite i ze szczególnym połyskiem.
Przeczytaj 8 szczęśliwych roślin według Feng Shui
Jak przesadzić Lucky Bamboo?
Jeśli chcesz go przesadzić, po prostu wybierz sadzonkę z liśćmi i umieść ją w pojemniku z przefiltrowaną wodą. Po kilku tygodniach zauważysz pojawienie się nowych korzeni.
W tym czasie wodę należy regularnie zmieniać. Kiedy zauważysz, że roślina nabrała siły, możesz umieścić ją obok innych łodyg.
Spiralny Lucky Bamboo
Lucky bamboo może rosnąć w postaci prostego lub zakrzywionego pręta. Aby uzyskać spiralny efekt, sekret tkwi w pozostawieniu rośliny w miejscu, gdzie naświetlanie będzie padać tylko w jednym kierunku, skierowane prosto na nią.
Będziesz też potrzebować pudełka z wycięciem. Przykryj roślinę pudełkiem, aby światło wpadało tylko przez wykonane cięcie.
Kiedy zauważysz, że krzywa się uformowała, powinieneś obrócić ją o około 2 cm. Wtedy będzie jeszcze wyraźniej rosnąć.
Powtórz tę procedurę z każdą nową krzywizną. Będziesz potrzebować tylko dużo cierpliwości, ponieważ osiągnięcie spirali może zająć nieco ponad rok.
Oznaki, że twój Lucky Bamboo ma problemy
Jak w przypadku każdej rośliny, często występują pewne problemy zdrowotne. Na przykład, jeśli zauważysz, że liście żółkną, musisz je natychmiast usunąć. Być może jest narażona na zbyt dużo światła lub jakość wody nie jest dobra, dlatego zalecamy podlewanie wodą destylowaną i dodanie niewielkiej ilości nawozu w celu uzupełnienia minerałów i składników odżywczych.
Z drugiej strony, jeśli krawędzie liści brązowieją, oznacza to, że używasz zbyt dużej ilości nawozu lub nie ma odpowiedniego drenażu. Ponadto, jeśli łodyga zmięknie lub brązowieje, odetnij ją i zmień pojemnik.
Roślina „Feng Shui” w pełnym tego słowa znaczeniu
Wyjaśniwszy właściwości i szczególną pielęgnację Lucky bamboo, skupimy się na energii przekazywanej przez tę piękną i prostą roślinę. Mówi się, że przyciąga dobrobyt, szczęście, bogactwo i dobre wibracje.
Z drugiej strony filozofia Feng Shui uznaje ją jako symbol szczęścia i aktywator domowej energii. W tym sensie szczęśliwy bambus ma zwiększać pozytywną energię lub chi w przestrzeni, w której jest umieszczony. Być może nie byłoby złym pomysłem wstawienie jednej z tych roślin do biura, jeśli konflikty pracownicze są na porządku dziennym.
Pamiętaj, że filozofia Feng Shui przypisuje odpowiednią lokalizację każdemu elementowi otoczenia. W przypadku tej rośliny jej miejscem jest wschodni róg pomieszczenia, by mogła sprzyjać zdrowiu i sukcesowi na polu zawodowym.
Dlaczego ta filozofia traktuje ją jako roślinę najwyższej wagi? Bo możemy w niej odnaleźć 5 żywiołów natury:
- Drewno: w samej roślinie.
- Ziemia: w kamieniach, które są umieszczone wokół niej w celu dekoracji.
- Metal: znajdujący się w pojemniku lub przez dodanie monety do wody.
- Woda: sposób na jej uprawę.
- Ogień: wkomponowany w roślinę za pomocą czerwonej wstążki.
Wreszcie liczba łodyg bambusa ma również znaczenie w różnych aspektach życia. Na przykład jedna łodyga reprezentuje proste życie; dwa, podwójne szczęście; trzy łodygi, szczęście i długowieczność. Tak więc lista jest długa, dopóki nie osiągnie 10 łodyg, reprezentujących doskonałość.
21 łodyg wróży potężne błogosławieństwa.
Przeczytaj, jak zrobić palik do mchu dla roślin pnących
Udekoruj swoje przestrzenie szczęśliwym bambusem
Ta roślina jest doskonałym elementem wnętrz, który oprócz dekoracji wnosi dobrą energię. Mówią, że jeśli dostaniesz ją w prezencie, przyniesie ci szczęście. Ale nawet jeśli jej nie otrzymasz, możesz ją sobie podarować i umieścić tam, gdzie uważasz, że najbardziej jej potrzebujesz.
Ponieważ jest bardzo łatwy w pielęgnacji, nie musisz być specjalistą, aby chronić i hodować swój własny Lucky Bamboo. Zainwestuj w swoje szczęście!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Miguez Tapia, J. A. (2011). Propagación vegetativa del bambu ornamental (Dracaena sanderaina) mediante fitohormona(Bachelor’s thesis, Quevedo: UTEQ).
- Berraquero, B. O. (2017). FACULTAD DE FARMACIA (Doctoral dissertation, UNIVERSIDAD COMPLUTENSE).
- Daquinta, M., Rodríguez, D. P., Torrijo, F. S., & Más, Y. L. (2010). Propagación in vitro de bambú chino (Dracaena sanderiana L.). Ciencia y Tecnología, 3(1), 7-13.
- Vizcarra Arce, V. J. (2021). Evaluación de eficiencia en la reducción del hierro, manganeso y sulfatos contenidos en una muestra de aguas ácidas, tratada mediante un humedal de flujo sub superficial horizontal con la especie Dracaena sanderiana como componente vegetativo.
- Gradaille, M. D., Rodríguez, D. P., Más, Y. L., & Torrijo, F. S. (2010). PROPAGACIÓN IN VITRO DE BAMBÚ CHINO. Ciencia y Tecnología (1390-4051), 3(1).
- Koppel, M. (2006). Guía completa de feng shui(Vol. 199). Edaf.