Kwas askorbinowy: jego podstawowe zastosowania i zalety

Przemysł farmaceutyczny wykorzystuje kwas askorbinowy w charakterze witaminy C poprzez wszelkiego rodzaju zastrzyki i tabletki oraz jako składnik licznych suplementów diety. Dowiedz się więcej na ten temat z tego artykułu.
Kwas askorbinowy: jego podstawowe zastosowania i zalety

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Kwas askorbinowy, powszechnie znany jako witamina C, jest związkiem o niezwykle silnych właściwościach przeciwutleniających. Tak szeroko znany antyoksydacyjny wpływ tej substancji chemicznej odnosi się przede wszystkim do jej zdolności do opóźniania lub zapobiegania niepożądanemu zjawisku utlenianiu innych komórek naszego organizmu.

Niektórzy naukowcy uważają, że stres oksydacyjny przyczynia się do rozwoju wielu różnego rodzaju chorób. W wielu przypadkach nie jest jednak wciąż jasne, czy to czynniki utleniające wywołują bezpośrednio daną chorobę, czy są jedynie jej konsekwencją.

Tak czy inaczej, przeciwutleniacze są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Ma to na celu nie tylko utrzymanie prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale także zapobieganie możliwym zaburzeniom.

Kwas askorbinowy regularnie dostarczany do ludzkiego organizmu z zewnątrz (zazwyczaj w pożywieniu) ma również istotny związek z tworzeniem się tarczy ochronnej przed infekcjami i wirusami. Jest to również bardzo skuteczny środek wspomagający wchłanianie żelaza i wzmocnienie tkanki kostnej.

Ponadto przemysł farmaceutyczny wykorzystuje kwas askorbinowy w charakterze witaminy C poprzez wszelkiego rodzaju zastrzyki i tabletki oraz jako składnik licznych suplementów diety. Dowiedz się więcej na ten temat poświęcając raptem kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu!

Kwas askorbinowy i jego aspekty fizyczne

Kwas askorbinowy jest substancją chemiczną naturalnego pochodzenia powszechnie występującą na przykład w cukrze owocowym, warzywach oraz, w nieco mniejszym stopniu, w białkach. Po jego wyizolowaniu ma wygląd pyłu lub żółtawych kryształów. Jest bezbarwny, bezwonny, stały i znakomicie rozpuszcza się w wodzie.

Jest także niezbędnym dla naszego organizmu przeciwutleniaczem, a wartość jego pH wynosi od 2,1 do 2,6. Dlatego też, jak sama nazwa wskazuje, jest to substancja o cechach kwasu. Tak więc ten kwaśny charakter wynika z wchodzącego w jego skład wodoru. Jak wspomniano powyżej, kwas askorbinowy jest rozpuszczalny w wodzie, podobnie jak jego forma handlowa znana po prostu jako witamina C.

Do jakich celów wykorzystywany jest kwas askorbinowy?

Substancja ta znajduje swoje miejsce w wielu różnych branżach. Zatem można wykorzystywać go na różne sposoby, a konkretne zastosowania różnią się w zależności od celów stosujących go firm. W związku z tym możemy wymienić następujące branże przemysłowe wykorzystujące szeroko kwas askorbinowy:

Przemysł kosmetyczny

Jak powiedzieliśmy powyżej, kwas askorbinowy jest doskonałym przeciwutleniaczem. Jest to bardzo przydatna właściwość przy wytwarzaniu szerokiej gamy produktów kosmetycznych. Kwas ten stosowany jest głównie do stymulowania aktywności enzymów regeneracyjnych tkanek i komórek wytwarzających naturalny kolagen w naszej skórze.

Paleta kosmetyków

Kwas askorbinowy wraz z witaminą E tworzą dwa niezbędne składniki będące podstawą między innymi wszystkich produktów opóźniających procesy starzenia się.

Przemysł spożywczy

Kwas askorbinowy jest w naturalny sposób obecny w wielu produktach spożywczych i jest także podstawowym składnikiem odżywczym niezbędnym do utrzymania optymalnego poziomu zdrowia i kondycji. Mimo to wiele osób nie spożywa jego odpowiednich ilości wymaganych do spełnienia minimalnej dawki dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze.

Z tego powodu producenci żywności i wytwórcy opakowań do napojów często wprowadzają ten związek i jego sole mineralne do swoich produktów. Robią to, aby wzmocnić zdolność antyoksydacyjną żywności i (w przypadku opakowań) przedłużyć termin trwałości do spożycia.

Przemysł farmaceutyczny a kwas askorbinowy

Firmy działające w tej branży produkują kwas askorbinowy w postaci tabletek lub zastrzyków pozwalających na łatwe przyjmowanie witaminy C niezależnie od standardowego sposobu odżywiania się. Od odkrycia tej witaminy w 1932 roku stała się ona podstawowym wręcz suplementem diety.

Kwas askorbinowy stanowi także istotne wzmocnienie niektórych procesów biochemicznych organizmu. Te suplementy są zwykle obowiązkowe dla tych osób, które nie mogą spożywać niezbędnej ilości tej substancji lub ponieważ ich organizmy nie są w stanie jej syntezować na własną rękę.

Korzyści wynikające z zastosowania kwasu askorbinowego

Korzyści wynikające z tego składnika są ściśle związane z jego możliwymi sposobami zastosowania. Biorąc pod uwagę te względy i jego właściwości, jest on wręcz niezbędny do pielęgnacji skóry. Jego działanie można zauważyć niemal natychmiast dzięki silnym właściwościom przeciwutleniającym.

Witamina C

W ten sposób kwas askorbinowy opóźnia starzenie się skóry. Stymuluje również produkcję naturalnego kolagenu, który poprawia wygląd skóry i tkanek. Kolagen to w pewnym uproszczeniu niestabilna substancja białkowa, która wymaga hydroksylacji, aby zregenerować wszelkie uszkodzenia powstałe w ciele.

Narządy i tkanki ciała zaczynają się degenerować, gdy nie ma w nim wystarczającej ilości kolagenu. Jeśli więc nie dostarczasz regularnie swojemu organizmowi wystarczającej ilości kwasu askorbinowego, bardziej prawdopodobne jest, że będziesz na przykład cierpiał na szkorbut. Jest to szeroko rozpowszechniona w dawnych czasach wśród marynarzy choroba, która atakuje Twoją skórę, dziąsła i włosy.

Ponadto kwas askorbinowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania procesów metabolicznych, ponieważ pomaga rozkładać substancje takie jak:

  • Cholesterol
  • Kwasy żółciowe
  • Aminokwasy
  • Węglowodany

Ale kwas askorbinowy przydaje również w procesach trawienia innych rodzajów substancji spożywczych, a także w utrzymaniu struktur kostnych w idealnym stanie. Na przykład wzmacnia zęby, utrzymując je w dobrym stanie zdrowia.

Inne zalety kwasu askorbinowego to między innymi jego zdolność do poprawy elastyczności naczyń krwionośnych, ścięgien i więzadeł oraz pomoc w zapobieganiu rozszerzaniu naczyń i powstrzymywaniu powstawania skrzepów krwi.

Jak widać, kwas askorbinowy pomaga także osobom z nadciśnieniem i miażdżycą, pozwalając im uniknąć problemów niedokrwiennych.

Kilka słów tytułem podsumowania

Podsumowując nasz dzisiejszy artykuł, chcemy stwierdzić wyraźnie, że kwas askorbinowy lub inaczej witamina C jest podstawowym związkiem chemicznym w Twoim ciele. Musisz spożywać niezbędne jego ilości poprzez odpowiednią dietę. Jeśli jednak nie jest to możliwe, zawsze są suplementy, które mogą Ci pomóc uzupełnić jego poziom w Twoim organizmie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vannucchi, H., & Rocha, M. de M. (2012). Vitamina C ( ácido ascórbico ). ILSI Brasil – International Life Sciences Insyitute Do Brasil. https://doi.org/10.1016/B978-84-9113-015-4/00050-2
  • Head, K. A. (1998). Ascorbic acid in the prevention and treatment of cancer. Alternative Medicine Review.
  • Michels, A. J. (2018). Vitamin C | Linus Pauling Institute | Oregon State University.
  • Teucher, B., Olivares, M., & Cori, H. (2004). Enhancers of iron absorption: Ascorbic acid and other organic acids. International Journal for Vitamin and Nutrition Research. Internationale Zeitschrift Für Vitamin- Und Ernährungsforschung. Journal International De Vitaminologie Et De Nutrition, 74, 403-19. doi:10.1024/0300-9831.74.6.403
  • Iqbal, K., Alam, K., & Khattak, Muhammad Muzaffar Ali Khan. (2004). Biological significance of ascorbic acid (vitamin C) in human health – A review. Pakistan Journal of Nutrition, 3 doi:10.3923/pjn.2004.5.13
  • Keen, M. (2016). Vitamin E in dermatology. Indian Dermatology Online Journal, 7 doi:10.4103/2229-5178.185494

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.