Lomotil w walce z biegunką: użycie i przeciwwskazania
Lomotil pomaga zmniejszyć liczbę i częstotliwość wypróżnień. Jego działanie polega na zmniejszeniu ruchów jelit. Jego składnik aktywny, loperamid, pozwala osiągnąć założony cel terapeutyczny.
Lomotil to nazwa rynkowa leku, którego składnik aktywny to loperamid. To lek doustny używany głównie w celu leczenia biegunki. Pomaga zmniejszyć liczbę i częstotliwość wypróżnień, które pojawiają się, gdy dana osoba cierpi na biegunkę.
Jego działanie, chociaż w dalszej części artykułu wytłumaczymy je dokładniej, polega na zmniejszeniu ruchów jelit. Dowiedz się więcej na temat Lomotilu i biegunki.
Jednak nie powinno się go stosować w celu leczenia biegunki wywołanej przez różne rodzaje infekcji, na przykład przez Clostridium difficile.
Poza tym lekarze nie zalecają stosowania tego leku w przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze 6. roku życia ze względu na poważne skutki uboczne, które opiszemy w dzisiejszym artykule.
Dlaczego dostajemy biegunki?
Biegunka to częste oddawanie miękkich lub luźnych stolców. To schorzenie, które zazwyczaj nie trwa zbyt długo i przechodzi samo z siebie. Najczęściej pojawia się z powodu infekcji jelit wywoływanej przez takie patogeny jak wirusy i bakterie.
Jednak może również pojawiać się w wyniku diety bogatej w cukry, alergii pokarmowej, nietolerancji laktozy oraz problemów jelitowych, takich jak celiakia czy nieswoiste zapalenie jelit.
Osoba, która cierpi na biegunkę, może doświadczać bólów i skurczy brzucha, po których następuje biegunka trwająca zazwyczaj od 3 do 5 dni. Poza tym często występują również niektóre z następujących objawów:
- Gorączka.
- Utrata apetytu.
- Mdłości.
- Odwodnienie.
W jaki sposób Lomotil wpływa na organizm?
Jak już wiesz, Lomotil pomaga zmniejszyć liczbę i częstotliwość wypróżnień. Tym samym jego działanie polega na zmniejszeniu ruchów jelit. Składnik aktywny Lomotilu, loperamid, pozwala osiągnąć właściwe działanie terapeutyczne.
Zmniejszając liczbę wypróżnień możemy przywrócić właściwą prędkość trawienia. Tym samym organizm jest w stanie w prawidłowy sposób wchłaniać płyny, co z kolei przywraca odpowiednią konsystencję stolca.
Lomotil pomaga skutecznie kontrolować biegunkę od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Loperamid wpływa na perystaltykę poprzez bezpośrednie oddziaływanie na mięśnie okrężne i jelitowe, które zmniejsza ich ruchliwość.
Działa również zmniejszając wydzielanie płynów i elektrolitów oraz zwiększając wchłanianie wody. Zwiększając czas przechodzenia pokarmów i zmniejszając utratę płynów, loperamid jest w stanie zagęścić konsystencję stolca oraz zmniejszyć jego objętość.
I chociaż loperamid pod względem chemicznym ma powiązania z opioidami, to ten składnik aktywny nie ma działania przeciwbólowego, nawet jeśli jest stosowany w dużych dawkach. Jednak dzieci, które nie ukończyły jeszcze trzeciego roku życia, mogą być bardziej wrażliwe na jego działanie.
Dowiedz się również: Bakteryjne zapalenie żołądka i jelit – 5 metod leczenia
Lomotil i przeciwwskazania
Lomotil, a tym samym loperamid, jak również inne lekki o takim samym działaniu, mogą wywoływać rozwój toksycznych warunków w jelitach pacjentów cierpiących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Dlatego też tacy pacjenci powinni uważnie sprawdzać, czy nie występują u nich objawy toksyczności. Co więcej, lekarze nie zalecają stosować tego leku gdy biegunka pojawia się w wyniku rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy, jak również biegunki wywołanej przez mikroorganizmy jelitowe.
Poza tym lekarze powinni również dokładnie monitorować stan pacjentów z chorobami wątroby, ponieważ może podnosić się u nich poziom loperamidu, który jest metabolizowany w wątrobie.
I w końcu należy również wspomnieć, że naukowcy nadal nie wiedzą, czy składnik aktywny obecny w tym leku jest wydzielany w mleku z piersi. Właśnie dlatego powinny na niego uważać matki karmiące piersią.
Działania niepożądane
Leczenie Lomotilem może wywoływać liczne działania niepożądane, podobnie zresztą jak stosowanie każdego innego leku. Za działania niepożądane uznajemy niechciane i niezamierzone skutki, które pojawiają się podczas stosowania leku.
Loperamid może wywoływać:
- Ospałość.
- Zawroty głowy.
- Bóle głowy.
- Suchość w ustach.
- Widzenie jak za mgłą.
- Utratę apetytu.
Poza tym lek ten może również wywoływać inne, poważniejsze reakcje wtórne, takie jak:
- Wahania nastroju.
- Bóle i stan zapalny żołądka.
- Drętwienie lub mrowienie rąk i nóg.
Może Cię zainteresować: Biegunka? Oto 3 skuteczne środki na bazie marchwi
Podsumowania
Lomotil to lek, którego składnik aktywny to loperamid. Oznacza to, że jest wykorzystywany do leczenia biegunki, ponieważ może zmniejszyć liczbę wypróżnień oraz poprawić ich konsystencję.
Podsumowując, zwróć się do lekarza z wszelkimi pytaniami, które mogą przyjść Ci do głowy oraz z każdym dyskomfortem, który może wystąpić podczas jego przyjmowania.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lomotil. (1969). Medical Letter on Drugs and Therapeutics.
- Forrester, R. M. (1973). Lomotil Intoxication in Children. British Medical Journal. https://doi.org/10.1136/bmj.3.5878.501
- Barreiro de Acosta, M., & Domnguez Muoz, J. E. (2004). Tratamiento de la diarrea. Medicine – Programa de Formación Médica Continuada Acreditado. https://doi.org/10.1016/s0211-3449(04)70013-2
- Centro colaborador de La Administración Nacional de Medicamentos, alimentos y Tecnología Médica. Loperamina en Vacemecum. https://www.iqb.es/cbasicas/farma/farma04/l027.htm