Lista gości na wesele: 4 podpowiedzi

Lista gości na wesele nie jest łatwa do przygotowania. Co zrobić, żeby jak najlepiej poradzić sobie z tym zadaniem? Oto kilka podpowiedzi.
Lista gości na wesele: 4 podpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Lista gości na wesele to trudne zadanie, szczególnie jeśli przewidujemy zaproszenie dużej liczby osób. Dlatego przygotowaliśmy kilka podpowiedzi.

Tylko przyszła para młoda powinna decydować kto zostanie zaproszony na przyjęcie. Pomocą służą ewentualnie firmy oferujące planowanie wesel. Poza tym nikt nie powinien się jednak wtrącać.

Jak przygotować listę gości weselnych?

Najlepiej usiąść do tego zdania bez pośpiechuMożna poświęcić na nie weekend lub kilka godzin w tygodniu. Lepiej jednak nie przeciągać tego zbytnio w czasie.

1. Lista gości na wesele na brudno

Lista gości na wesele: szkic na brudno pozwoli wstępnie oszacować liczbę gości.

Najpierw warto wykonać szkic na brudno. Najlepiej, gdy każde z was zapisze na kartce imiona osób, które chce zaprosić. Na trzeciej kartce spiszcie imiona, które się powtarzają u was obojga.

Na razie nie myślcie jeszcze o tym, z kogo można zrezygnować. To tylko wstępny szkic, który ma na celu określenie maksymalnej liczby gości.

2. Ograniczenie liczby gości

Po stworzeniu szkicu pora na jego rozszerzenie. Pod uwagę należy wziąć następujące aspekty:

  • Goście zaproszeni “z grzeczności”: bywa, że z uprzejmości zapraszamy osoby, za którymi nie przepadamy. Warto się nad tym zastanowić – mogą one bowiem zepsuć wspaniałe wspomnienia.
  • Goście, którzy nie będą mogli przyjechać: może mieszkają w innym kraju, a może mają inne zobowiązania. Warto zadzwonić do gości i upewnić się, że przyjadą.

3. Osoby towarzyszące

Pamiętaj, że osoby towarzyszące to dodatkowe koszty.

Trzeba zastanowić się nad tym czy zapraszamy gości wraz z osobą towarzyszącą. Powód jest prosty: wybór restauracji i budżet pary młodej.

Jeśli budżet jest ograniczony, lepiej uszczuplić listę gości do liczby mu odpowiadającej.

4. Wybór miejsca

Ostatnim punktem na liście jest wybór restauracji na przyjęcie weselneWarto mieć przy tym na uwadze miejsce zamieszkania zaproszonych osób.

W wielu przypadkach młoda para pokrywa koszty przyjazdu, gdy restauracja znajduje się daleko. Jeśli to niemożliwe, lepiej wybrać coś bliżej. 

5. Lista gości na wesele i rozmieszczenie ich przy stolikach

Rozmieszczenie gości przy stolikach to jedno z najtrudniejszych zadań dla organizatora.

Chociaż przygotowanie listy gości to trudne zadanie, jeszcze gorzej bywa z rozmieszczeniem ich przy stolikach. To kolejny krok organizatorów – trzeba zastanowić się kto z kim usiądzie.

O ile lepiej, by w te kwestie nie mieszały się osoby trzecie, gdyż mogą dodać do listy zaproszenia z uprzejmości, pomoc profesjonalisty jest dozwolona.

Eksperci od planowania wesel stanowią wsparcie dla młodej pary. Warto o tym pomyśleć. Organizowanie wesela wiąże się bowiem ze stresem, a nawet prowadzi do kłótni.

Profesjonalna pomoc może ułatwić cały proces. Ceremonia i przyjęcie ślubne powinny być momentami szczęścia i radości, a nie stresu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Botton Beja, Flora. (2017). Tendencias actuales en el matrimonio en China. Estudios de Asia y África, 52(3), 535-566. https://dx.doi.org/10.24201/eaa.v52i3.2301
  • Glantz, M. (1982). El día de tu boda (Vol. 6). Martín Casillas Editores.
  • Vivallos Espinoza, Carlos, & Mazzei de Grazia, Leonardo. (2007). La arquitectura del buen amar: Matrimonio, normas y transgresión en testamentos de mujeres. Concepción 1754-1809. Universum (Talca), 22(1), 236-250. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-23762007000100015

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.