Kwas pantotenowy lub witamina B5: funkcje i dostępne źródła
Z fizjologicznego punktu widzenia najbardziej rozpoznawalną cechą kwasu pantotenowego lub witaminy B5 jest jego rola jako producenta energii. Kwas pantotenowy jest strukturalną częścią podstawowego związku w metabolizmie, takiego jak koenzym A. Innymi słowy, pomaga przekształcać żywność w energię dla organizmu.
Ponieważ jest to niezbędny mikroelement, musi stanowić część Twojego pożywienia.
Zawiera go wiele produktów spożywczych i jest szeroko rozpowszechniony w żywności pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Dlatego jego niedobór jest rzadki i zwykle nie powoduje poważnych problemów. Jeśli jednak przestaniesz spożywać kwas pantotenowy przez dłuższy czas, możesz zaburzyć równowagę metaboliczną organizmu.
Aby dowiedzieć się więcej o kwasie pantotenowym, jego znaczeniu i produktach spożywczych, które go zawierają, czytaj dalej.
Kolejny świetny artykuł: Kwas masłowy: korzyści i rola w naszym organizmie
Co to jest kwas pantotenowy?
Kwas pantotenowy jest również znany jako witamina B5 i został zidentyfikowany ponad 60 lat temu. Należy do grupy rozpuszczalnych w wodzie, czyli takich, które nie potrzebują do wchłonięcia środowiska tłuszczowego. Jest niezbędny, ponieważ komórki nie mogą go wytwarzać.
Jego nazwa pochodzi od greckiego panthos, co oznacza „wszędzie”. Jest niezbędny na każdym etapie życia, ponieważ jest niezbędnym elementem transportu związków energetycznych.
Funkcje witaminy B5
Podstawowe funkcje kwasu pantotenowego są zróżnicowane. Najważniejsze z nich są następujące:
Umożliwia wytwarzanie energii dla organizmu
Kwas pantotenowy jest strukturalną częścią koenzymu A. Jest transporterem energetycznych grup chemicznych biorących udział w reakcjach metabolicznych węglowodanów, tłuszczów i białek.
Syntetyzuje różne związki pochodzenia lipidowego
Najbardziej rozpowszechnioną formą witaminy B5 jest CoA. Kiedy rozkłada się w jelicie, uwalnia kwas. Koenzym A ułatwia syntezę hormonów, cholesterolu i neuroprzekaźników.
Bierze udział w produkcji melatoniny i hemoglobiny
Pochodne koenzymu A są wykorzystywane do syntezy melatoniny, hormonu regulującego procesy rytmiczne, takie jak indukcja snu. Redukuje również wolne rodniki, które utleniają komórki i zapobiegają chorobom neurodegeneracyjnym.
Grupa hemowa hemoglobiny jest również syntetyzowana przez pochodne koenzymu A. Ponadto metabolizm wątrobowy niektórych leków i toksyn również wymaga koenzymu.
Przeczytaj więcej tutaj: Rodzaje żywności zawierającej kwas linolowy
Kwas pantotenowy – możliwe korzyści zdrowotne
Kwas pantotenowy może pomóc rozwiązać niektóre problemy zdrowotne. Na przykład przyjmowanie suplementów witaminy B5 może przyspieszyć gojenie się ran. U osób z wysokim poziomem tłuszczu we krwi pomaga obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów.
Ponadto, choć są to dopiero wstępne wyniki, suplementacja witaminą B5 jest jak dotąd skuteczna w zmniejszaniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów.
Zalecenia dotyczące stosowania
Narodowy Instytut Zdrowia zaleca, aby objętość do spożycia była uzależniona od wieku i płci. Zalecane dzienne ilości są następujące:
- Dzieci w wieku od 1 do 3 lat: 2 mg.
- Dzieci w wieku od 4 do 8 lat: 3 mg.
- Dzieci w wieku od 9 do 13 lat: 4 mg.
- Młodzież i dorośli: 5 mg.
- Kobiety w ciąży: 6 mg.
- Kobiety karmiące piersią: 7 mg.
Żywność, która go zawiera
Jak wspomniano, witamina B5 znajduje się w wielu różnych produktach spożywczych. Są jednak takie, które zawierają jej więcej niż inne.
Ponieważ jest podatny na ciepło i utlenianie, znaczne ilości kwasu pantotenowego są tracone podczas przetwarzania żywności. Dzieje się tak w warzywach i mięsie w puszkach, a także w rafinacji zboża.
Konserwy mięsne i rybne tracą podczas przetwarzania do 35%. Ziarna po wyeliminowaniu otrębów tracą do 47%.
Inne ważne straty występują podczas puszkowania, do 78%. Zamrażanie warzyw obniża poziom witaminy B5 o 57%.
Główne źródła są następujące:
- Wołowina, kurczak, owoce morza, ryby i ikra rybna, taka jak kawior. Wnętrzności, takie jak wątróbka drobiowa i cielęca mają dobre proporcje tej witaminy.
- Pełne ziarna i otręby pszenne. Zboża, takie jak owies, amarantus, żyto i gryka, między innymi.
- Żółtka.
- Orzechy i nasiona. Zwłaszcza orzeszki ziemne i nasiona słonecznika.
- Produkty mleczne, takie jak sery. Witamina B5 wyróżnia się szczególnie w dojrzałych serach, takich jak Roquefort i Camembert. Ponieważ są fermentowane przez kwaśne bakterie kwasu mlekowego, syntetyzują tę witaminę jako część swojego procesu.
- Grzyby.
- Rośliny strączkowe, takie jak fasola i ciecierzyca.
Kwas pantotenowy – suplementy
Witamina B5 jest sprzedawana jako suplement diety, sama lub w połączeniu z innymi witaminami z grupy B. Jest również sprzedawana jako multiwitamina i multiminerał. Występuje w postaci pantetyny lub pantotenianu wapnia.
Na szczęście zdrowa dieta zapewnia jej podaż. Suplementy są zalecane tylko wtedy, gdy istnieją ku temu wskazania medyczne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gerald F. Combs, James P. McClung, Chapter 16 – Pantothenic Acid, The Vitamins (Fifth Edition), Academic Press, 2017, Pages 387-398, ISBN 9780128029657, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-802965-7.00016-2.
- Robert B. Rucker, James Morris, Andrea J. Fascetti, Chapter 23 – Vitamins, Clinical Biochemistry of Domestic Animals (Sixth Edition), Academic Press, 2008, Pages 695-730, ISBN 9780123704917,https://doi.org/10.1016/B978-0-12-370491-7.00023-4.
- BREIXO VENTOSO GARCÍA. NUTRICIÓN Y CÁNCER: EMPLEO DE LA MELATONINA EN TERAPIA NUTRICIONAL ANTICANCERÍGENA. ÁREA DE INNOVACIÓN Y DESARROLLO, S.L. Primera edición, 2017, DOI: http://dx.doi.org/10.17993/CcyLl.2017.05
- Bauerly K, Rucker RB. Pantothenic acid. In: Zempleni J, Rucker RB, McCormick DB, Suttie JW, eds. Handbook of vitamins. 4th ed. Boca Raton: CRC Press; 2007:289-314. https://www.academia.edu/25369962/Handbook_of_Vitamins_4th_Edition
- Nutri-Facts. Vitamina B5. Disponible en: https://www.nutri-facts.org/content/dam/nutrifacts/pdf/nutrients-pdf-es/Vitamina_B5.pdf
- Joshua W. Miller, Lisa M. Rogers, and Robert B. Rucker. Pantothenic Acid. In book: Present Knowledge in Nutrition, 2012, (pp.375-390). DOI:10.1002/9781119946045.ch24.
- National Institute of Health. Ácido pantoténico. Disponible en: https://ods.od.nih.gov/factsheets/PantothenicAcid-DatosEnEspanol/