Leptyna: 7 produktów zwiększających jej poziom

Leptyna może pomóc Ci w zrzuceniu wagi, o ile regularnie uprawiasz ćwiczenia fizyczne i stosujesz odpowiednio zrównoważoną dietę.
Leptyna: 7 produktów zwiększających jej poziom
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Leptyna jest hormonem wytwarzanym przez komórki tłuszczowe Twojego organizmu. Przekazuje ona Twojemu mózgowi informacje na temat tego, dostępna jest nadmierna ilość tkanki tłuszczowej, czy też jej niedobór.

Leptyna przedostaje się do naszego krwioobiegu wtedy, gdy ilość zgromadzonego tłuszczu wzrasta. Wskazuje ona w ten sposób, że nasz organizm ma wystarczające zapasy tłuszczu. Może wtedy przestać wysyłać sygnały bycia głodnym i zająć się także zużywaniem tych właśnie zapasów.

Wyniki licznie przeprowadzonych badań naukowych wykazały, że leptyna, a konkretnie jej poziom w naszej krwi ma niepodważalny związek z otyłością naszego ciała. Zwiększenie produkcji tego hormonu pomaga zatem w utracie wagi.

Jest to bardzo zdrowy sposób odchudzania się bez używania produktów chemicznych i przeprowadzania ryzykownych operacji chirurgicznych, które często niosą ze sobą wiele trudnych do zwalczenia skutków ubocznych.

Produkty spożywcze, które stymulują procesy wytwarzania tego hormonu, zmniejszają jednocześnie apetyt. Co więcej, w niektórych przypadkach mogą go nawet całkowicie stłumić. Leptyna może pomóc Ci w zrzuceniu wagi, o ile regularnie uprawiasz ćwiczenia fizyczne i stosujesz odpowiednio zrównoważoną dietę.

Leptyna – przykłady produktów spożywczych podnoszących jej poziom w organizmie

Samo jedzenie nie zawiera niestety leptyny praktycznie wcale. Są natomiast na rynku różnego rodzaju produkty spożywcze, które w naturalny sposób stymulują produkcję tego hormonu. Ponadto aktywują ją i pobudzają jednocześnie procesy metaboliczne, które pomagają w odchudzaniu.

1. Grejpfrut

Grejpfrut to owoc cytrusowy, o którym śmiało można powiedzieć, że aktywnie spala tłuszcz i jednocześnie stymuluje Twoje procesy metaboliczne. Ponadto zawiera on naprawdę spore ilości cennej witaminy C.

Sok z grejpfruta

Pomaga także szybko i sprawnie trawić spożyte jedzenie. W ten sposób Twój organizm spala większe ilości kalorii i jednocześnie magazynuje o wiele mniej tłuszczu.

2. Produkty pełnoziarniste

Produkty pełnoziarniste zawierają spore ilości cennych wartości odżywczych i węglowodanów złożonych. Składniki te stymulują procesy metaboliczne i i stabilizują jednocześnie poziom insuliny.

Do grona produktów pełnoziarnistych zaliczają się między innymi ryż brązowy, płatki owsiane i siemię lniane, a także wiele innych powszechnie spotykanych towarów w sklepach. Dodatkowo produkty pełnoziarniste pozwalają na zredukowanie poziomu “złego” cholesterolu we krwi.

3. Brokuły

Brokuły zawierają spore ilości witaminy C i wapnia. Składniki te aktywnie spalają kalorie i aktywują jednocześnie procesy metaboliczne.

Brokuły

Warto pamiętać jednak o tym, że brokuły zawierają także spore ilości niezwykle cennych przeciwutleniaczy.

4. Ryby

Olej z ryb, a także mięso łososia, z sardynek i tuńczyka zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które doskonale nadają się do obniżania stężenia wielu niepożądanych substancji w naszym organizmie.

Należą do nich między innymi trójglicerydy, “zły” cholesterol oraz leptyna. Wysokie poziomy tego ostatniego hormonu zostały powiązane przez naukowców z nadwagą i otyłością.

5. Migdały

Migdały zawierają dużo witaminy E, błonnika, cennych składników odżywczych i zdrowych jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomagają zrównoważyć metabolizm.

Migdały

Leptyna jest rozkładana między innymi właśnie przez jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Oznacza to, że regularne zjadanie nawet niewielkich ilości migdałów jest godną polecenia praktyką.

6. Szpinak

Owoce i warzywa, zwłaszcza szpinak, są bogate w naturalne białka i błonnik. Zwiększają one poziom hormonów takich, jak leptyna i zapewniają uczucie sytości i dobrego samopoczucia.

7. Marchew

Marchewki są wręcz po brzegi wypełnione karotenem i przeciwutleniaczami, które zwiększają wrażliwość mózgu na wiele substancji. Oczywiście należy do nich także i leptyna, bo w przeciwnym razie nie wspominalibyśmy o marchwi w tym artykule.

Marchewki

Ale należy pamiętać o tym, że ludzki organizm nie potrafi przyswajać sobie leptyny lub wchłaniać jej przez przewód pokarmowy. Leptyna musi zostać wyprodukowana przez jego narządy wewnętrzne.

Jak te produkty spożywcze wpływają na Twój organizm?

Wyżej wymienione produkty działają razem jako całość tak, aby zredukować wrażliwość Twojego organizmu na poziomy leptyny. Dzięki temu uda Ci się szybciej schudnąć. Poza tym te produkty spożywcze mają szereg innych korzystnych właściwości. Należą do nich między innymi:

  • Kontrolowanie Twojego apetytu.
  • Pomoc w prawidłowym odżywianiu się i w razie potrzeby chudnięciu.
  • Redukcja odczuwanego zmęczenia.
  • Pomoc przy obniżaniu poziomu “złego” cholesterolu.

Zalecenia dotyczące stymulacji leptyny

Leptyna pomaga także obniżyć apetyt, zwłaszcza wtedy, gdy jest uwalniana przez komórki tłuszczowe. Weź zatem pod uwagę następujące informacje dotyczące tego hormonu – pomogą Ci one łatwiej uporać się z trudnym procesem pozbywania się nadmiaru kilogramów:

  • Unikaj różnego rodzaju zachcianek w ciągu dnia. Im więcej zjadasz tłuszczów, tym w większych ilościach wytwarzana jest leptyna.
  • Brak snu zwiększa poziom wielu hormonów, wśród których znajduje się także i leptyna. Zatem ważne jest to, aby zapewnić sobie w ciągu doby niezbędną ilość snu i odpoczynku.
  • Ludzie z zaburzeniami snu mają także zwiększoną tendencję do nadwagi.
  • Zalecamy zatem spać przez około 6 do 8 godzin dziennie i o tej samej porze doby.
  • Codziennie uprawiaj ćwiczenia fizyczne, aby kontrolować swój poziom stresu. Na dodatek pomogą Ci one obniżyć poziom wielu niekorzystnych hormonów, takich jak kortyzol, czy właśnie leptyna.

Nie zapomnij o ćwiczeniach fizycznych!

Ale zdecydowanie najważniejszym zaleceniem ze wszystkich jest regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych. Już tylko trzydzieści minut przeznaczonych dziennie na aktywność fizyczną pomaga Twojemu organizmowi na budowaniu nowych mięśni z białka. A ten proces z kolei stymuluje Twoje ciało do spalania nagromadzonego w nim tłuszczu.

Zdrowa dieta

Aktywność fizyczna stymuluje również liczne hormony, takie jak oksytocyna. Są one bezpośrednio związane z odczuwaniem przyjemności. Niektóre z nich, takie jak leptyna, są także odpowiedzialne za kontrolowanie apetytu. Krótko mówiąc, hormon ten jest niezwykle ważnym elementem wpływającym na skuteczność utraty wagi.

I na koniec coś, co wydaje się być rzeczą oczywistą, ale wiele osób sobie to zalecenie zwyczajnie lekceważy. Po prostu obniż znacząco ilość spożywanych w ciągu dnia węglowodanów i cukru.

Przeanalizuj i dokładnie zaplanuj od nowa swoje nawyki żywieniowe. Pamiętaj o tym, że jedzenie małych porcji w ciągu dnia prowadzi do szybszej utraty wagi i aktywuje leptynę, która z kolei wpływa na regulowanie Twojego apetytu. A to oznacza same korzyści dla Ciebie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aparicio A, Salas González M, Cuadrado Soto E, Ortega R, López Sobaler A. El huevo como fuente de antioxidantes y componentes protectores frente a procesos crónicos. Nutr. Hosp. 2018; 35(spe6): 36-40.
  • García Soto N. Leptina. Revista de Endocrinología y Nutrición. 2007; 15(3): 132-37.
  • Hou Q, Li Y, Li L, Cheng G, Sun X, Li S, Tian H. The Metabolic Effects of Oats Intake in Patients with Type 2 Diabetes: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2015; 7(12): 10369-87.
  • Mozaffarian D, Wu JH. Omega-3 fatty acids and cardiovascular disease: effects on risk factors, molecular pathways, and clinical events. J Am Coll Cardiol 2011; 58: 2047-67.
  • Paz-Filho G, Mastronardi CA, Licinio J. Leptin treatment: facts and expectations. Metabolism 2015; 64: 146-56.
  • Rosado EL, Monteiro JB, Chaia V, Do Lago MF. Efecto de la leptina en el tratamiento de la obesidad e influencia de la dieta en la secreción y acción de la hormona. Nutr Hosp 2006; 21: 686-93.
  • Simón E, Del Barrio AS. Leptina y obesidad. Anales Sis San Navarra. 2002; 25(supl. 1): 53-64.
  • Soo Yook  Y, Rakwal  R, Shibato  J, et al. Leptin in hippocampus mediates benefits of mild exercise by an antioxidant on neurogenesis and memory. Proceedings of the National Academy of Sciences. 2019; 116(22): 10988-10993.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.