Ładny zapach w domu - jak zadbać o kuchnię i łazienkę

Aby twój dom zawsze pachniał świeżością, musisz pamiętać nie tylko o jego regularnym sprzątaniu, ale również o częstym wietrzeniu wszystkich pomieszczeń.
Ładny zapach w domu - jak zadbać o kuchnię i łazienkę

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ładny zapach w domu sprawia, że czujemy się bardziej komfortowo w swoich czterech ścianach i jest nam łatwiej się zrelaksować. Dlatego warto regularnie sprzątać wszystkie pomieszczenia, co jednak nie każdemu przychodzi z łatwością. Szczególnie kuchnia i łazienka sprawiają nam kłopot jeśli chodzi o utrzymanie czystości i ładnego zapachu.

Na szczęście dzięki prostym, naturalnym środkom możesz skutecznie zadbać o czystość w tych pomieszczeniach.

W dzisiejszym artykule mówimy o prostych metodach na ładny zapach w domu i zdradzamy jak zadbać o czystość w kuchni i łazience, aby zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnych zapachów w tych pomieszczeniach.

Jak zadbać o ładny zapach w domu?

Kuchnia to jedno z najczęściej używanych w domu pomieszczeń. Podczas przyrządzania posiłków nie tylko brudzą się powierzchnie, ale również kumulują się zapachy różnych produktów. Wyrzucane do kosza organiczne odpady szybko się rozkładają i mogą stać się źródłem nieprzyjemnego zapachu w kuchni.

Na blatach i płytkach w kuchni powstają osady, które często są niewidoczne i nie tylko sprawiają, że powietrze w tym pomieszczeniu traci świeży zapach, ale też mogą być środowiskiem dla rozwoju bakterii.

Z kolei w łazience największym problemem jest wilgoć. Kiedy łazienka jest zamknięta i nie ma w niej dobrej wentylacji, cała wilgoć zbiera się na ścianach i ręcznikach, co wpływa na zapach w tym pomieszczeniu.

Większość odświeżaczy zapachu, jakie można dostać w sklepach działa dość skutecznie, ale zawiera mnóstwo sztucznych składników. Dlatego warto wypróbować naturalne metody na ładny zapach w domu.

Ładny zapach w domu – czysta kuchnia

Kuchnia powinna być wietrzona przed, po i w trakcie gotowania. W ten sposób unikniesz kumulowania się nieprzyjemnych zapachów. Pamiętaj też o tym, aby regularnie wyrzucać śmieci, szczególnie te organiczne.

Nieprzyjemny zapach w kuchni

Kiedy gotujesz, włączaj wyciąg nad kuchenką. Dodatkowo, możesz zadbać o przyjemny zapach w kuchni stosując poniższe sposoby:

  • Napary: Ładny aromat w kuchni można łatwo uzyskać przygotowując na kuchence napar ze skórek mandarynki lub pomarańczy. Wrzuć je do wody, dodaj nieco sody oczyszczonej i octu jabłkowego, a następnie gotuj na wolnym ogniu przez kilkanaście minut.
  • Cytryna: Jeśli chcesz usunąć nieprzyjemne zapachy z kuchenki mikrofalowej, wystarczy, że włożysz połówkę cytryny do miseczki z wodą, a następnie umieścisz miseczkę w kuchence. Podgrzej cytrynę przez kilka minut, a jej aromat zniweluje brzydki zapach we wnętrzu urządzenia. Sokiem z cytryny można też czyścić zabrudzone tłuszczem powierzchnie w kuchni.
  • Przyprawy: Mieszanka goździków, cynamonu i wanilii to doskonały sposób na nadanie kuchni naturalnego i przyjemnego zapachu. Po prostu umieść przyprawy w niewielkim słoiczku, zalej je wodą i postaw np. na lodówce.
  • Kawa: Ziarna kawy pomagają się pozbyć nieprzyjemnych zapachów w każdym pomieszczeniu. Wsyp je do kilku małych pojemniczków i rozmieść w kilku miejscach w kuchni.
  • Zioła: Jeśli lubisz świeże zioła, posiej te, które dodatkowo nadadzą twojej kuchni ładny zapach, np. tymianek, rozmaryn, mięta czy bazylia.
  • Domowe odświeżacze powietrza: Przygotuj mocny napar z cynamonu i skórek cytrusów, a następnie przelej go do butelki z dyfuzorem. Rozpyl nieco odświeżacza kiedy tylko chcesz uzyskać ładny zapach w domu.
  • Sprzątanie: Staraj się regularnie czyścić wnętrze lodówki i zadbaj o jej ładny zapach umieszczając na półce przekrojoną na pół cytrynę lub pomarańczę.

Jak zadbać o przyjemny aromat w łazience?

Łazienka musi być przede wszystkim regularnie sprzątana i wietrzona jeśli chcesz w niej utrzymać ładny zapach. Oto kilka dodatkowych sposobów na utrzymanie ładnego zapachu w tym pomieszczeniu:

  • Zapobiegaj wilgoci: Wilgoć jest głównym źródłem nieprzyjemnego zapachu w łazience. Zadbaj zatem o odpowiednia wentylację, a dodatkowo umieść pojemniczki z ryżem w kilku miejscach w pomieszczeniu, aby wchłaniał on nadmiar wilgoci.
  • Susz ręczniki: Wilgotne ręczniki muszą być odpowiednio rozwieszone po kąpieli, aby mogły wyschnąć. Pamiętaj też o tym, aby regularnie je zmieniać i prać – przynajmniej raz w tygodniu. Warto do prania dodać nieco płynu zmiękczającego, aby nadał ręcznikom ładny zapach.
Czysta łazienka i ładny zapach w domu
  • Potpourri: Wykorzystaj suszone płatki kwiatów, aby nadać łazience ładny zapach i jednocześnie dodać wnętrzu charakteru. Umieść suche płatki aromatycznych kwiatów w szklanym pojemniku i skrop je ulubionym olejkiem eterycznym, a następnie postaw w łazience. Możesz również rozwiesić płatki w rożnych miejscach, w niewielkich woreczkach.
  • Innym świetnym rozwiązaniem na nadanie ładnego aromatu w łazience jest zmieszanie soli morskiej ze startą skórką cytryny lub pomarańczy.
  • Do sprzątania łazienki wykorzystuj naturalne produkty o działaniu antyseptycznym, np. ocet jabłkowy lub sodę oczyszczoną.
  • Ocet jabłkowy nie tylko pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i usunąć osady, ale również nadaje płytkom blask. Ma przy tym działanie przeciwgrzybiczne, dzięki czemu na płytkach w łazience nie rozwija się pleśń.

Jak widzisz, ładny zapach w domu to cel, który bardzo łatwo osiągnąć jeśli zastosujesz odpowiednie metody. Dzięki regularnemu sprzątaniu i kilku naturalnym środkom, twój dom zawsze będzie miał przyjemny aromat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bagińska, E. (2015). Piotr Oczko, Miotła i krzyż. Kultura sprzątania w dawnej Holandii, albo historia pewnej obsesji, Wydawnictwo Collegium Columbinum, Kraków 2013, ss. 781 + X, ilustracje. Studia Podlaskie. https://doi.org/10.15290/sp.2014.22.15
  • Wójcik, P., & Tomaszewska, B. (2005). Biotechnologia w remediacji zanieczyszczeń organicznych. Prace Przeglądowe, Biotechnologia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.