Pomysł na kurkumę – przepisy na śniadanie, obiad i kolację
Kurkuma to korzeń pochodzący z tej samej rodziny co imbir. Jeśli nie wiesz, do jakich dań dodawać tę orientalną przyprawę, podpowiemy ci. Mamy fantastyczny pomysł na kurkumę! W tej dziedzinie nie ma ograniczeń – możesz ją stosować zarówno jako bazę pod odżywczy koktajl śniadaniowy oraz jako dodatek do obiadu i kolacji.
Przyprawa ta stanowi podstawę hinduskiej kuchni, a także jest bardzo istotnym elementem medycyny ajurwedyjskiej. Z pewnością nie raz zajadałeś się kurczakiem w sosie curry. Jednym z jego komponentów jest właśnie kurkuma – to ona odpowiada na żółty kolor mieszanki przypraw.
Korzeń ten ma charakterystyczny smak i aromat, co sprawia, że kurkumę możesz stosować jako dodatek do rozmaitych potraw – całkowicie zmieni ona ich pierwotny charakter. Jako ciekawostkę można podać fakt, że intensywnie żółta kurkuma jest bardzo często wykorzystywana w przemyśle jako barwnik – tu jest ona znana pod nazwą kurkumina E-100.
Sięgaj po kurkumę – przyprawa ta przynosi organizmowi wiele korzyści
Kurkuma to korzeń wyjątkowy pod wieloma względami:
- Słynie z silnych właściwości przeciwutleniających, które zwalczają wolne rodniki, dzięki czemu częste spożywanie kurkumy pomaga opóźnić przedwczesne starzenie się organizmu.
- Kojąco wpływa na układ trawienny: wspomaga pracę narządów trawiennych, zapobiega zaparciom, wzdęciom, biegunce i wielu innym popularnym dolegliwościom.
- W naturalny sposób obniża poziom cholesterolu we krwi.
- Wspomaga pracę żołądka i wątroby. Jest zatem zalecana osobom, którym często dokuczają gazy jelitowe oraz inne dolegliwości trawienne.
- Liczne badania dowiodły, że kurkuma znakomicie zapobiega rozwojowi chorób zapalnych (między innymi zapaleniu stawów), a nawet pomaga obniżyć aktywność komórek rakowych. Jednocześnie neutralizuje skutki uboczne wywoływane przez przyjmowane leki.
Kurkuma – tylko w duecie z pieprzem!
Podstawową zasadą przyrządzania potraw z kurkumą jest dodawanie tej przyprawy na sam koniec gotowania, a także łączenie jej z pieprzem. Ten ostatni ułatwia przyswajanie głównego składnika aktywnego kurkumy, a mianowicie kurkuminy.
- Fakt dodawania kurkumy pod koniec gotowania ma swoje uzasadnienie. Jeśli korzeń zostanie poddany obróbce termicznej dłuższej niż 15 minut, wówczas traci on aż 85% swoich cennych właściwości zdrowotnych. Stąd też zaleca się dodawanie kurkumy tuż przed zakończeniem gotowania lub po jego zakończeniu.
- Dobrym rozwiązaniem jest także spożywanie korzenia kurkumy na surowo – jako dodatku do sałatek, sosów i koktajlów.
- Jeśli jednak chodzi o pierz, zaobserwowano, że jego składnik aktywny – peperyna – hamuje proces degradacji kurkuminy, dzięki czemu organizm przyswaja ją szybciej, sprawniej i w większych ilościach.
1. Poranny koktajl bananowy z przyprawami
Pierwszym pomysłem na kurkumę jest pożywny i aromatyczny koktajl bananowy. Kurkuma nada mu wyrazistego i charakterystycznego, orientalnego smaku, który nastroi cię optymistycznie na cały nadchodzący dzień.
Przygotowanie bananowego koktajlu jest proste i szybkie, a więc będziesz mógł go pijać wcześnie rano jako dodatek do śniadania. Poniżej prezentujemy przepis na dwie porcje koktajlu. Zaopatrz się w potrzebne składniki i czerp radość ze swojego odżywczego śniadania
.
Składniki
- 4 zmrożone banany (100 g)
- Kawałek świeżego korzenia imbiru (5 g)
- ½ łyżeczki cynamonu (1,2 g)
- ½ łyżeczki kurkumy (1,2 g)
- ½ łyżeczki mielonego anyżu (1,2 g)
- 750 ml mleka owsianego (3 i ½ szklanki)
- ¼ łyżeczki mielonego kardamonu (0,5 g)
Sposób przygotowania
- Wrzuć wszystkie powyższe składniki do kielicha blendera i miksuj przez kilka minut.
- Kiedy uzyskasz jednolity i kremowy koktajl, przelej go do ulubionego kubka i natychmiast wypij.
- Jeśli chcesz nieco podkreślić smak koktajlu, dodaj do niego szczyptę soli.
Jeśli lubisz orientalne aromaty, a w szczególności kurkumę, ten przepis okaże się dla ciebie idealnym rozwiązaniem na dodatek do śniadania. Zarówno kurkuma, jak i anyż słyną z silnych właściwości wiatropędnych, które fantastycznie zwalczają gazy jelitowe.
Ponadto smak koktajlu jest bardzo przyjemny, o lekko orientalnym charakterze, który znakomicie poprawia humor i daje zastrzyk energii na najbliższe godziny.
2. Makaron z serem, dynią i kurkumą
Makaron to uniwersalna potrawa, która cieszy się popularnością i uznaniem na całym świecie. Poniższy przepis z pewnością przypadnie do gustu i tobie. To fantastyczny pomysł na zastosowanie kurkumy w codziennym jadłospisie. Jeśli masz ochotę, możesz zastąpić tradycyjny ser serem wegańskim (na przykład z orzechów nerkowca).
Składniki
- 2 pomidory (40 g)
- ½ cebuli (40 g)
- ¼ bakłażana(20 g)
- ¼ szklanki zielonego groszku (25 g)
- 1 łyżeczka soli (2,5 g)
- ½ szklanki startego sera (120 g)
- 1 łyżeczka kurkumy (2,5 g)
- 1 opakowanie makaronu (250 g)
- 2 szklanki pokrojonej w kostkę dyni (400 g)
- 1 łyżeczka czosnku w proszku (2,5 g)
- 1 łyżka stołowa soku z cytryny (5 ml)
- Szczypta pieprzu
- Odrobina oleju roślinnego
Sposób przygotowania
- Zacznij od pokrojenia bakłażana, cebuli i pomidorów. Pokrój je drobniutko w kostkę.
- Następnie pokryj dno patelni olejem lub oliwą z oliwek i podsmaż pokrojone warzywa. Dodaj do nich również zielony groszek. Kiedy warzywa dobrze się podsmażą, zdejmij je z ognia.
- W międzyczasie postaw wodę na makaron. Gotuj go zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu.
- Następnie wymieszaj makaron z warzywami.
- Teraz przejdź do przygotowania sosu. Ugotuj dynię, aby zmiękła (najzdrowszym rozwiązaniem jest gotowanie na parze). Następnie zmiksuj ją blenderem z pozostałymi składnikami, czyli z sokiem z cytryny, czosnkiem, kurkumą, solą i pieprzem. Zakończ miksowanie, gdy mieszanka uzyska kremową konsystencję sosu.
- Na koniec polej sosem warzywa z makaronem i wymieszaj. Gotowe! Jeśli masz ochotę możesz dodać również kurkumę w surowej postaci (na przykład startą na tarce o drobnych oczkach).
Przeczytaj koniecznie artykuł: Kremowy makaron bez śmietany i sera
3. Pieczone brokuły z cytrynowym akcentem
Ostatni pomysł na kurkumę to znakomita propozycja na kolację. Przepis jest prosty, a rezultaty spektakularne!
Składniki
- 1 cytryna (40 g)
- 1 brokuł (100 g)
- 2 ząbki czosnku (2 g)
- Szczypta czarnego pieprzu
- ½ łyżeczki kurkumy (1,2 g)
- 3 łyżki stołowe oliwy z oliwek (30 g)
Sposób przygotowania
- W pierwszej kolejności dokładnie umyj brokuły i odetnij centralną łodygę, która jest twarda i niesmaczna. Możesz ją wykorzystać do przygotowania zupy warzywnej.
- Umieść gałązki brokułów w naczyniu żaroodpornym.
- Nagrzej piekarnik do 200 ˚C, ustawiając program, w którym nagrzewana jest jednocześnie góra i dół.
- W międzyczasie wyciśnij sok z cytryny i wymieszaj go z pokrojonymi w cienkie plasterki ząbkami czosnku. Dodaj do niego również oliwę z oliwek, kurkumę i niewielką ilość startej skórki cytrynowej – znakomicie podkreśli ona smak brokułów.
- Na koniec zalej brokuły przygotowanym sosem i włóż naczynie do piekarnika.
- Zapiekaj przez około 20 minut. Gotowe!
Który pomysł na kurkumę przypadł ci najbardziej go gustu?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mohiuddin, E., Asif, M., Akram, M., Uddin, S., Ahmed, A., Usmanghani, K., & Hannan, A. (2010). Curcuma Longa and Curcumin : a Review Article. Rom. J. Biol. – Plant Biol., 55(2), 65–70. https://doi.org/10.1186/s13104-017-2728-0
- Chattopadhyay, I., Biswas, K., Bandyopadhyay, U., & Banerjee, R. K. (2004, July 10). Turmeric and curcumin: Biological actions and medicinal applications. Current Science. https://doi.org/10.1248/bpb.29.1476
- Gupta, S. C., Sung, B., Kim, J. H., Prasad, S., Li, S., & Aggarwal, B. B. (2013, September). Multitargeting by turmeric, the golden spice: From kitchen to clinic. Molecular Nutrition and Food Research. https://doi.org/10.1002/mnfr.201100741