Leczenie pokrzywki - 3 naturalne i skuteczne sposoby
Pokrzywka jest jedną z najczęstszych patologii skóry (tzw. dermatoza). Przyjęło się, że to kobiety są bardziej podatne na jej występowanie i głównie pojawia się w okresie dojrzewania. Czy domowe leczenie pokrzywki jest możliwe? Przekonaj się wraz z nami.
Warto pamiętać, że ten niejednolity zespół chorobowy skóry może pojawić się w każdym wieku.
Podstawowym wykwitem w pokrzywce jest bąbel pokrzywkowy. Jednym ze sposobów upewnienia się, czy mamy do czynienia z pokrzywką jest wykonanie testu diaskopii. W wyniku tego testu – zaczerwienienia nie znikają, tak jak w przypadku innych dolegliwości.
Jak doskonale wiemy – swędzenie jest najbardziej dokuczliwym symptomem pokrzywki, dlatego szukamy sposobów, aby ten stan jak najskuteczniej załagodzić. Swędzenie może sięgać się poza obszar objęty schorzeniem. W związku z tym mamy do czynienia z uogólnioną formą dermatozy. Zwykle zmiany ustępują same, w ciągu kilku godzin.
Przyczyny
Kiedy doznajemy reakcji alergicznej na konkretną substancję, ciało uwalnia histaminę oraz pozostałe substancje do krwioobiegu. Powoduje to swędzenie, stany zapalne i inne dokuczliwe objawy. Pokrzywka jest jednym z nich.
Obrzęk naczynioruchowy to głębokie zapalenie tkanek, które czasami występuje wraz pokrzywką. Podobnie jak pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy może wystąpić w dowolnym miejscu w organizmie. Kiedy pojawia się wokół ust lub gardła, objawy mogą stanowić poważne zagrożenie, doprowadzając nawet do zablokowania dróg oddechowych.
Objawy
Głównym symptomem jest świąd towarzyszący zmianom chorobowym i wykwitom. Kiedy bąble pokrzywkowe są większe (do 20 cm szerokości), obszary centralne zwykle mają jaśniejszy kolor i tworzą swoiste pierścienie.
Generalnie bąble pokrzywkowe i obrzęki pojawiają się i znikają; w rzeczywistości wykwit może występować na skórze kilka godzin, następnie zniknąć i ponownie pojawić się na ciele. Przed ujawnieniem się widocznych zmian na skórze, u niektórych może wystąpić też:
- Utrata apetytu
- Poddenerwowanie
- Ból głowy
- Bóle stawów
- Ból brzucha
- Biegunka
- Gorączka
Warto również przeczytać: Swędzenie skóry – poznaj przyczyny i zaradź temu!
Leczenie pokrzywki i naturalne środki łagodzące
1. Cebula jako remedium
Leczenie pokrzywki nie obejdzie się bez cebuli doprowadzającej nas do łez. Cebula jest bogata w związki siarki, które są częścią jej olejku eterycznego i są odpowiedzialne za jej charakterystyczny zapach i smak. Dwusiarczek alilo-propylowy, który zwiera cebula, może zwiększyć ochronę przed zmianami skórnymi, w naszym ciele.
Co więcej, oferuje też właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, które pomagają wyeliminować wiele innych wirusów.
Składniki
- 1 cebula pokrojona w pierścienie
- 1 bandaż o długości około 20 cm
Przygotowanie
- Najlepiej pokroić cebulę w pierścienie i obłożyć nimi obszar dotknięty pokrzywką.
- Użyj bandażu lub opaski uciskowej aby skoncentrować pokrojoną cebulę w jednym miejscu.
- Odczekaj godzinę, a następnie zmyj dużą ilością zimnej wody.
2. Aloes zwyczajny
Żel aloesowy zawiera silne przeciwutleniacze, które należą do rodziny substancji – znanych jako polifenole. Polifenole wraz z innymi związkami aloesu, mogą zatrzymać rozpowszechnianie się niektórych bakterii powodujących infekcje skóry i alergie.
Składniki:
- 2 łodyżki aloesu
Przygotowanie
- Przede wszystkim przecinamy liście aloesu na pół, aby uzyskać ich wewnętrzny żel.
- Żel nałóż na dotknięty zmianami obszar i pozostaw na około 2 godziny.
- Po upływie wyznaczonego czasu – otrzyj skórę i umyj dużą ilością wody.
3. Napar z rumianku a pokrzywka
Rumianek łagodzi wszystko, nawet obyczaje. W tym przypadku to skuteczne zioło niweluje uczucie swędzenia wywołanego przez pokrzywkę. Leczenie pokrzywki i towarzyszącego jej świądu staje się dużo łatwiejsze. Ponadto z pozostałych kwiatów rumianku możemy zrobić leczniczy napar do picia.
Napar nawilża naszą skórę, co jest kluczowe w wyeliminowaniu stanu zapalnego i obrzęku.
Składniki
- 1 łyżka kwiatów rumianku (15 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
- Podgrzewamy wodę razem z kwiatami rumianku aż do zagotowania.
- Pozwól kwiatom parzyć się przez dłuższą chwile, a następnie zdejmij napar z ognia i odczekaj kolejne 7 minut.
- Po upływie wskazanego czasu przefiltruj napar, wypij i spokojnie poczekaj na ukojenie.
Co zrobić aby uniknąć pokrzywki? Powinniśmy stosować się do zbilansowanej diety – bogatej w warzywa oraz pić dużo wody każdego dnia. Ważne, aby nasza skóra była odżywiona od wewnątrz i zewnątrz dzięki odpowiedniemu nawodnieniu i zdrowym nawykom.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Wedi, B., Wieczorek, D., Raap, U., & Kapp, A. (2014). Urticaria. JDDG – Journal of the German Society of Dermatology. https://doi.org/10.1111/ddg.12441_suppl
- Kaplan, A. P., & Greaves, M. (2009). Pathogenesis of chronic urticaria. Clinical and Experimental Allergy. https://doi.org/10.1111/j.1365-2222.2009.03256.x