Leki na ból nerwu kulszowego

W przypadku rwy kulszowej zwykle odczuwasz ostry ból, który może przeszkadzać Ci podczas siedzenia, stania lub chodzenia. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie leki są zalecane w tej dolegliwości.
Leki na ból nerwu kulszowego

Ostatnia aktualizacja: 04 września, 2022

Istnieją różne leki na ból nerwu kulszowego. Obejmują one powszechnie stosowane leki przeciwbólowe i przeciwzapalne jak również opioidy i zastrzyki z kortykosteroidów. Oczywiście zawsze powinien je przepisać lekarz.

Ponadto istnieją inne środki i metody leczenia, które uzupełniają farmaceutyki, takie jak fizjoterapia, miejscowe kompresy i ćwiczenia. Można zastosować to wszystko, aby złagodzić dobrze znaną i niechcianą rwę kulszową.

Przyczyny i objawy bólu nerwu kulszowego

Dolegliwość powszechnie znana jako „rwa kulszowa” to ból, który pojawia się, gdy nerw o tej samej nazwie ulega zapaleniu. To z kolei jest zwykle wynikiem uszczypnięcia lub ucisku korzeni nerwu lędźwiowo-krzyżowego.

Możliwe przyczyny to:

 • Przepuklina dysku
 • Ostroga kostna
 • Guzy nerwów lub pochewek
 • Utrzymywanie nieprawidłowej postawy przez długi czas, np. podczas siedzenia
 • Zbyt duże napięcie mięśnia gruszkowatego

Niektóre czynniki ryzyka mogą predysponować do tej dolegliwości lub bezpośrednio wywoływać ból nerwu kulszowego. Na przykład prace, które wywierają duży nacisk na plecy (przenoszenie ciężkich ładunków) lub zmuszają nas do siedzenia przez dłuższy czas (kierowcy, szwaczki, krawcy, personel biurowy).

Z drugiej strony siedzący tryb życia, otyłość i zaawansowany wiek powodują zmiany w kręgosłupie. W szczególności nadwaga może zwiększyć obciążenie pleców. Podobnie cukrzyca jest jednym z czynników ryzyka, ponieważ choroba ta zwiększa ryzyko uszkodzenia nerwów (bolesna neuropatia cukrzycowa).

Jeśli chodzi o objawy rwy kulszowej, ból promieniuje wzdłuż nerwu, odczuwany jest na końcu kręgosłupa (w okolicy lędźwiowej), w pośladkach lub w tylnej części uda. Zwykle dotyczy tylko jednej strony ciała.

Może być odczuwany jako ciągłe uczucie kłucia lub napięcia. Dodatkowo towarzyszy mu uczucie ciepła, pieczenia lub mrowienia, a także trudności w poruszaniu nogą, chodzeniu czy utrzymaniu wyprostowanych pleców.

Najczęściej stosowane leki na ból nerwu kulszowego

W pierwszej kolejności na ból nerwu kulszowego stosuje się środki przeciwbólowe i leki przeciwzapalne. Następnie, jeśli nie ustępuje, można polecić mocniejsze lekarstwa.

Nerw kulszowy.
Nerw kulszowy może powodować dyskomfort związany z jego uszczypnięciem. Objawy mogą nawet wystąpić aż do dużego palca u nogi.

1. Leki przeciwbólowe na ból nerwu kulszowego

Leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, należą do najczęściej stosowanych środków przeciwbólowych na tego typu dolegliwości. Według badań, jedna trzecia pacjentów wykazuje poprawę objawów po 2 tygodniach. I 75% przypadków po 3 miesiącach.

Należy jednak zauważyć, że nadmierne spożycie tego leku może powodować działania niepożądane. Najbardziej niebezpieczne jest zapalenie wątroby wywołane lekami.

2. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Niektóre leki na ból nerwu kulszowego, takie jak ibuprofen i naproksen, mają działanie przeciwzapalne. Ponadto warto wspomnieć o diklofenaku.

Zatem niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) to substancje o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Wynika to z ich zdolności do hamowania enzymów biorących udział w syntezie prostaglandyn.

Według badań skutki niepożądane związane ze stosowaniem NLPZ obejmują możliwe powikłania żołądkowo-jelitowe, w tym niestrawność i zapalenie żołądka.

3. Środki zwiotczające mięśnie

Istnieje kilka rodzajów środków zwiotczających mięśnie: niektóre to leki spazmolityczne, a inne to blokery nerwowo-mięśniowe. Do najczęściej stosowanych w leczeniu rwy kulszowej należą:

 • Karyzoprodol
 • Metokarbamol
 • Tyzanidyna
 • Cyklobenzapryna
 • Orfenadryna

Ich mechanizm działania jest przydatny, gdy występują przykurcze mięśni związane z rwą kulszową. Nie są skuteczne u wszystkich pacjentów i nigdy nie są przepisywane same, ale w połączeniu z lekami przeciwbólowymi.

4. Kortykosteroidy

Kiedy ból w nerwie kulszowym jest bardzo intensywny i uniemożliwiający chodzenie, można rozważyć zastrzyki z kortykosteroidów.

Są to jednak leki o dużym poziomie ryzyka. Powinny być podawane wyłącznie przez pracownika służby zdrowia.

Gdy dawki są wysokie lub leczenie jest przedłużone, wywołują skutki uboczne, takie jak:

 • Dyskomfort w żołądku
 • Zatrzymanie płynów
 • Wzrost ciśnienia krwi
 • Zmiany nastroju
 • Utrata pamięci
 • Zmiana zachowania

5. Opioidy

Opioidy stanowią szeroką grupę leków przeciwbólowych. Po ich rozprowadzeniu we krwi i interakcji z receptorami uwalniane są sygnały, które zmniejszają odczuwanie bólu.

Niektóre z tych środków produkuje się z maku, a inne są syntetyczne. Mogą być wstrzykiwane lub podawane doustnie; są nawet dostępne w postaci plastrów.

Leki opioidowe na ból nerwu kulszowego obejmują takie substancje jak:

 • Kodeina
 • Tramadol
 • Fentanyl

Jeśli chodzi o zagrożenia związane z ich stosowaniem, możemy wymienić senność, dezorientację, zmniejszoną częstość akcji serca i oddechów. Mogą również powodować uzależnienie.

6. Leki przeciwdrgawkowe stosowane na ból nerwu kulszowego

W celu kontrolowania bólu stosuje się również leki przeciwkręgowe (takie jak gabapentyna i pregabalina). Uważa się, że zakłócają transmisję sygnałów wysyłanych przez uszkodzone nerwy.

Mogą jednak powodować działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty, senność, bóle i zawroty głowy, niewyraźne widzenie, brak koordynacji, a nawet uszkodzenie wątroby.

7. Leki przeciwdepresyjne i inne leki psychotropowe

Ich zastosowania są właściwie zorientowane na inne cele. Antydepresanty (takie jak nortryptylina) i różne psychotropy (benzodiazepiny) działają jednak na układ nerwowy, wywołując efekty uspokajające i łagodząc skurcze mięśni.

Inne metody leczenia i środki na ból nerwu kulszowego

Oprócz leków na ból nerwu kulszowego można zastosować inne środki. Zawsze za zgodą specjalisty prowadzącego leczenie.

Fizjoterapia ma na celu zmniejszenie bólu i przywrócenie sprawności ruchowej, a także zapobieganie nawrotom. Ponadto sesje mogą być prowadzone w połączeniu z następującymi technikami domowymi:

 • Umieszczanie ciepłych kompresów na okolicy bólu.
 • Masowanie bolesnego obszaru.
 • Wykonywanie ćwiczeń rozciągających.
 • Naturalne środki, takie jak relaksujące herbaty ziołowe.

Należy jednak natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, gdy wystąpi kilka z następujących objawów:

 • Zmniejszona czułość
 • Osłabienie lub utrata siły w kończynie
 • Niemożność utrzymania moczu
 • Gorączka bez widocznej przyczyny

Prognozy są zwykle pozytywne; większość ludzi całkowicie wraca do zdrowia.
.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.