Łamliwe paznokcie – cztery naturalne sposoby leczenia
Aby leczyć łamliwe paznokcie, musisz sięgnąć po produkty odżywcze, które mogą je wzmocnić. Jest tak, ponieważ są dwa powody, dla których paznokcie mogą się łuszczyć lub kruszyć.
Po pierwsze – dzieje się tak, jeśli większość czasu pracujesz z rękami zanurzonymi w wodzie. To osłabia paznokcie i sprawia, że wyglądają niezdrowo. Drugi powód to niewłaściwa dieta. Niski poziom żelaza i wapnia powoduje łamliwe paznokcie i ich ogólne osłabienie.
Czy chcesz z tym walczyć w naturalny sposób? Jeśli tak, czytaj dalej!
Dowiedz się więcej: Sucha skóra – 10 domowych produktów nawilżających
Naturalne lekarstwa na łamliwe paznokcie
Ogólnie rzecz biorąc powinnaś po prostu udać się do lekarza, aby sprawdzić, czy masz odpowiedni poziom żelaza i wapnia. Oto kilka składników, które skutecznie leczą łamliwe paznokcie, jeśli jest to jedynie problem estetyczny.
1. Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek jest produktem o wielu zastosowaniach. Pomaga nie tylko na łamliwe paznokcie, ale także w walce z suchą skórą. Bierze się to z jej właściwości, które są wyszczególnione w niektórych badaniach. Oliwa z oliwek:
- głęboko nawilża,
- sprawia, że paznokcie są piękne,
- rozjaśnia płytkę paznokcia,
- odżywia skórki.
Oliwa zawiera kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze, które pomagają wzmocnić łamliwe paznokcie.
Najlepszym sposobem na użycie oliwy z oliwek jest wmasowanie jej bezpośrednio w paznokcie. Lepiej jest zrobić to wieczorem i położyć się spać bez mycia rąk, aby oliwa całkowicie wchłonęła się w płytkę.
2. Olej z awokado
Awokado jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Owoc ten jest pełen zdrowych tłuszczów i innych składników, dzięki czemu jest dobrym wyborem w przypadku leczenia łamliwych paznokci. Olejek głęboko nawilża paznokcie, odżywia je i restrukturyzuje.
Chociaż olej z awokado można kupić w większości sklepów, możesz także własnoręcznie przygotować pastę z awokado w domu. Aby to zrobić, wystarczy obrać awokado, rozgnieść je w misce, a następnie nałożyć na paznokcie.
3. Czosnek
Czy słyszałaś kiedyś o czosnkowym lakierze do paznokci, czyli jednej z opcji leczenia ich? Istnieje jednak jeszcze bardziej naturalny sposób.
- Wystarczy pokroić ząbki czosnku, włożyć je do miski z wodą i zostawić na chwilę.
- Następnie mocz paznokcie w wodzie z czosnkiem przez około 10 minut.
- Na koniec pozwól, by paznokcie same wyschły, aby zwiększyć korzystne działanie tej metody.
Czosnek jest jednym z najbardziej naturalnych składników do leczenia słabych i łamliwych paznokci.
- Ma on właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które mogą być pomocne, jeśli stan Twoich paznokci jest spowodowany grzybicą. Możesz używać tego środka każdego dnia.
4. Olej rycynowy
To ostatni sposób, którym chcemy się podzielić w tym artykule poświęconym leczeniu łamliwych paznokci. Olej rycynowy pomaga nawilżyć je, wnikając między warstwy i wzmacniając je. Olej ten składa się również z kwasów tłuszczowych, o czym możesz przeczytać w artykule: „Olej rycynowy: naturalne lekarstwo i kosmetyk”.
Podobnie jak w dwóch pierwszych opcjach, należy wmasować olej bezpośrednio w paznokcie. Powinnaś to robić codziennie, aż zobaczysz poprawę.
Wskazówki pozwalające leczyć łamliwe paznokcie
Stosując powyższe środki do leczenia kruchych paznokci, ważne jest, aby pamiętać o kilku wskazówkach, które mogą przyspieszyć ich regenerację i zapobiec ponownemu wystąpieniu tego problemu.
- Noś rękawiczki, jeśli Twoje paznokcie są moczone w wodzie przez dłuższy czas. Rękawiczki ochronią Twoje dłonie i zapobiegną problemowi łamliwej płytki.
- Jeśli Twoje paznokcie łamią się z powodu złej diety, musisz zacząć zdrowo się odżywiać. Aby to zrobić, skonsultuj się z dietetykiem.
- W obu przypadkach lub w ramach rutyny pielęgnacyjnej możesz używać produktów, które wymieniliśmy powyżej, aby nawilżyć paznokcie i zachować ich dobrą formę. Możesz stosować nasze metody codziennie, a nie tylko wtedy, gdy pojawi się problem.
Czy kiedykolwiek korzystałaś z wymienionych przez nas olejków lub czosnku, aby leczyć łamliwe paznokcie? Czy widziałaś pozytywne rezultaty?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cardona V, S. M., González C, R., Franco C, A., Cardeño L, F., & Ríos, L. A. (2010). Production of monoglycerides from castor oil using crude and refined glycerin. Study of the main variables of the process. Vitae, 17(2), 128–134.
- Carrillo, P. Propiedades del aceite de oliva en el mantenimiento de la integridad cutánea
- Chalar Vargas, Luis Rodrigo, Moya Mamani, Juan Carlos, Vargas Alvarez, Elmer, Sejas Rebollo, Magaly, & Romero, Betzabe. (2014). Función Antimicrobiana de la Alicina de Ajo en cultivos de Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa y Escherichia coli. Revista Científica Ciencia Médica, 17(1), 26-28.
- Guzmán Vera, Carmen Karina, Baldeon Santos, Margaret Karen, Rodrigues Barata, Ana Rita, & Conde-Salazar Gómez, Luis. (2012). Afectación ungueal de origen ocupacional. Medicina y Seguridad del Trabajo, 58(229), 321-326.
- Jiménez, Ma. Elena, Aguilar, Ma. del Rosario, Zambrano, Ma. de la Luz, & Kolar, Eva. (2001). Propiedades físicas y químicas del aceite de aguacate obtenido de puré deshidratado por microondas. Revista de la Sociedad Química de México, 45(2), 89-92.