Kuchnia indyjska - jak pomaga zrzucić wagę?

Kuchnia indyjska charakteryzuje się stosowaniem dużej ilości przypraw. To właśnie one pomagają nam schudnąć.
Kuchnia indyjska - jak pomaga zrzucić wagę?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Niektórzy mówią, że jeśli będziemy jadać to, co oferuje nam kuchnia indyjska, możemy zrzucić kilka kilogramów w miesiąc. Jednakże kuchnia indyjska oraz jej sekrety nie tylko pomagają nam schudnąć, lecz również czuć się zdrowszym.

Chcesz je poznać? Czytaj dalej!

Kuchnia indyjska  – podstawowe informacje

Dobrze jest poznać podstawy kuchni indyjskiej. Odpowiednia wiedza pozwoli nam na lepsze włączenie niektórych składników do diety. Ostatecznie poniższe informacje pomogą Ci zrzucić wagę.

Curry
  • Nie mieszaj węglowodanów z białkiem.
  • Wybieraj dobre jedzenie. Najważniejsza jest jakość, nie ilość.
  • Jedz brązowy ryż oraz warzywa.
  • Jadaj świeże owoce, szczególnie cytrusy.
  • Jadaj trzy posiłki na dzień oraz przekąskę w formie jogurtu lub owocu. Jednak tylko jeśli jesteś głodna.
  • Przeżuwaj 10 razy kiedy masz pełną buzię. To ułatwi trawienie.
  • Pijaj dwa litry wody na dzień oraz zieloną herbatę codziennie.
  • Ćwicz. Najlepiej wybierać się codziennie na 40-minutowy spacer.

Przepisy kuchni indyjskiej czerpią inspiracje z wielu krajów, między innymi Mongolii, Portugalii i Anglii. W konsekwencji – kuchnia indyjska jest mieszanką o wielkiej osobowości.

Wyróżnia się stosowaniem różnorodnych przypraw. Mówi się, że rodowici hindusi wykazują się lepszą zdolnością do rozpoznawania smaków, niż ci urodzeni na Zachodzie. Kuchnia indyjska (stosowana przez hindusów) jest również wyjątkowa, ponieważ nie ma w niej wołowiny.

W tej religii krowy są obdarzane wysokim szacunkiem.

Nie stosuje się również za dużo nabiału. W zamian, popularne jest klarowane masło zwane ghee. Dodatkowo Indusi spożywają płynny jogurt lassi.

Inne często stosowane składniki kuchni indyjskiej to ryż, kurczak oraz koźlęcina. Istnieje również duża różnorodność dań wegetariańskich. A to z racji tego, że wielu hindusów przestrzega zasady “niekrzywdzenia”. Oznacza to, że nie spożywają żadnego rodzaju mięsa.

A oto kilka sposobów na przyrządzanie jedzenia:

  • Vagar: Gotowanie oraz przyprawianie.
  • Tandoor: Marynowanie żywności w przyprawach i jogurcie. Następnie przyrządzanie ich w tradycyjnym, zwykle glinianym piecu.
  • Korma: Na rozżarzonym węglu. Potrawy mają gęstą konsystencję, ponieważ dodawany jest jogurt, mleko lub śmietana.
  • Dhungar: Wędzenie.
  • Dhum: Naczynie zagrzebuje się w rozżarzonym węglu.

Jedzenie: hinduizm, ajurweda oraz utrata wagi

W Indiach, jednym z największych krajów świata istnieje głęboki związek między jedzeniem a dobrym samopoczuciem. Częścią tej relacji jest również medycyna alternatywna i utrata wagi.

Miski z jedzeniem

Czemu tak jest?  Ponieważ jedzenie jest lekarstwem. Pomaga nam czuć się zdrowo i silnie.

Jak powiedzieliśmy wcześniej, kuchnia indyjska wykorzystuje wiele przypraw. Niektóre z nich to kmin, kurkuma i kolendra. To stymuluje organizm, zwiększa temperaturę ciała oraz pomaga zrzucić wagę.

Niektóre sekrety indyjskich posiłków włączają stosowanie pewnych przypraw. Abyś dowiedziała się jeszcze więcej, oferujemy Ci różne opcje.

Liście kurkumy

Te ciemnozielone liście mogą być dodawane do sosów lub sałatek. Mogą być również zjadane na surowo lub gotowane.

Kuchnia indyjska często korzysta z kurkumy

Wspomagają pracę naszemu układu pokarmowego i ułatwiają trawienie. Ponadto wspierają utratę dodatkowych kilogramów podkręcając metabolizm.

Jednocześnie liście kurkumy posiadają właściwości lecznicze. Mogą być stosowane na leczenie biegunki, czerwonki oraz cukrzycy.

Dal

To tradycyjna potrawa Indii. Składa się z czerwonej soczewicy i zwykle kilku rodzaju fasoli. Podawana jest z ryżem lub chapati – indyjski chleb w formie placków.

Dal zawiera wysoką ilość białka co sprawia, że jest sycący. Trawienie go przebiega dość długo, co oznacza, że nie będziesz odczuwała głodu przez wiele godzin po posiłku, a to z kolei pomoże w walce ze zbędnymi kilogramami.

Kolendra

Kolendra to aromatyczne zioło, które działa moczopędnie. Pomaga usuwać toksyny z naszego ciała. Jest z tej samej rodziny co pietruszka i seler.

Nać kolendry

W medycynie alternatywnej kolendra jest stosowana na wzdęcia, zapalenie podbrzusza oraz w celu oczyszczania krwi.

Warzywa i zboża

Warzywa są gotowane w skórkach i w kawałkach, aby ułatwić trawienie. Mówiąc o zbożach, bez wątpienia kuchnia indyjska opiera się na ryżu. Najbardziej popularny to basmati. Posiada dużą zawartość błonnika oraz zapewnia uczucie sytości.

Możesz również dodać trochę pszenicy, kukurydzy oraz prosa.

Napoje

Odpowiednie nawadnianie pomaga regulować apetyt. I czasami kiedy myślimy, że jesteśmy głodni, tak naprawdę jesteśmy spragnieni. Spożywanie dwóch litrów wody na dzień pomaga nam być dobrze nawodnionym, możesz również wypróbować poniższych indyjskich drinków:

Kuchnia indyjska, a mleczko kokosowe
  • Lassi – płynny jogurt, podobny do kefiru
  • Chai – herbata z mlekiem i przyprawami
  • Nimbu pani – lemoniada
  • Woda kokosowa

I na koniec, kiedy wspominamy o jedzeniu ajurwedycznym, istnieją trzy rodzaje dosha.  Każda z nich odnosi się do innego typu ciała.

Jeżeli znasz swój typ, jesteś w stanie określić co powinnaś jadać. Pozwala Ci to również unikać pewnych produktów. W ten sposób możesz schudnąć oraz poprawić swoje samopoczucie.

  • Vatta: ktoś o lekkiej i kruchej budowie. Zwykle jest cały czas głodny oraz posiada nieregularny metabolizm. Zaleca się, aby takie osoby jadły cięższe potrawy, między innymi zupy, gulasze, makarony z sosem.
  • Pitta: Ktoś o średniej budowie. Te osoby silnie odczuwają głód i pragnienie. Denerwują się, kiedy jedzenie nie jest na czas oraz maję tendencję do przejadania się. Zaleca się, aby spożywali więcej sałatek i schłodzonych napojów.
  • Kapha: ktoś o przysadzistej budowie. Mają powolne trawienie i średni apetyt. Powinni unikać nabiału, tłuszczów i cukru. Zaleca się im jadanie warzyw i owoców, głównie marchwi, selera, kabaczków, sałaty i kapusty.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Varghese S, Kubatka P, Rodrigo L, Gazdikova K, Caprnda M, Fedotova J, Zulli A, Kruzliak P, Büsselberg D. Chili pepper as a body weight-loss food. Int J Food Sci Nutr. 2017 Jun;68(4):392-401.
  • Chin KY. The spice for joint inflammation: anti-inflammatory role of curcumin in treating osteoarthritis. Drug Des Devel Ther. 2016 Sep 20;10:3029-3042.
  • Silva F, Domingues FC. Antimicrobial activity of coriander oil and its effectiveness as food preservative. Crit Rev Food Sci Nutr. 2017 Jan 2;57(1):35-47.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.