Łaźnia turecka w domu - korzyści i uwagi przed instalacją

Łaźnia parowa w domu to coś więcej niż luksus. Te pomieszczenia higieniczne przynoszą korzyści naszemu zdrowiu i są świetnym sposobem na odstresowanie. Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami dotyczącymi ich instalacji tutaj.
Łaźnia turecka w domu - korzyści i uwagi przed instalacją

Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia, 2022

Hammam, czyli łaźnia turecka w domu to inwestycja, która zdecydowanie się opłaca. Doskonale działa na rzecz higieny i zdrowia, zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. Już dawno przestały być wyłącznością klubów i spa. Teraz łaźnia turecka coraz częściej montowana jest w domach osób poszukujących relaksu.

W przeciwieństwie do tego, co wydarzyło się na Bliskim Wschodzie, gdzie po raz pierwszy pojawiły się tureckie prysznice, obecnie hammamy są używane nie tylko do spotkań towarzyskich, ale są wybierane na relaksujące, samotne chwile, zwłaszcza w domach.

Łaźnia turecka – jak z niej korzystać?

Hammamy to rodzaj łaźni tureckiej. Składają się z sauny o temperaturze nieprzekraczającej 48°C uzyskiwanej dzięki systemowi parowemu i wilgotnemu upałowi. Pokoje te oferują korzyści terapeutyczne, dlatego niektórzy decydują się na dostosowanie swoich tradycyjnych wanien do stylu hammam.

Celem jest skorzystanie z sesji w kabinie parowej, która jest aktywowana przez generator. Następnie przechodzisz do fazy relaksacji wilgocią i kończysz zimną wodą pod prysznicem. Ponieważ są hermetyczne, hammamy skupiają wilgoć, a powietrze skrapla się na ścianach.

Zaleca się nawodnienie organizmu zimną wodą przed wejściem do łaźni tureckiej. 15 do 30 minut to maksymalny sugerowany czas przebywania w łaźni tureckiej.

Hammam w domu
Hammam to miejsce na odpoczynek, relaks i zmniejszenie napięcia.

Korzyści z posiadania łaźni tureckiej w domu

Woda jest niezbędna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Artykuł Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Meksyku podkreśla, że żadna funkcja organizmu nie może się rozwinąć bez wody, że reguluje ona temperaturę, smaruje stawy i ma wpływ na funkcjonowanie mózgu. W łaźni tureckiej, dzięki upałowi i wilgotności, można cieszyć się wszystkimi tymi zaletami, a także wymienionymi poniżej.

Gorące kąpiele wspomagają krążenie krwi

Gorące kąpiele, takie jak hammamy, są uważane za „termoterapeutyczne”, ponieważ zwiększają zarówno temperaturę, jak i przepływ krwi przez tkanki. W ten sposób prowokują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, co wyjaśnia analiza technik hydroterapeutycznych.

Przyczyniają się do złagodzenia skurczów menstruacyjnych

W okresie menstruacyjnym para wodna przyczynia się do złagodzenia dyskomfortu. Klinika Mayo podkreśla, że stosowanie ciepła pod prysznicem, za pomocą okładów i okładów rozgrzewających, między innymi, minimalizuje skurcze menstruacyjne.

Pomagają złagodzić stres

Kąpiel w łaźni tureckiej może przyczynić się do złagodzenia napięcia i stresu. Ciepło w połączeniu z wilgocią sprzyja rozluźnieniu mięśni. Dodatkowo wywołuje efekt relaksujący, który przekłada się na samopoczucie emocjonalne.

Sprzyjają jakości naszego snu

Badania nad spokojnym odpoczynkiem wykazały, że osoby pozbawione snu wydają się mniej zdrowe, mniej atrakcyjne i bardziej zmęczone w porównaniu z tymi, którzy dobrze śpią.

Ciepłe kąpiele są zalecane dla dobrego snu. Według badań opublikowanych przez Sleep Medicine Reviews pasywne rozgrzewanie ciała pod prysznicem lub ciepłą kąpielą przed pójściem spać poprawia odpoczynek.

Przyczyniają się do zdrowia naszej skóry

Opary z łaźni tureckiej w domu są dobre dla poprawy wyglądu skóry. Podczas kąpieli rozszerzenie porów stymuluje tkanki i optymalizuje oczyszczanie skóry. Między innymi przygotowuje skórę właściwą na przyjęcie składników odżywczych, które przyczyniają się do jej świeżości i miękkości.

Przydają się na drogi oddechowe

Waporyzacja hammamu działa wykrztuśnie, co jest przydatne przy przeziębieniach i kaszlu. Ponadto ciepło łaźni tureckich sprzyja przekrwieniu nosa, łagodzi dolegliwości w gardle i jest dobre dla płuc.

Aspekty do rozważenia przed zainstalowaniem łaźni tureckiej w domu

Jest kilka czynników, o których należy pamiętać, instalując łaźnię turecką w domu. Najważniejszym z nich jest odpowiednia przestrzeń. Chociaż nie jest konieczne posiadanie dużej przestrzeni, niezbędne jest posiadanie przynajmniej odpowiedniej długości na akcesoria, takie jak na przykład siedzisko i wieszak na ręczniki.

Zasięgnij porady ekspertów w projektowaniu tych kabin, aby były funkcjonalne i piękne. Profesjonalista wskaże, czy potrzebna jest głęboka przebudowa, a także następujące aspekty:

  • Wysokość: Aby nie marnować energii, sugeruje się, aby wysokość łaźni tureckiej nie przekraczała 2,30 metra.
  • Para: Sprawdź, który generator dostosowuje się do wymagań prysznica. Istnieje wiele marek i modeli.
  • Temperatura: W przypadku wysokiej wilgotności właściwą rzeczą do zrobienia jest dostosowanie temperatury tak, aby nie przekraczała 45 °C.
  • Ściany: Podobnie jak drzwi muszą być hermetyczne, aby nie rozpraszały ciepła. Najlepszym materiałem jest szkło.
  • Dostęp do prądu i kanalizacji: Każda łaźnia turecka wymaga gniazdek elektrycznych, bliskości rur wodociągowych i kanalizacji. Pamiętaj, że hammam współpracuje ze specjalnym sprzętem, takim jak domowe wytwornice pary i panele dyfuzyjne.
  • Meble: Meble drewniane są powszechnie używane, ponieważ idą w parze z ciepłem łaźni tureckiej. Ten element daje poczucie spokoju i komfortu.
Łaźnia turecka w domu
Aby zainstalować łaźnię turecką w domu, dobrze jest zasięgnąć porady profesjonalisty.

Dodatki do łaźni tureckiej w domu

Środowisko wewnątrz łaźni tureckiej jest ważne, aby uzyskać terapeutyczny dotyk. Możesz dodać światła przyciemnione lub LED, ponieważ niektóre badania podkreślają relaksujące efekty oświetlenia, szczególnie po stresujących sesjach.

Korzystne jest również włączenie roślin o zapachach, takich jak eukaliptus lub rozmaryn; jeśli wolisz, możesz również użyć aromatycznych esencji. Muzyka jest kolejnym uzupełnieniem łaźni tureckich; tworzyć listy odtwarzania z delikatnymi melodiami. Gdy środowisko jest dostrojone, pozostaje tylko cieszyć się tym wyjątkowym przeżyciem kąpielowym!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.