Libido - czynniki zmniejszające pożądanie seksualne

Zdrowe życie seksualne jest synonimem dobrego samopoczucia. Dowiedz się o czynnikach, które mogą obniżać libido, czyli pożądanie seksualne.
Libido - czynniki zmniejszające pożądanie seksualne
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Większość ludzi kojarzy libido ze spontanicznym uczuciem. Pojawia się nagle i pomaga parom utrzymać namiętne relacje. Okazuje się jednak, że istnieje więcej przewlekłych czynników, które mogą zmniejszać popęd seksualny.

Z powodu tego zamieszania są pary, które z czasem zaczynają mieć problemy i niepewność co do ich intymności. Z tego powodu ważne jest, aby nauczyć się odróżniać brak pragnienia od rzeczywistych czynników, które wpływają na spadek. W tym artykule omówimy najważniejsze czynniki, które mogą zmniejszyć pożądanie seksualne.

1. Libido a stres

Zdrowe i satysfakcjonujące życie seksualne jest synonimem dobrego samopoczucia. Jest jednak wiele osób, które borykają się z trudnościami, próbując to osiągnąć. Należy pamiętać, że może mieć na to wpływ wiele czynników i być może nie brałeś ich pod uwagę.

Tak jest w przypadku stresu. Jest to jeden z problemów, który najbardziej wpływa na popęd seksualny, ale większość nie zwraca na to uwagi. Wysoki poziom stresu powoduje wzrost produkcji kortyzolu i spadek testosteronu.

W rezultacie chęć do seksu może się zmniejszyć. Rutynowe czynności, takie jak chodzenie do pracy, spotkania, ruch uliczny, prace domowe, opieka nad dziećmi lub inne zadania, powodują wysoki poziom stresu. Powoduje to, że osoba czuje się zmęczona i chce po prostu spać, co często wpływa na stosunki seksualne.

2. Przyjmowanie leków

Kiedy przechodzisz intensywne leczenie, takie jak chemioterapia z powodu raka, negatywne skutki uboczne są powszechne. Niektóre z najczęstszych to zmęczenie, nudności, a nawet zmęczenie, które może prowadzić do obniżenia libido. Należy pamiętać, że mają również tendencję do wywoływania problemów związanych z samooceną, ze względu na zmiany fizyczne i zaburzenia równowagi hormonalnej.

Wiadomo również, że tabletki antykoncepcyjne, zwłaszcza na początku ich stosowania, powodują obniżenie libido. Jednak ten efekt uboczny znika wraz z dalszym użytkowaniem. Dotyczy to również niektórych leków przeciwhistaminowych lub trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Najlepiej więc porozmawiać z lekarzem i zidentyfikować wszelkie leki, które mogą powodować ten problem.

Kobieta patrzy na tabletki.

3. Trauma ze złych doświadczeń

Przeżywanie negatywnych doświadczeń jest również dość powszechnym czynnikiem niskiego popędu seksualnego. Zwykle dzieje się tak, gdy nie czujesz się całkowicie komfortowo ze swoim partnerem lub jeśli zrobił coś, co ci się nie podobało. Może się to również zdarzyć, jeśli miałeś negatywne doświadczenia intymne.

Dlatego jeśli jesteś z partnerem, któremu ufasz, najlepszym rozwiązaniem jest utrzymanie komunikacji i zachowanie równowagi między wami. Pamiętaj, że jedno złe doświadczenie nie powinno przerodzić się w ostateczny problem.

4. Poczucie własnej wartości i niepewność

Zdrowie psychiczne jest również kluczowym filarem każdego człowieka. Dzieje się tak, ponieważ wpływa na to, jak odnosimy się do innych i do siebie. Jeśli ktoś ma problemy z samooceną i niepewnością, jego pożądanie seksualne również może się zmniejszyć.

To dlatego, że ludzie, którzy nie czują się komfortowo ze swoim ciałem i mają niską samoocenę, mogą cierpieć z powodu całkowitego braku pożądania seksualnego. Dlatego też, jeśli ktoś źle postrzega siebie, poczuje, że nie jest w stanie zadowolić swojego partnera, a nawet w pełni cieszyć się tym doświadczeniem.

5. Libido a używki

Prowadzenie życia, w którym bierzesz w nadmiarze substancje, takie jak alkohol i narkotyki, może również wpływać na Twój popęd seksualny. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że te substancje mogą początkowo zwiększyć twoje pragnienia seksualne. Jednak przy zwiększonym spożyciu mogą powodować zmęczenie, a nawet zaburzenia erekcji.

Santiago Frago, dyrektor medyczny Instytutu Seksuologii i Psychoterapii Amaltea, twierdzi, że alkohol jako afrodyzjak to mit. Erotyczne pożądanie nie jest równoznaczne z orgazmem, który jest utrudniony przez tę toksyczną substancję. Również ilość, którą spożywasz, ma wpływ. Sporadyczny napój znacznie różni się od nadmiernego spożycia.

6. Brak snu

Konsekwencje braku odpoczynku w nocy są szkodliwe dla organizmu. Dlatego ważne jest, aby trzymać się swojego dziennego cyklu snu. Kiedy osoba nie śpi wystarczająco dużo, ma objawy, takie jak zmęczenie, niepokój lub stres.

Wszystkie te czynniki mogą powodować konflikty między parami, które mogą przełożyć się na ich życie seksualne, co z kolei może zmniejszyć pożądanie seksualne. Ponadto brak dobrego snu w nocy może sprawić, że ludzie będą mniej wrażliwi na bodźce, takie jak dotyk. Może to również zmniejszyć pożądanie seksualne.

7. Zła dieta

Ten punkt może nie być tak oczywisty jak inne, ale dieta odgrywa rolę, jeśli chodzi o utrzymanie pożądania seksualnego z partnerem. Jeśli nie jesz zbilansowanych posiłków lub stosujesz dietę niskobiałkową, poziom testosteronu spadnie.

Poza tym, gdy posiłki nie zawierają minerałów i witamin, możesz zacząć odczuwać zmęczenie lub zmęczenie. Dlatego tak ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta na co dzień.

8. Monotonia

Kiedy związek się zaczyna, wszystko jest nowe, więc jest dużo pasji i emocji. Wpływa to również na intymność seksualną. Jednak ten etap euforii zanika wraz z upływem czasu, co sprawia, że związek staje się bardziej rutynowy.

W takich przypadkach najlepiej jest zmieniać i eksperymentować ze swoim życiem intymnym. W ten sposób zawsze będzie coś nowego do nauczenia się o sobie i cieszenia się nim. Spędzaj czas ze swoim partnerem, aktywnie komunikuj się, a nigdy nie popadniesz w monotonię.

Rozmowa między partnerami.

9. Libido a brak komunikacji

Jak wspomnieliśmy wcześniej, monotonia jest jednym z głównych czynników, które mogą z czasem zmniejszać popęd seksualny. Dlatego tak ważne jest skuteczne komunikowanie się z partnerem. Czyniąc to, będziesz w stanie znaleźć punkt środkowy, który będzie działał, aby zadowolić was oboje.

Oprócz tego należy wspomnieć, że problemy w związku, które nie zostaną rozwiązane na czas, mogą również zmniejszyć popęd seksualny. Dzieje się tak, ponieważ może powodować pęknięcia po obu stronach.

Badanie opublikowane w Journal of Sexual Medicine i prowadzone przez dr Ana Alexandra Carvalheira, we współpracy z uniwersytetami w Oslo i Zagrzebiu dostarczyło ciekawych informacji. Wykazało, że zmęczenie, konflikty małżeńskie i stres związany z pracą są ważnymi przyczynami zmniejszenia popędu seksualnego u mężczyzn.

Zalecamy, abyś zawsze się komunikował, zwłaszcza jeśli coś Cię niepokoi. W ten sposób twoje samopoczucie seksualne pozostanie nienaruszone.

Wskazówki, które pomogą z pożądaniem seksualnym

To bardzo ważne, aby utrzymać pożądanie seksualne między tobą a twoim partnerem. Czasami jednak staje się to trudne z powodu różnych czynników, takich jak styl życia, brak kreatywności i problemy osobiste. Jeśli chcesz tego wszystkiego uniknąć lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów związanych z pożądaniem seksualnym, istnieje szereg przydatnych wskazówek, które pomogą trwać namiętności.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystko zależy od skupienia się na drobnych szczegółach poza samym aktem seksu. Dlatego musisz zwracać uwagę na inne obszary relacji, nie tylko na intymność. Na przykład nieoczekiwane okazywanie uczuć.

Psycholog i seksuolog z Centrum TAP Diana Lozano twierdzi, że nie tyle akt seksualny, ile erotyka istnieje poza ciałem. Podsumowując, jeśli chcesz prowadzić zdrowe życie seksualne ze swoim partnerem, konieczne jest skupienie się na okazywaniu uczuć i kontakcie fizycznym, które często pozostają w tle. Pamiętanie o tych kluczach może wywołać zaskakujące reakcje i utrzymać libido przy życiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carvalheira A, Pereira N. Portuguese version of Cues for Sexual Desire Scale: The influence of relationship duration. Journal of Sexual Medicine (2011).
  • Neyra, Lidia Cruz. “Alimentos funcionales.” Biotempo 7 (2007): 46-54.
  • Pfaus J, Scepkowski L. The biologic basis for libido. Current Sexual Health Reports (2005).
  • Gutiérrez B. La respuesta sexual humana. Actualización en Medicina de Familia (2010).
  • Burrows L, Basha M, Goldstein A. The effects of Hormonal Contraceptives on Female Sexuality: A Review. Journal of Sexual Medicine (2012).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.