Leki nasenne: zagrożenia i skutki uboczne

Chociaż wiele różnych leków nasennych dostępnych jest w aptekach i sklepach bez recepty, to jednak prawda jest taka, że powinny być one zawsze przepisywane wyłącznie przez lekarzy - specjalistów, którzy będą w stanie ocenić każdy indywidualny przypadek u swojego pacjenta.
Leki nasenne: zagrożenia i skutki uboczne

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W dzisiejszym pełnym stresu i nieustannego zabiegania społeczeństwie, w którym jednym z częściej występujących problemów jest bezsenność, coraz bardziej popularne stają się dowolnego rodzaju leki nasenne. Właściwie ich powszechna dostępność i stosowanie powodują, że możemy mówić już o modzie.

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization – WHO) od pewnego czasu jawnie stwierdza zaskoczenie wynikami opracowanych przez siebie statystyk.

Niemniej jednak wciąż jeszcze niewiele osób rozumie negatywne skutki wynikające z używania i nadużywania tych niebezpiecznych dla zdrowia produktów przemysłu farmaceutycznego, jakimi są leki nasenne.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy przyjrzeć się nieco bliżej tej palącej kwestii. Niezależnie od tego, czy regularnie stosujesz leki nasenne, czy też nie, powinieneś mieć zawsze na uwadze to, że ich zażywanie jest ryzykowne i wiąże się z licznymi negatywnymi skutkami ubocznymi.

Powinieneś więc ograniczać ich stosowanie do absolutnego minimum, a najlepiej w ogóle z nich zrezygnować.

Depresja i wysokie ciśnienie krwi powodowane przez leki nasenne

Jakiś czas temu znana i ceniona Mayo Clinic opublikowała alarmujące doniesienia. Były one adresowane do ludzi na całym świecie i dotyczyły szkodliwego wpływu spożywania tabletek nasennych.

Poprzez oficjalnie opublikowane oświadczenie instytucja ta stwierdziła jednoznacznie, że produkty te mogą prowadzić do rozwoju depresji i wysokiego ciśnienia krwi.

Jeszcze bardziej zaskakujący był fakt, że specjaliści pracujący na rzecz tej instytucji stwierdzili także, że tego rodzaju rozwiązanie medyczne może u niektórych pacjentów powodować przewlekłe bóle różnego rodzaju.

Zawroty głowy i niekontrolowana senność oraz uczucie splątania i dezorientacji są kolejnymi negatywnymi konsekwencjami stosowania tych leków.

Kobieta w depresji i leki nasenne

Z tych właśnie powodów ta instytucja medyczna zaleciła przeprowadzenie gruntownych badań kontrolnych u pacjentów cierpiących na niektóre choroby związane z bezsennością. Wyników tych badań możemy spodziewać się lada moment, warto więc mieć tę informację na uwadze, by ich nie przeoczyć.

Pacjenci w podeszłym wieku, strzeżcie się leków na sen

Każdy z nas może zażywać leki nasenne i cierpieć z tego powodu na skutki uboczne ich zażywania. Ale osoby starsze i w podeszłym wieku powinny zachować szczególną ostrożność podczas ich przyjmowania.

Niektóre objawy, takie jak zawroty głowy lub senność mogą bowiem w tej grupie wiekowej występować z o wiele większą intensywnością.

Osoby starsze

Osoby w podeszłym wieku stosujący regularnie te leki cechują się znacznie zwiększonym ryzykiem upadku.  Mogą także cierpieć z powodu niebezpiecznego wzrostu ciśnienia krwi. A w ich przypadku może to stanowić nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale przede wszystkim dla życia.

Ponadto od 65 roku życia ludzkie ciało stopniowo traci zdolność tolerowania tych produktów. Organizm ludzi starszych w znacznie wolniejszy sposób rozkłada leki nasenne na substancje aktywne i jeszcze wolniej przetwarza je w celu późniejszego wydalenia.

Z tego właśnie powodu działanie tabletek na sen u takich osób może trwać znacznie dłużej, niż się tego można spodziewać.

Przeczytaj również: Bezsenność: powstrzymaj ją dzięki domowym sokom

Leki nasenne mają w większości przypadków właściwości uzależniające

Przeważająca większość dostępnych na rynku w wolnym obrocie leków na sen ma uzależniający wpływ na osoby, które je stosują. Ponadto ich regularne zażywanie zwiększa tolerancję na lek, a to z kolei rodzi potrzebę przyjmowania coraz to wyższych i wyższych dawek.

W niektórych przypadkach normalna, typowa bezsenność przeistacza się w chorobę, która staje się zależna od tych produktów. Inaczej mówiąc, osoba chora nie będzie w stanie zasnąć do momentu, w którym nie zażyje odpowiedniej dawki leku.

Jest to sytuacja oczywiście całkowicie nienaturalna, która stanowi poważne zagrożenie dla pacjentów.

Dlatego też leki nasenne powinny być używane jak najrzadziej. Najlepiej jedynie sporadycznie i tymczasowo wyłącznie w celu uzyskania pomocy podczas konkretnych sytuacji kryzysowych związanych z niemożliwością zaśnięcia.

Wydaje się być oczywistym fakt, że celem stosowania tych produktów przemysłu farmaceutycznego nie może być trwałe zastąpienie normalnego procesu zasypiania i dalszego zdrowego i regenerującego snu.

Uważaj na potencjalne niebezpieczeństwo wypadków samochodowych i innych urazów

Nadużywanie alkoholu i nielegalne stosowanie narkotyków nie jest jedyną przyczyną wypadków samochodowych. W rzeczywistości odkryto, że wiele nieszczęśliwych wypadków, które zdarzyły się na drogach publicznych zostało spowodowanych przez leki nasenne.

Alkohol i prowadzenie samochodu

Problem polega na tym, że senność nie znika wtedy, kiedy powinna. Niektóre osoby mogą nawet cierpieć na skutki uboczne w postaci niewyraźnego widzenia w ciągu dnia.

Rzecz jasna taka przypadłość znacząco utrudnia kierowanie samochodem. Może ona na przykład upośledzać zdolność do dokładnego określenia odległości między samochodami na drodze.

Prowadzenie samochodu jest czynnością wymagającą aktywnego udziału wszystkich zmysłów w optymalnym stanie. Niestety zdarzają się przypadki kierowców, którzy zasnęli za kierownicą z powodów niewyjaśnionych. Z pewnością wiele z tych powodów ma swoją przyczynę w postaci leków nasennych.

Ryzyko przedwczesnej śmierci

Według zestawień badań przeprowadzonych w 2016 r. stosowanie środków uspokajających i leków na sen może być związane ze zwiększeniem ryzyka przedwczesnej śmierci. W badaniu porównawczym stwierdzono, że ryzyko takie wzrasta w przypadku stosowania wyższych dawek leków.

Pacjenci będący przedmiotem badania zażywali leki takie jak temazepam, eszopiklon i zaleplon. W badaniu tym uwzględniono również barbiturany i popularne leki przeciwhistaminowe (antyalergiczne), które powodują senność.

Ponadto wyniki tego badania pozwoliły również na opublikowanie ostrzeżenia stwierdzającego, że stosowanie leków na sen może stymulować rozwój niektórych nowotworów.

Ogólnie rzecz biorąc bardzo uważaj na leki nasenne

Ponadto niektóre substancje chemiczne wchodzące w skład leków na sen mogą wywołać ciężką depresję i stany lękowe.

Każda osoba i organizm są różne, reagują w indywidualny sposób, co oznacza, że nie wszyscy ludzie reagują w ten sam sposób na określone leki nasenne.

Głęboki sen wywołany przez leki nasenne

Najbardziej niepokojącym aspektem jest jednak to, że dla każdego z nas dostępny jest cały zestaw leków dostępnych bez recepty.

Co więcej, wszechobecne reklamy bombardują nas ze wszystkich stron fałszywymi obietnicami dotyczącymi wygody stosowania, braku skutków ubocznych i wielu innych zalet prezentowanych leków.

Bardzo ważne jest zatem skontaktowanie się ze specjalistą z branży zdrowotnej, lekarzem lub farmaceutą. Będzie on w stanie przeprowadzić rygorystyczne badania i przedstawić Ci odpowiednią diagnozę.

Badania te zweryfikują Twój stan zdrowia jako pacjenta. Pozwolą Ci także dobrać najbardziej optymalne leki nasenne i ich dawki dla Twojego konkretnego przypadku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pagel, J. F. (2005). Medications and their effects on sleep. Primary Care – Clinics in Office Practice. https://doi.org/10.1016/j.pop.2005.02.009
  • Ramsin B, Trescot, A. M., Datta, S., Buenaventura, R., Adlaka, R., Sehgal, N., … Vallejo, R. (2008). Opioid complications and side effects. Pain Physician. https://doi.org/11:S105-S120
  • Psychotropic Expert Group. Insomnia, parasomnias and jet lag (Revised June 2013). Psychotropic version 7, 2013 Therapeutic Guidelines Ltd 2014. [eTG online] (accessed 21 January 2018)
  • NHS Choices. Insomnia. England, UK: NHS England, 2013. [Online] (accessed 21 January 2018).
  • Sleep Health Foundation. Ageing and sleep. Sydney, Australia: Sleep Health Foundation, 2011 (Updated December 2014). [Online] (accessed 21 January 2018)
  • Sleep Health Foundation. Insomnia. Sydney Australia: Sleep Health Foundation, 2011 (Updated March 2015). [Online] (accessed 21 January 2018)

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.