Leczenie migreny - terapie, przyczyny i objawy

Migrena najczęściej dotyka kobiet. Objawia się regularnie bądź sporadycznie. To zaburzenie neurologiczne znacznie wpływa na jakość ludzkiego życia. Uniemożliwia bowiem wykonywanie codziennych czynności. 
Leczenie migreny - terapie, przyczyny i objawy

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Przypuszczalnie migrena jest związana z genetyczną predyspozycją do nadwrażliwych reakcji neuronaczyniowych. Niemal 30 % osób chociaż raz w życiu spotkało się z daną dolegliwością.  Jakie są jej przyczyny, objawy i czy leczenie migreny jest możliwe? Co należy zrobić? W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Pogorszenie jakości życia, wywołane częstymi, męczącymi migrenami może znacznie obniżyć nasze samopoczucie, prowadząc do depresji czy społecznej izolacji.

Warto poznać więc przyczyny i charakterystyczne objawy migreny, niezbędne do postawienia słusznej diagnozy. Następnie wspólnie przejdziemy do punktu, w którym omówimy leczenie migreny i najważniejsze wskazówki w tym zakresie.

Czym jest migrena?

Migrena jest zaburzeniem neurologicznym charakteryzującym się silnymi, pulsującymi bólami głowy. Często objawy migreny przypisuje się do napięć, lęków i nadmiaru stresu w naszym życiu. W rzeczywistości jednak nie zauważamy, że zmagamy się z poważnym zaburzeniem neurologicznym. Zdecydowanie nie należy go lekceważyć.

Bóle głowy przy migrenie zlokalizowane są zarówno po jednej stronie głowy jak i po obu stronach. Całkowicie ubezwłasnowolniają cierpiącego i towarzyszą im inne uciążliwe dolegliwości.

Niestety schorzenie dotyka dużej części populacji: mówi się o 18 % kobiet i ponad 6 % mężczyzn.

Niezwykle często migrenie towarzyszą dysfunkcje wzrokowe. Błyski światła i zamroczenie pojawiają się najczęściej po jednej stronie widma widzialnego. Dochodzi do wizualizacji zygzaków, czy kolorowych świateł.

Najbardziej charakterystycznym objawem jest też fotofobia, czyli wstręt przed światłem, a także fonofobia, która oznacza wstręt do dźwięku.

W niektórych przypadkach mamy do czynienia z osmofobią, to jest wstrętem do zapachów. Niekiedy przed wystąpieniem epizodu migrenowego, może pojawić się tzw. aura. Owe zaburzenia trwają zazwyczaj od 10 do 30 minut.

Przyczyny migreny

Wiele czynników może prowadzić do występowania migreny. Nawet u jednego pacjenta ból może przyjmować najróżniejsze formy i zmieniać się w ciągu jego życia. Badania u bliźniąt wykazują jednak, że do najczęstszych przyczyn zaliczamy te genetyczne.

burza nad głową osoby z bólem głowy

Mimo to, w wielu innych przypadkach niezwykle ważne jest odkrycie przyczyn, prowadzących do migreny. Pozwoli to uniknąć napadów, zmniejszyć ich częstotliwość czy intensywność bólu. Zebraliśmy kilka istotnych i powszechnych czynników wywołujących migrenę:

  • Palenie i spożywanie alkoholu.
  • Stres.
  • Zakłócenia snu.
  • Ekspozycja na silne zapachy.
  • Nagłe zmiany klimatu.
  • Spożycie niektórych produktów spożywczych (glutaminian sodu, sztuczne substancje słodzące, soja, przetwory mleczne, kofeina, czekolada, owoce cytrusowe, banany, awokado itp.)
  • Nadmierna ekspozycja na jasne światło.
  • Stosowanie niektórych leków.

Zanim rozpoczniesz leczenie migreny – poznaj jej objawy

Objawy owego schorzenia neurologicznego są bardzo charakterystyczne. Choć można lekceważyć je w początkowym stadium. Postanowiliśmy wymienić kilka najczęściej pojawiających się symptomów.

  • Głównym objawem jest pulsujący ból głowy, który rozciąga się na głowę, szyję i mięśnie twarzy. Ból ten może trwać od 4 do 72 godzin.
  • Zaburzenia układu pokarmowego, przy czym wymienić można nudności i wymioty.
  • Fotofobia i fonofobia: epizody nadwrażliwości na światło i dźwięk.
  • Bladość skóry.
  • Zmęczenie.
  • Drgawki.
  • Zaburzenia wizualne: przebłyski, jasne promienie, zygzakowate linie, nieostre obrazy, częściowa utrata wzroku lub ból oczu.

    Jednym z dwóch głównych typów migreny jest migrena z aurą. Jej charakterystyczną cechą są krótkotrwałe zaburzenia wzrokowe poprzedzające atak bólu.

  • Zmiany psychologiczne: nasilony stres, niepokój, bezsenność, depresja, a nawet nerwowość, agresywność i napady paniki.

Poprzez opisane objawy bezsprzecznie możemy stwierdzić, iż migrena uniemożliwia jakiekolwiek funkcjonowanie w swojej codzienności. Co więcej, obezwładnia człowieka na czas jej objawów. Innymi mniej powszechnymi symptomami migreny, które możemy zauważyć są:

  • Zawrót głowy.
  • Swędzenie i mrowienie.
  • Niezamierzone, gwałtowne ruchy ciała.
  • Trudności w mówieniu.

Diagnoza schorzenia

Przede wszystkim, aby móc rozpocząć leczenie migreny niezwykle istotna jest wczesna diagnoza tego schorzenia. Zależy oczywiście od objawów występujących u pacjentów.

W tym celu lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad kliniczny, w którym informacje o dolegliwościach bólowych pacjenta mają kluczowe znaczenie.

Dlatego diagnoza nie rozpoczyna się w gabinecie u neurologa, ale przy pierwszym kontakcie z lekarzem.

Co więcej, tylko w przypadku podejrzenia wtórnego bólu głowy czy innej możliwej patologii – wymagane będą testy szczegółowego obrazowania. Wykonuje się wtedy rezonans magnetyczny, bądź tomografię komputerową głowy.

Leczenie migreny

Istnieją dwie najczęściej wybierane ścieżki leczenia migreny. Mamy do czynienia z leczeniem farmakologicznym oraz z terapiami alternatywnymi. W tym artykule przedstawimy obie możliwości.

leczenie migreny kobieta

Warto prowadzić tzw. dziennik ataków. Dzięki temu łatwiej będzie wskazać powtarzające się elementy i objawy. Możemy wtedy przewidzieć napad i zapobiec mu. 

Farmakologiczne leczenie migreny

Wybór leku zależy od przyczyny migreny:

  • Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, aspiryna, acetaminofen itp. Działają tylko na łagodne lub umiarkowane formy migreny.
  • Leki przeciwwymiotne są stosowane w celu zahamowania wymiotów i nudności.
  • Środki przeciwnadciśnieniowe: stosowane w migrenach powodowanych nadciśnieniem tętniczym.
  • Antydepresanty: na migreny i bóle głowy spowodowane depresją lub dekompensacją napięcia.

Alternatywne leczenie migreny – naturalne terapie

W tym przypadku terapia szczególnie opiera się na zmianach w diecie. Przede wszystkim to harmonijna i zbilansowana dieta jest niezbędnym elementem walki z migreną.

Dlatego konieczne będzie spożywanie produktów naturalnych i wyeliminowanie tych przetworzonych (np. słodyczy, przekąsek czy fast food).

Ważne jest również wykluczenie ewentualnych nietolerancji pokarmowych, takich jak nietolerancje glutenu czy laktozy. Owy rodzaj terapii uwzględnia ogólny stan zdrowia pacjenta.

Dlatego bierze się pod uwagę człowieka jako całość, wraz z jego systemem hormonalnym, funkcjonowaniem wątroby, nerek i jelit. Nie wyklucza się stanu emocjonalnego.

Badania pokazują, że pozytywne wyniki leczenia można osiągnąć dzięki akupunkturze, homeopatii, magnetoterapii czy chromoterapii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carod-Artal, F. J., Irimia, P., & Ezpeleta, D. (2012). Migraña crónica: definición, epidemiología, factores de riesgo y tratamiento. Rev Neurol, 54(1), 629-37.
  • Pascual, J. (2001). Migraña: diagnóstico y tratamiento. Medicina clínica, 116(14), 550-555.
  • Pedra, M. P. (1992). Influencia del estrés en el padecimiento de la migraña. Anuario de psicología/The UB Journal of psychology, (54), 97-108.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.