Kwiat cayenne na włosy - czy ma jakieś zalety?

Ze względu na swój skład kwiat cayenne służy do nawilżenia i rewitalizacji włosów. Ale czy to naprawdę działa? Powiemy ci odpowiedź tutaj.
Kwiat cayenne na włosy - czy ma jakieś zalety?

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2022

Kwiat cayenne stosowany jest w wielu zabiegach na włosy, które znane są od dawna. Roślina ta, której nazwa naukowa brzmi Hibiscus rosa-sinensis, należy do rodziny malw i pochodzi z Azji. Chociaż jest używana w celach leczniczych ze względu na swoje właściwości przeciwbólowe, ma również zastosowanie w kosmetyce.

W rzeczywistości, jak pokazuje badanie opublikowane w czasopiśmie Plants, jest to gatunek obfitujący w bioaktywne związki fenolowe, których działanie przeciwutleniające pomaga zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się i innym negatywnym skutkom wywoływanym przez wolne rodniki. W tym artykule powiemy więcej o zaletach, jakie daje kwiat cayenne.

Kwiat cayenne

Kwiat cayenne wyróżnia się w kosmetykach obfitym stężeniem przeciwutleniaczy. Według badań udostępnionych w Pakistan Journal of Pharmaceutical Sciences, ekstrakty z tej rośliny zawierają flawonoidy, a także kwas galusowy i formy naturalnego alkoholu.

Oprócz tego dostarcza niewielkie ilości mikroelementów, takich jak:

Możliwe korzyści z kwiatu cayenne dla twoich włosów

Kwiat cayenne wyróżnia się również innymi nazwami, takimi jak „hibiskus” lub „kwiat chiński”. Jego właściwości od dawna są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie chińskiej jako dodatek do promowania dobrego samopoczucia. Poza tym jest jednak cenionym składnikiem kosmetyków do włosów.

Powód? Jego ekstrakty wiążą się z pewnymi korzyściami dla zdrowia włosów, takimi jak stymulacja zdrowego wzrostu, nawilżenie i eliminacja nadmiaru sebum. Co więc mówi o tym nauka? Przyjrzyjmy się bliżej.

Zdrowe włosy
Kwiaty cayenne mogą nawilżać i usuwać nadmiar sebum z włosów. Może to spowodować zdrowsze włosy.

Kwiat cayenne, aby promować wzrost włosów

Jednym z głównych zastosowań kwiatów cayenne jest promowanie zdrowego wzrostu włosów. Ekstrakty z tych kwiatów pozytywnie wpływają na zmniejszenie nadmiernego wypadania włosów.

W rzeczywistości badania opublikowane w International Journal of Current Research wykazały, że aktywny składnik Hibiscus rosa-sinensis wykazał potencjał stymulacji wzrostu włosów. Należy jednak zauważyć, że badania te przeprowadzono na zwierzętach. Dlatego nadal wymagane są badania potwierdzające ten sam efekt u ludzi.

Na razie w popularnej literaturze mówi się o obiecującym działaniu tej rośliny na porost włosów. Jego miejscowe stosowanie wiąże się ze zdrowszymi i mocniejszymi włosami.

Efekt przeciwłupieżowy

Polifenole zawarte w kwiatach cayenne mają również pozytywny wpływ na kontrolę łupieżu. Według badań opublikowanych w International Journal of PharmTech Research jego działanie przeciwgrzybicze pomaga kontrolować wzrost grzyba Malassezia furfur, odpowiedzialnego za ten problem z włosami.

Kontroluj nadmiar oleju

Dzięki interesującemu stężeniu związków bioaktywnych kwiaty cayenne działają ściągająco na skórę głowy. Ich miejscowe stosowanie pomaga regulować pH i minimalizować nadmierną produkcję oleju w tym obszarze. Wynik? Czysta i zdrowo wyglądające włosy.

Nawilżenie i połysk

Zawarte w tym kwiatku polifenole, witamina C i minerały korzystnie wpływają na nawilżenie i odbudowę pasm włosów. Stąd jego zastosowanie w zwalczaniu nadmiernej suchości, łamliwości i rozdwajania końcówek.

Ważne jest, aby pamiętać, że dowody na korzyści płynące z kwiatu cayenne dla włosów są nadal ograniczone. Większość jego skutków opisano w anegdotycznych danych. Dlatego należy go stosować ostrożnie i tylko jako suplement.

Zabiegi z kwiatem cayenne na włosy

Obecnie wśród jego składników można znaleźć zabiegi na włosy z kwiatem cayenne. Są jednak tacy, którzy wolą używać rośliny w jej naturalnej postaci. W tym przypadku wskazane jest wykonanie najpierw testu płatkowego, aby wykluczyć możliwe reakcje niepożądane.

Co to znaczy? Otóż preparat najlepiej przetestować na małej powierzchni skóry głowy. Jeśli po dwóch godzinach nie pojawią się żadne skutki uboczne, można go bez problemu stosować na wszystkie włosy.

1. Płukanka do włosów z kwiatem cayenne

Tradycyjnym sposobem użycia kwiatu cayenne na włosach jest przygotowanie naparu, który jest używany jako płukanka. Służy do wzmocnienia pasm włosów oraz dodania blasku i nawilżenia.

Składniki

  • 7 kwiatów cayenne
  • 1 szklanka wody (250 mililitrów)

Instrukcje

  1. Umieść kwiaty cayenne w garnku z jedną szklanką wody.
  2. Następnie zagotuj je na średnim ogniu, aż się zagotują.
  3. W tym momencie, gdy płyn nabierze ciemnego odcienia i gęstej konsystencji, wyłącz ogrzewanie i odstaw na 10 minut.
  4. Następnie odcedź napój i użyj płynu do spłukania włosów.
  5. Po nałożeniu odstaw na 30 minut i umyj włosy jak zwykle.
Napar z kwiatów cayenne
Przygotowanie naparu z kwiatem jest podobne do tego, co zrobiłbyś, aby go wypić. Następnie można go nałożyć na włosy.

2. Zabieg naprawczy z kwiatem cayenne

Połączenie kwiatu cayenne z innymi zdrowymi składnikami pozwala uzyskać skuteczniejsze zabiegi na włosy. W tym przypadku przygotowywany jest z aloesu, składnika szeroko stosowanego w kosmetyce ze względu na jego właściwości odżywcze i naprawcze.

Składniki

  • 10 liści kwiatu cayenne
  • 2 łodygi aloesu
  • 1 łyżka oleju kokosowego
  • 1/2 szklanki łagodnego neutralnego szamponu (100 mililitrów)

Instrukcje

  1. Oczyść i obierz kwiaty cayenne. W ten sam sposób pokrój aloes i wyciągnij miąższ.
  2. Następnie w blenderze dodaj oba składniki oraz olej roślinny.
  3. Po uzyskaniu gładkiej mieszanki połącz ją z neutralnym szamponem.
  4. Teraz nałóż kurację i pozostaw na 10 minut przed spłukaniem.

3. Kuracja z kwiatem Cayenne, jogurtem i olejkiem rozmarynowym

Składniki użyte w tym zabiegu są idealne do promowania zdrowego wzrostu włosów. To także dobra opcja na suchość i łamliwość pasm włosów.

Składniki

  • 10 kwiatów cayenne
  • 5 łyżek jogurtu naturalnego
  • 8 kropli olejku rozmarynowego
  • 1 łyżka miodu (15 gramów, opcjonalnie)

Instrukcje

  1. Dobrze umyj kwiaty cayenne i włóż je do robota kuchennego z resztą składników.
  2. Miksuj, aż uzyskasz gładką, jednolitą pastę.
  3. Nałożyć na wilgotne włosy i pozostawić na 15-20 minut.
  4. Spłucz jak zwykle. Aplikację możesz powtarzać 2 lub 3 razy w tygodniu.

O czym należy pamiętać o kwiatach cayenne na włosy

Stosowanie produktów z kwiatów cayenne stało się alternatywą dla zdrowia włosów. Niepotwierdzone dowody wskazują na to, że promuje wzrost, nawodnienie i łagodzi łupież. Jednak nadal brakuje badań jakości, aby to udowodnić.

Na razie zabiegi zawierające ten kwiat są stosowane jako dodatek do zwiększenia połysku i nawilżenia włosów. I chociaż ten środek jest zwykle bezpieczny, najlepiej zrobić wcześniej mały test płatkowy, aby wykluczyć możliwe reakcje niepożądane.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dos Santos Nascimento LB, Gori A, Raffaelli A, Ferrini F, Brunetti C. Phenolic Compounds from Leaves and Flowers of Hibiscus roseus: Potential Skin Cosmetic Applications of an Under-Investigated Species. Plants (Basel). 2021 Mar 10;10(3):522. doi: 10.3390/plants10030522. PMID: 33802222; PMCID: PMC8000889.
  • Khan ZA, Naqvi SA, Mukhtar A, Hussain Z, Shahzad SA, Mansha A, Ahmad M, Zahoor AF, Bukhari IH, Ashraf-Janjua MR, Mahmood N, Yar M. Antioxidant and antibacterial activities of Hibiscus Rosa-sinensis Linn flower extracts. Pak J Pharm Sci. 2014 May;27(3):469-74. PMID: 24811803.
  • Adhirajan N, Ravi Kumar T, Shanmugasundaram N, Babu M. In vivo and in vitro evaluation of hair growth potential of Hibiscus rosa-sinensis Linn. J Ethnopharmacol. 2003 Oct;88(2-3):235-9. doi: 10.1016/s0378-8741(03)00231-9. PMID: 12963149.
  • Deviha, Meena & Sivaraja, Pavithra. (2015). Antifungal activity by ethanolic extracts of medicinal plants against Malassezia furfur: A potential application in the treatment of Dandruff. International Journal of PharmTech Research. 8. 974-4304.
  • Arif, & Fatema, Samreen & Basa’ar, Ola & Farooqui, Mazahar & Pathan, Mohd Arif Ali Khan. (2018). PHYTOCHEMICAL AND PHYSICOCHEMICAL PROPERTIES OF HIBISCUS ROSA SINENSIS LEAVES EXTRACT: A COMPARISON BETWEEN CONVENTIONAL AND MICROWAVE ASSISTED EXTRACTION.
  • Surjushe A, Vasani R, Saple DG. Aloe vera: a short review. Indian J Dermatol. 2008;53(4):163-6. doi: 10.4103/0019-5154.44785. PMID: 19882025; PMCID: PMC2763764.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.