Najczęstsze powody kłótni w związkach

W przypadku par, komunikacja jest niezbędna aby uniknąć kłótni. Wiele konfliktów wynika z nieporozumień a rozwiązanie leży we włożeniu nieco większej ilości wysiłku w pielęgnowanie relacji.
Najczęstsze powody kłótni w związkach

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Najczęstsze powody kłótni w związkach bywają różne w zależności od charakterów i sytuacji życiowej. Są jednak i takie, które dotyczą wielu par – niezależnie od okoliczności.

Dziś przyjrzymy się temu, jakie najczęstsze powody kłótni w związkach można rozwiązać raz na zawsze. Dzięki temu przestaniecie ranić się nawzajem i osłabiać swoją relację!

Najczęściej kłótnie w związkach są wynikiem braku porozumienia i komunikacji. W innych wypadkach, pary kłócą się, ponieważ ignorują problemy –zamiast je w końcu rozwiązać.

W każdym razie, warto się zatrzymać i poszukać rozwiązania sytuacji. Porozmawiajcie o tym, co spowodowało kłótnię. Poszukajcie rozwiązania problemu, tym razem na spokojnie. Nie warto rozpoczynać kolejnej kłótni.

Najczęstsze powody kłótni w związkach

Zazdrość

Bardzo częstym powodem kłótni jest zazdrość. Zazdrość może wynikać z nowej znajomości, dodania kogoś do znajomych w sieciach społecznościowych, utrzymywania bliskiego kontaktu z byłym partnerem, spoglądania na inne atrakcyjne osoby na ulicy…

Większość przypadków napadów zazdrości nie ma podstaw. Nie ma tak naprawdę powodu do zazdrości. Jednak nasza kultura niestety nauczyła nas, że zazdrość w związku jest normalna. Wydaje się, że po prostu musimy być zazdrośni o drugą osobę – zupełnie tak, jakby był to konieczny element związku.

Najczęstsze powody kłótni w związkach to zazdrość, rodzina i przestrzeń osobista.

Dlaczego tak się dzieje?

Otóż dzieje się tak dlatego, że robimy się zazdrośni o rzeczy, które, jak nam się wydaje – posiadamy. W rzeczywistości jednak przecież nie posiadamy partnera na własność. Dopada nas zazdrość, kiedy zaczynamy czuć, że możemy stracić coś, co do nas “należy”. W ten sposób każdy staje się dla nas konkurentem i zagrożeniem.

Jak poradzić sobie z zazdrością?

Zazdrość mówi też wiele o samoocenie i zaufaniu. Obie te kwestie odnoszą się zarówno do partnera, jak i do nas. Dobra wiadomość jest taka, że to zachowanie i podejście wyuczone. Można je zmienić.

Istnieje bardzo skuteczne i zdrowe rozwiązanie. Wystarczy szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy mamy problem z samooceną. Ponadto zastanów się dobrze nad tym, czy Twoja zazdrość ma podstawy. Być może to jedynie efekt wyuczonego zachowania? Może bierzesz przykład z innych par, na przykład rodziców, dziadków, rodzeństwa i innych?

Kiedy już przeanalizujesz sytuację, porozmawiaj z partnerem. Poproś o zapewnienie, że wszystko jest w porządku. Partner pomoże Ci zbudować takie zaufanie, jakie powinno być podstawą związku. Szybko przestaniesz być bezpodstawnie i chorobliwie zazdrosna.

Nieporozumienia w rodzinie

Najczęstsze powody kłótni w związkach mają też związek z rodziną. Kiedy zaczynamy z kimś relację, wiążemy się z tą osobą a nie z całą jej rodziną.

W wielu przypadkach różnice wynikające z wartości i stylu życia reprezentowanego przez rodzinę partnera są nie do pogodzenia z naszymi własnymi wartościami. Bardzo często zdarzają się więc kłótnie z teściami. Te nieporozumienia prowadzą także do konfliktu pomiędzy Wami.

NIeporozumienia w rodzinie rozwiążesz spokojną rozmową.
Ale sytuacja nie musi tak wyglądać. Zwróć uwagę na to, czy nie generalizujesz tego typu relacji. Czy aby nie zakładasz z góry, że związek z teściową musi być trudny? Taka postawa sprawia, że czujesz się wiecznie zagrożona. Z góry nie dajesz sobie szansy na dobry związek z matką partnera.

Problemy z teściami

Z kolei inne różnice rodzinne należy koniecznie przedyskutować z partnerem. Musicie szczerze i spokojnie porozmawiać.

Na przykład, jeśli jedno z rodziców partnera jest Waszym gościem i zaczyna organizować Wasz dom według swojego uznania, lub jeśli nakazuje Wam wprowadzenie pewnych rozwiązań – czy to w kolorze dywanu czy w wychowaniu dzieci – musicie się na to przygotować. Porozmawiajcie wcześniej i przygotujcie się.

Jeszcze innym rodzajem problemu jest zbytnie przywiązanie rodziców do dziecka. Być może Twoi teściowie dzwonią do swojego syna przy każdej okazji i z każdym kłopotem? Albo notorycznie pojawiają się u Was w domu bez uprzedzenia? Może nawet nie akceptują związku syna, stają się wrodzy i uciekają się do stosowania biernej agresji?

Nie obrażaj się. Zamiast tego powiedz partnerowi na czym polega problem. Zobaczysz, czy ta sytuacja dokucza również jemu, czy nie. Dzięki temu będziecie w stanie rozwiązać problem.

Przestrzeń osobista

Związki niekiedy kończą się gwałtownie nie tylko ze względu na problemy z zazdrością. Innym powodem są nieporozumienia w kwestii przestrzeni osobistej.

Pary bardzo często kłócą się o przestrzeń osobistą. Z biegiem lat, wiele osób przyzwyczaiło się do tego, że robi wszystko wspólnie. To normalne, że chcemy spędzać czas z ukochaną osobą – zwłaszcza na początku związku, kiedy jesteśmy w pierwszych fazach zakochania. Należy natomiast pamiętać, że każda z osób ma swoje własne kręgi znajomych i zainteresowania.

Bycie w związku nie oznacza zatracenia indywidualności ani stawania się kimś innym.

Ustalcie jasno zasady i dbajcie o swoją przestrzeń osobistą.

Jeśli lubisz samotne spacery, nie musisz tego zmieniać wyłącznie dlatego, że teraz jesteś w związku. Ale może usłyszałaś od swojego partnera słowa, takie jak: “Nie chcesz robić tego razem ze mną.” albo “Nie pozwalasz mi brać udziału w tym, co robisz.”

W rzeczywistości każda osoba w związku potrzebuje swojej własnej przestrzeni. Problem polega na tym, że kiedy jedna z osób zajmuje się swoimi sprawami, druga może nagle zrobić się bardzo zazdrosna. I sama zazdrość i wynikające z niej kłótnie mogą poważnie zaszkodzić Waszej relacji.

Pamiętaj koniecznie o tym, że:

  • Bycie w związku nie oznacza, że musisz przestać robić to co lubisz. Nie musisz także dzielić z partnerem wszystkich przyjaciół ani zainteresowań.
  • Jesteście dwiema odrębnymi, różnymi osobami, które żyją razem, a nie dwiema osobami, które stają się jedną.

Niektóre osoby czują potrzebę wyznaczenia sobie przestrzeni osobistej już na początku związku. U innych potrzeba ta pojawia się po pewnym czasie. W każdym razie chodzi o to, że musisz pamiętać, że należy szanować osobiste zainteresowania i zwyczaje drugiej osoby. Każdy z nas tego potrzebuje, nawet jeśli czasem wydaje się nam, że jest inaczej.

Przeczytaj koniecznie: Przyjaźń pomiędzy kobietami: Wspaniały sposób by pokonać stres

Czy te najczęstsze powody kłótni w związkach towarzyszą również Twojej relacji? Czy dodałabyś,jakieś inne ważne punkty do naszej listy?

Pamiętaj, że każda z tych kwestii jest możliwa do rozwiązania. Wystarczy, że oboje będziecie tego chcieli i otworzycie się na poszukiwanie źródła problemu, a następnie znajdziecie wspólnie rozwiązanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.