Ocet jabłkowy - 7 sposobów na jego wykorzystanie

Z pewnością słyszałaś nie raz o wykorzystaniu octu w leczeniu takich dolegliwości jak bóle stawów czy nadwaga, czy wiesz jednak, że jest on jednocześnie nieocenionym naturalnym środkiem czystości?
Ocet jabłkowy - 7 sposobów na jego wykorzystanie

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ocet jabłkowy to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych naturalnych produktów, które sprawdzają się doskonale nie tylko w kuchni, medycynie naturalnej czy kosmetyce, ale również jako środek czystości o wielu różnych zastosowaniach.

Wysoka koncentracja naturalnych kwasów i minerałów sprawia, że ocet jabłkowy to nie tylko doskonały środek o działaniu przeciwzapalnym, ale także przeciwbakteryjnym i zobojętniającym kwasy. Sprawia to, że świetnie sprawdza się do wielu codziennych prac domowych.

Od setek lat ocet jest wykorzystywany i doceniany jako lekarstwo na bóle, stany zapalne czy nawet sojusznik w walce z nadmiarowymi kilogramami.

Równie liczne są jego zastosowania do różnych obowiązków domowych. Doskonale zastępuje bowiem komercyjne środki czystości, które zawierają duże ilości agresywnych środków chemicznych.

Jako że stosowanie organicznych i naturalnych produktów, które są bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i naszego zdrowia, zyskuje coraz większe rzesze fanów, koniecznie czytaj dalej. Poznaj 7 najlepszych sposobów, by wykorzystać ocet jabłkowy w swoim domu.

1. Ocet jabłkowy – uniwersalny środek czystości

Przeciwbakteryjne i odkażające właściwości octu sprawiają, że spokojnie możesz zastąpić nim większość kupnych środków czystości.

Mycie okien octem jabłkowym

Ocet doskonale poradzi sobie z bakteriami, kurzem, tłustymi plamami czy jakimikolwiek innymi zanieczyszczeniami na różnych powierzchniach Twojego domu.

Jak wykorzystać ocet?

  • Wymieszaj ocet z wodą w równych proporcjach, przelej mieszankę do butelki ze spryskiwaczem, a następnie rozprowadź płyn po zabrudzonej powierzchni.
  • Jeśli zabrudzenie jest wyjątkowo uporczywe, pozostaw roztwór octu na plamie przez około 10 minut, a następnie przetrzyj powierzchnię ściereczką.

2. Naturalny dezodorant

Zdolność do neutralizowania kwasowości sprawia, że ocet może działać jak naturalny dezodorant, doskonale zwalczając wszelkie intensywne zapachy, także te pochodzące z naszego ciała – np. spod pach czy stóp.

Co należy zrobić?

  • Rozcieńcz ocet w równych proporcjach z wodą, a następnie spryskaj roztworem dane obszary ciała.
  • Możesz także dodać odrobinę octu do kąpieli, aby zneutralizować zapachy ciała.

3. Ocet jabłkowy – środek do czyszczenia butów

Buty wykonane ze skóry lub innych delikatnych materiałów wymagają specjalnego traktowania, abyśmy mogli jak najdłużej się nimi cieszyć.

Ocet jabłkowy do czyszczenia butów

Do ich czyszczenia warto więc wykorzystać naturalne produkty, takie ja ocet jabłkowy. Doskonale radzi on sobie z plamami i innymi zabrudzeniami. Odświeża także materiał tak, że buty znów wyglądają jak nowe.

Jak czyścić buty z wykorzystaniem octu?

  • Zwilż szmatkę octem i przecieraj nią buty przez kilka minut.
  • Dla lepszego efektu możesz do octu dodać także odrobinę oliwy z oliwek.

4. Ocet na odplamianie dywanu

Organiczne i naturalne produkty mogą być równie skuteczne w walce z plamami na wykładzinach i dywanach, jak pełne substancji chemicznych komercyjne artykuły do ich czyszczenia.

W occie nie brakuje naturalnych kwasów, które głęboko wnikają we włókna tkaniny i pozostawiają dywan czysty oraz wolny od kurzu i roztoczy.

Co należy zrobić?

  • Przygotuj pastę czyszczącą z soli i octu. Wetrzyj ją w zaplamione miejsce.
  • Pozostaw na około 20 minut, następnie przepłucz.

5. Czyste i lśniące krany

Na kranach bardzo szybko pojawia się osad, zacieki i z czasem również kamień, co jest nie tylko nieestetyczne, ale również trudne do usunięcia z pomocą zwykłych produktów czystości.

Czyszczenie kranu

Aby krany znów lśniły jak nowe, koniecznie wypróbuj właściwości octu.

Co należy zrobić?

  • Przelej ocet do butelki ze spryskiwaczem, po czym spryskaj zanieczyszczone powierzchnie.
  • Pozostaw na 30 minut, a następnie przetrzyj ściereczką, spłucz i wypoleruj.

6. Koniec z brzydkimi zapachami w sypialni

Jak już wspominaliśmy, ocet posiada pewne właściwości pomocne w neutralizacji przykrych zapachów. Sprawdzi się więc również w przypadku sypialni i innych zamkniętych pomieszczeń naszego domu.

Co należy zrobić?

  • Przelej ocet do butelki ze spryskiwaczem, a następnie rozpyl w pomieszczeniach, w których szczególnie doskwierają Ci nieprzyjemne zapachy.
  • Możesz także przelać ocet do małych miseczek i porozstawiać je w pomieszczeniach lub umieścić w zamrażalce.

7. Ocet jabłkowy do dezynfekcji owoców i warzyw

Owoce i warzywa są niezwykle ważnym elementem Twojej diety. Musisz jednak zadbać, by zawsze były one czyste, zdezynfekowane i wolne od bakterii czy pestycydów, które mogą odkładać się na ich powierzchni.

Mycie pomidorów

Odrobina octu jabłkowego wystarczy, by mieć pewność, że nie zmienisz wartości odżywczej ani smaku warzyw i owoców, jednocześnie chroniąc się przed szkodliwymi mikroorganizmami.

Co należy zrobić?

  • Umieść owoce lub warzywa w miseczce czy sitku, a następnie zalej wodą, dodaj odrobinę octu i odczekaj 10 minut.
  • Dokładnie wytrzyj owoce i warzywa.
  • Gotowe!

Jak widzisz ocet jabłkowy to coś o wiele więcej niż naturalne lekarstwo, kosmetyk i dodatek do wielu dań. Jego właściwości sprawiają, że jest to produkt bardzo uniwersalny. Koniecznie wypróbuj go więc we własnym domu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.