Bakteryjne zapalenie żołądka i jelit - 5 metod leczenia

Dolegliwość ta pojawia się w wyniku nadmiernego namnażania bakterii w jelitach. Nie jest zazwyczaj poważną chorobą, może być jednak dokuczliwa. Dziś powiemy Ci, jak przezwyciężyć bakteryjne zapalenie żołądka i jelit w 5 prostych krokach.
Bakteryjne zapalenie żołądka i jelit - 5 metod leczenia

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Bakteryjne zapalenie żołądka i jelit to choroba układu pokarmowego, która rozwija się z powodu pojawienia się stanu zapalnego wywołanego przez bakterie. Dzieje się tak, ponieważ niektóre patogenne bakterie namnażają się w jelitach, powodując infekcję.

Dziś chcemy Ci powiedzieć, jak przezwyciężyć bakteryjne zapalenie żołądka i jelit w 5 prostych krokach.

Tego rodzaju infekcja łatwo przenosi się z jednej osoby na drugą lub poprzez kontakt ze skażonymi przedmiotami i żywnością. Co więcej, jest to dość powszechna dolegliwość na obszarach, gdzie woda nie jest odpowiednio uzdatniana.

Jakie są objawy choroby? Jak możesz sobie z nią poradzić w sposób naturalny?

Czytaj dalej aby się dowiedzieć!

Bakteryjne zapalenie żołądka i jelit – objawy

Objawy bakteryjnego zapalenia żołądka i jelit mogą się różnić w zależności od rodzaju bakterii wywołującej infekcję. Na przykład Staphylococcus, Salmonella i bakterie E. coli. Ogólnie rzecz biorąc, kliniczne objawy tego stanu mogą obejmować:

 • Brak apetytu.
 • Nudności i wymioty.
 • Biegunka.
 • Ból i skurcze brzucha.
 • Umiarkowana gorączka.
 • Krew w stolcu.

Jak pokonać bakteryjne zapalenie żołądka i jelit w 5 krokach

W bakteryjnym zapaleniu żołądka i jelit szybką ulgę przyniesie wykonanie kilku prostych czynności. Najpoważniejsze przypadki wymagają jednak pomocy lekarskiej, ponieważ mogą wymagać podania soli fizjologicznej i antybiotyków. A oto kilka wskazówek jak kontrolować objawy domowym sposobem:

1. Zwiększ spożycie płynów

Domowe sposoby na bakteryjne zapalenie żołądka i jelit
W przypadku zapalenia żołądka i jelit należy dbać o odpowiednie nawodnienie.

Zwiększenie spożycia wody i innych zdrowych płynów ma zasadnicze znaczenie dla przezwyciężenia tej dolegliwości. Jest to szczególnie ważne jeżeli dokucza Ci biegunka. Chociaż wiele osób nie dba o prawidłowe nawodnienie, zapalenie żołądka i jelit może prowadzić do deficytu wody w organizmie, co z kolei w niektórych przypadkach powoduje powikłania.

Jak sobie radzić?

 • Pij od 6 do 8 szklanek wody dziennie.
 • Jeśli możesz, przygotuj wodę ryżową i pij, jeżeli dokucza Ci biegunka.
 • Inne zdrowe opcje obejmują niektóre napary, buliony i roztwory nawadniające zawierające elektrolity.

2. Chcąc zwalczyć bakteryjne zapalenie żołądka i jelit zmniejsz ilość spożywanych pokarmów.

Przeciążanie układu pokarmowego ciężkostrawnymi potrawami nie jest dobrym pomysłem przy tego rodzaju infekcji. Biorąc pod uwagę, że wiąże się to ze zmianami trawiennymi a także bólem i obrzękiem, najlepiej jest jeść  mało i często wybierając dania lekkostrawne.

Jak sobie radzić?

 • Zacznij od łagodnej diety opartej na bulionach i napojach izotonicznych.
 • Następnie, aby uregulować pracę jelit stopniowo dodawaj produkty wiążące stolec o niskiej zawartości błonnika. Możesz jeść produkty takie jak biały ryż, gotowana marchewka i słodkie ziemniaki, szynka delikatesowa, ryby i pierś z kurczaka.

3. Unikaj samoleczenia

Unikaj samoleczenia
Unikaj samoleczenia. Rozmowa z lekarzem pomoże Ci znaleźć właściwy sposób leczenia.

Istnieje wiele różnych medykamentów, które mogą pomóc w leczeniu dolegliwości związanych z bólem brzucha, biegunką i nudnościami. Jednak nawet jeśli można je kupić bez recepty, należy je przyjmować tylko pod nadzorem lekarza. Robiąc to na własną rękę możesz niekiedy nasilić objawy choroby.

Jak sobie radzić?

 • Jeżeli masz poważne lub uporczywe objawy zapytaj lekarza jakie leki możesz zażywać, aby się ich pozbyć.
 • Unikaj antybiotyków – należy je stosować tylko w najcięższych przypadkach i tylko te przepisane przez lekarza.

4. Często myj ręce jeśli cierpisz na bakteryjne zapalenie żołądka

Bakteryjne zapalenie żołądka i jelit może się łatwo rozprzestrzeniać bez przestrzegania odpowiedniej higieny. Dlatego, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, należy stale myć ręce. Jest to szczególnie ważne po skorzystaniu z toalety lub zmianie pieluch.

Jak sobie radzić?

 • Myj ręce mydłem przeciwbakteryjnym przez co najmniej 15 sekund po czym dokładnie je wypłucz.
 • Jeżeli nie zawsze masz możliwość umycia rąk, używaj antybakteryjnego środka do dezynfekcji rąk.
 • Pamiętaj, aby powtórzyć tę czynność przed dotknięciem żywności lub innych osób.
 • Takie postępowanie pomoże również chronić Cię przed infekcjami bakteryjnymi.

5. Prawidłowo obchodź się z produktami żywnościowymi

Mycie warzyw

Właściwe obchodzenie się z żywnością jest podstawowym elementem walki z bakteryjnym zapaleniem żołądka i jelit. Tak naprawdę wiele przypadków tej infekcji jest wynikiem zanieczyszczenia żywności.

Z tego powodu ważne jest, aby zachować ostrożność podczas obchodzenia się z niektórymi potrawami takimi jak mięso, a także tymi, które są podawane na surowo.

Jak sobie radzić?

 • Nie dotykaj żywności bez wcześniejszego umycia rąk. Jeśli masz infekcję, unikaj przygotowywania żywności.
 • Umyj i zdezynfekuj wszystkie owoce i warzywa, które będziesz podawać na surowo.
 • Mięso, kurczak, ryby itp. powinny być dokładnie ugotowane, usmażone lub upieczone.
 • Zwróć szczególną uwagę na obchodząc się z innymi produktami spożywczymi, takimi jak produkty mleczne i jajka.

Podsumowując…

Należy pamiętać, że objawy bakteryjnego zapalenia żołądka i jelit zwykle ustępują samoistnie po 3 lub 4 dniach. Jednak w niektórych przypadkach mogą trwać do 2 tygodni. Jeśli po kilku dniach nie zauważysz poprawy, zgłoś się do lekarza.

W przypadku przedłużającej się biegunki, wysokiej gorączki lub krwawienia należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Chow, C. M., Leung, A. K., & Hon, K. L. (2010). Acute gastroenteritis: from guidelines to real life. Clinical and Experimental Gastroenterology.
 • Mathur P. Hand hygiene: back to the basics of infection control. Indian J Med Res. 2011;134(5):611–620. doi:10.4103/0971-5916.90985
 • Yazaji EA. Hand hygiene strategies. J Community Hosp Intern Med Perspect. 2011;1(2):10.3402/jchimp.v1i2.7200. Published 2011 Jul 18. doi:10.3402/jchimp.v1i2.7200
 • Bennadi D. Self-medication: A current challenge. J Basic Clin Pharm. 2013;5(1):19–23. doi:10.4103/0976-0105.128253
 • Lo SV, Connolly AM, Palmer SR, Wright D, Thomas PD, Joynson D. The role of the pre-symptomatic food handler in a common source outbreak of food-borne SRSV gastroenteritis in a group of hospitals. Epidemiol Infect. 1994;113(3):513–521.
 • Sattar SBA, Singh S. Bacterial Gastroenteritis. [Updated 2019 Feb 28]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513295/
 • Khurana, S., Taneja, N., Thapar, R., Sharma, M., & Malla, N. (2008). Intestinal bacterial and parasitic infections among food handlers in a tertiary care hospital of North India. Trop Gastroenterol.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.