Lód w napojach – czy dodawanie go jest szkodliwe?

Nadeszło lato i nadszedł czas na te dobre, lodowato zimne napoje… Ale czy dodawanie lodu naprawdę jest dobrym pomysłem? Dowiedz się tego w tym artykule!
Lód w napojach – czy dodawanie go jest szkodliwe?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Kiedy nadchodzi lato, każdy ma ochotę na ochłodę i na pozbycie się skutków upału. Używa się w tym celu każdego możliwego sposobu. Jednym z nich jest picie lodowato zimnych napojów. Jeśli w lodówce lub w zamrażarce skończyły się zapasy schłodzonych napojów – decydujemy się na sięgnięcie po lód. Problem rozwiązany!

Czy wiesz, że to nie jest dobry pomysł? W tym artykule przedstawimy powody, dlaczego nie powinno się dodawać kostek lodu do napojów.

Brudny lód oznacza zanieczyszczony napój

Przeprowadzono wiele badań w celu ustalenia, czy bardzo popularne w okresie letnim kostki lodu są dobre dla naszego zdrowia.

Rezultaty były zatrważające: w większości barów szybkiej obsługi i „modnych” kawiarni woda używana do zrobienia lodu była pełna bakterii (w dawkach podobnych do tych, które odnotowuje się w toaletach znajdujących się w tych miejscach).

Czyżbyśmy porównywali wodę używaną do spłukiwania toalet do lodu w napojach serwowanych w sieciach restauracji? Tak. A najgorsze jest to, że toalety są czyszczone znacznie częściej niż maszyny do lodu.  

Cola z lodem

Szefowie tych międzynarodowych sieci restauracji sugerują, że domniemane wykrycie tych bakterii może być spowodowane zanieczyszczeniem przez człowieka. Wychodziłoby więc na to, że osoby obsługujące urządzenia i maszynę do lodu, są tymi samymi pracownikami, którzy czyszczą toalety.

Ci pracownicy mają także kontakt z pieniędzmi i są odpowiedzialni za mycie podłóg, a przy tym nie myją rąk. Testy laboratoryjne nie wykazały żadnego silnego zanieczyszczenia napojów serwowanych w tych obiektach gastronomicznych. Prawda jednak jest taka, że poziom bakterii był wyższy niż to, co uznawane jest za „normę”.

Warto pamiętać, że ten problem nie tkwi w wodzie z której robiony jest lód – w większości przypadków używa się w tym celu wody zdatnej do picia. Problemem jest namnażanie się bakterii w maszynie do lodu lub stan czystości rąk tych, którzy serwują napoje.

Napój z lodem

Być może bakterie dostające się do organizmu człowieka przez napoje nie stanowią problemu dla zdrowego człowieka. Mogą stanowić jednak problem dla niektórych grup, takich jak dzieci, osoby starsze lub osoby z osłabionym układem odpornościowym.

Innym problemem, który należy mieć na uwadze są podróże do krajów lub miast, gdzie woda nie jest bezpieczna do picia.

W egzotycznych miejscach w Afryce, Azji i Ameryce Południowej nie ma odpowiednich warunków sanitarnych. Zatem woda najprawdopodobniej pochodzi z zanieczyszczonych rzek, jezior, strumieni lub zbiorników.

W tym konkretnym przypadku zalecamy, aby w ogóle nie spożywać lodu. Lepiej wypić ciepły napój niż spędzić kilka dni w hotelu z powodu biegunki, skurczów żołądka i wymiotów. Przy tym te skutki to najlepszy możliwy scenariusz.

A co jeśli lód zostanie przygotowany samodzielnie?

Powołujemy się tutaj na badania naukowe dotyczące sytuacji w restauracjach i kafeteriach. Ale co jeśli nie chodzimy do takich miejsc? Zamiast tego możemy zechcieć dodać do szklanek lód, który pochodzi z naszych własnych zamrażarek.

Jaki problem występuje w takim przypadku?

Sytuacja wygląda praktycznie tak samo, jak w przypadku placówek gastronomicznych. Czy myjesz ręce kiedy napełniasz wodą urządzenie do robienia kostek lodu? A czy Twoje ręce są czyste, kiedy wkładasz lód do szklanki? Wierz lub nie, ale warunki są bardzo podobne.

A to nie wszystko. Jeśli nie czyścisz znajdującego się w lodówce dystrybutora do lodu lub foremek do lodu, występuje wysokie prawdopodobieństwo, że pojawiła się tam pleśń. Stamtąd trafia do wiaderka z lodem, następnie do napoju i w końcu do Twojego ciała.

Woda z lodem

Ważne jest, aby upewnić się, że foremki do lodu, podobnie jak ręce, są czyszczone bezpośrednio przed wlaniem do nich wody. Myj ręce, aby uniknąć przenoszenia jakichkolwiek zarazków lub bakterii podczas przygotowywania lodu. Myj ręce również przed podaniem lodu.

Jeśli podczas przygotowywania i serwowania lodu stosujesz się do wszystkich wymogów higieny, prawdopodobieństwo wprowadzenia do organizmu szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów jest mniejsze.

Wciąż jednak pozostaje inna kwestia, którą należy mieć na uwadze przy spożywaniu zbyt zimnych napojów: podrażnienie gardła i strun głosowych.

Jeśli pierwszą rzeczą jaką robisz po powrocie do domu w upalny dzień jest wypicie soku lub szklanki zimnej wody (z lodówki lub z kostkami lodu), możesz później odczuwać ból gardła lub nabawić się chrypki.

Zimne napoje versus gorące napoje: które wygrywają?

Pewną interesującą kwestią dotyczącą dodawania lodu do napojów jest to, że wiąże się z tym wprowadzenie do organizmu zimnych płynów (zwłaszcza do żołądka).

Zostało potwierdzone, że picie do posiłków wody z lodem lub wody, która jest prawie zamrożona powoduje niestrawność. To dlatego mieszkańcy krajów wschodnioazjatyckich piją ciepłą zieloną herbatę zamiast zimnego soku lub wody.

Podczas spożywania zimnych płynów naczynia krwionośne kurczą się. To zwiększa produkcję śluzu w organizmie, co uniemożliwia odpowiednie nawodnienia ciała. To kolejny argument przeciwko dodawaniu lodu do napojów.

Zielona herbata

Z kolei dzięki piciu ciepłych płynów, takich jak herbata, jelita się lepiej poruszają, proces trawienia szybciej się kończy, krew jest oczyszczana, a nerki odtruwają organizm.  

Na koniec musisz wiedzieć, że picie czegoś ciepłego lub gorącego podczas jedzenia pomaga organizmowi lepiej trawić spożywane tłuszcze. To zapobiega stwardnieniu ścian żołądka.

Jeśli w menu są warzywa lub tłuszcze zwierzęce takie jak oleje, orzechy, mięso, żółtko lub masło – zalecamy picie herbaty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rivas, C., & Mota, M. (2000). Bacterias anaerobias. In TEMAS DE BACTERIOLOGÍA Y VIROLOGÍA MÉDICA.
  • Pérez, M., & Mota, M. (2010). Morfología y estructura bacteriana. Revista de Actualización Clínica Investiga. https://doi.org/10.1007/s10571-011-9705-2
  • Gobierno de España-Ministerio de Educacion. (2016). Proyecto Biosfera.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.