Logo image

Kulki gejszy: zalety i zastosowanie

4 min.
Jest wiele urządzeń, które pomagają promować zdrowie dna miednicy. Dziś omówimy kulki gejszy i ich zalety, przeciwwskazania i sposoby wykorzystania.
Kulki gejszy: zalety i zastosowanie
Maricela Jiménez López

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maricela Jiménez López

Napisany przez Sara Cañamero
Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Kulki gejszy to nie tylko gadżet erotyczny, ale także bardzo przydatne urządzenie. Coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę z wagi dbania o dno miednicy. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby, które mogą pomóc – takie jak kulki gejszy.

Na rynku znajduje się wiele rodzajów, o różnych kształtach i wadze; gadżet ten pojawia się również na ekranach kin! Niektóre filmy odzwierciedlają ich korzyści dla kobiecej seksualności.

Jednak podobnie jak w przypadku samoleczenia, samodzielne stosowanie kulek gejszy nie zawsze jest rozwiązaniem wszystkich kobiecych problemów z dnem macicy. Może to nawet przynosić skutki odwrotne do zamieszonych i, w zależności od przypadku, niewskazane.

Dlatego zawsze zalecamy, aby przed bezkrytycznym użyciem kulek gejszy skonsultować się z lekarzem. Dzięki temu będzie on mógł ocenić stan i siłę mięśni dna miednicy. W przypadku wykrycia patologii pozwoli im to wybrać najbardziej odpowiednie leczenie Twojego przypadku.

Kulki gejszy

W dzisiejszym artykule omówimy zalety, sposób użycia i przeciwwskazania związane ze stosowaniem kulek gejszy. Najpierw jednak powiemy, czym one tak naprawdę są.

Jak działają kulki gejszy

Kulki gejszy to przedmiot składający się z jednej lub dwóch piłek (w przypadku większej liczby są one zazwyczaj połączone sznurkiem), w których znajduje się kolejna mniejsza kulka. Ta mniejsza kulka wytwarza wibracje w dnie miednicy za każdym razem, gdy kobieta porusza się lub chodzi.

Mechanizm działania kulek gejszy jest następujący: podczas wprowadzania kulki gejszy do pochwy dno miednicy musi się mimowolnie napinać, aby kulki nie wypadły. Ponadto mniejsza kulka wytwarza wibracje, które zwiększają nawilżenie i ogólne napięcie mięśni, gdy kobieta się porusza.

Kobieta musi być w ruchu, aby piłki spełniały swoją funkcję. Oznacza to, że nie ma sensu ich wkładać i kłaść się na sofie.

Korzystanie z kulek wpłynie na napięcie mięśni. Oznacza to, że pomagają wzmocnić podstawowy stan mięśni dna miednicy, czego nie należy mylić z mięśniami wymagającymi użycia siły. To ostatnie jest dobrowolnym skurczem dna miednicy i można je wzmocnić wykonując ćwiczenia mięśni Kegla.

Jeśli więc chcesz popracować nad swoją formą i siłą, możesz skorzystać z kulek gejszy. Podczas poruszania się powinnaś wykonywać dobrowolne skurcze dna miednicy. W ten sposób wykonasz pełny trening mięśni dna miednicy!

Korzyści z regularnego stosowania kulek gejszy

Stosowanie kulek gejszy ma kilka kluczowych zalet.

  • Poprawiają napięcie mięśni dna miednicy.
  • W połączeniu z ćwiczeniami Kegla mogą poprawić siłę dna miednicy.
  • Wspomagają nawilżenie pochwy.

Musisz jednak pamiętać, aby trzymać je z dala podczas aktywności seksualnych.

Mit o kobiecie osiągającej orgazm od razu po włożeniu kulek gejszy do pochwy jest podsycany przez przemysł filmowy. Jest on nieprawdą, ponieważ przyrząd ten jest zwykle umieszczany w takim miejscu w pochwie, w którym praktycznie nie ma zakończeń nerwowych.

Dlatego kulki nie generują żadnej przyjemności – przynajmniej nie dla kobiety, która ich używa.

W każdym razie, korzystanie z kulek gejszy może poprawić doświadczenia seksualne kobiety, ale w inny sposób. Dzieje się tak, ponieważ dno miednicy odzyskuje swoją normalną formę, a także staje się silniejsze.

W ten sposób orgazmy odczuwane i doświadczane przez kobiety stają się intensywniejsze i trwają dłużej. Kulki wspomagają również nawilżenie, które jest niezbędne do orgazmu.

Przeczytaj także: Bóle miesiączkowe w czasie ciąży – co robić?

Możliwe korzyści

Oprócz wyżej wymienionych opcji, kulki można stosować przy różnych dysfunkcjach dna miednicy. Jednak, jak powiedzieliśmy powyżej, należy postępować zgodnie z wytycznymi określonymi przez doświadczonych pracowników służby zdrowia.

Oto niektóre z głównych zastosowań i zalet kulek gejszy:

  • Są pomocne przy nietrzymaniu moczu.
  • Mogą również zapobiegać przewlekłym zaparciom.
  • Można ich używać do trenowania dna miednicy przed lub po operacji żeńskich narządów płciowych.
  • Są świetne dla każdej kobiety, która chce zapobiegać wypadaniu macicy, nietrzymaniu moczu i innym zaburzeniom.
  • Są również dobre dla kobiet uprawiających sporty wpływowe, takie jak bieganie i crossfit.
  • Wraz z ćwiczeniami hipopresyjnymi mogą utrzymywać dobre napięcie dna miednicy i zapobiegać wypadaniu.

Przeczytaj także: Dno miednicy u mężczyzn – dowiedz się więcej!

Kiedy nie używać kulek gejszy

Jak wspomnieliśmy powyżej, istnieją przeciwwskazania do stosowania kulek gejszy w określonych sytuacjach takich jak:

Przeciwwskazania dla stosowania kulek gejszy
  • Kulki nie są zalecane kobietom w ciąży. Musisz jednak przestrzegać pewnych zaleceń higienicznych, jeśli Twój ginekolog stwierdzi, że możesz z nich korzystać.
  • Kulki gejszy nie są dla Ciebie, jeśli masz lub podejrzewasz, że możesz mieć wypadającą macicę. Mogą być jednak opcją, jeśli lekarz zaleci wzmocnienie dna miednicy podczas rehabilitacji w gabinecie.
  • Nie należy wkładać do pochwy żadnych przedmiotów, takich jak kulki, tampony, kubeczki menstruacyjne lub balsamy do pochwy przez pierwsze sześć tygodni okresu poporodowego lub do całkowitego zatrzymania krwawienia.
  • Zgodnie z oceną poporodową, możesz zacząć z nich korzystać później.
  • Nie używaj ich podczas menstruacji lub jeśli masz infekcję pochwy, taką jak pochwica albo jeśli odczuwasz dyskomfort lub ból podczas ich stosowania.
  • Nie korzystaj z nich również, jeśli nie możesz ich utrzymać w pochwie i stale Ci wypadają.

Pamiętaj, że musisz skonsultować się z lekarzem. Tylko on może zdiagnozować i przepisać najlepsze leczenie dostosowane do Twoich potrzeb.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández y Fernández-Arroyo, Matilde. (2018). Fortalecer el suelo pélvico, antes y después del parto. Revista electrónica. Repositorio de la Universidad Pontificia Comillas. https://repositorio.comillas.edu/xmlui/bitstream/handle/11531/25244/Correo%20Farmac%c3%a9utico%2020112017.pdf?sequence=1&isAllowed=y
  • MedlinePlus. “Prolapso uterino”. Consultado en línea desde: https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/001508.htm#:~:text=M%C3%BAsculos%2C%20ligamentos%20y%20otras%20estructuras,1%20o%20m%C3%A1s%20partos%20vaginales.
  • Ruiz, MAK, Gallego Molina, J. y Gavilán Díaz, M. (2014). Esferas vaginales: función terapéutica. Cultura de Los Cuidados. Revista de Enfermería y Humanidades, 18 (40), 93–98. https://doi.org/10.7184/cuid.2014.40.12

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.