Kształt nosa - jaki jest twój?

Istnieją różne rodzaje kształtów nosa. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy i urok. Czy znasz je wszystkie? W dużym stopniu zależą one od pochodzenia geograficznego i kulturowego. Czytaj dalej!
Kształt nosa - jaki jest twój?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 09 stycznia, 2023

Z estetycznego punktu widzenia centralna część twarzy jest bardzo ważny dla harmonizacji jej rysów. Dlatego w dużej mierze to jak postrzegana jest twarz, zależy od tego, jaki kształt nosa ma dana osoba.

Oczywiście poza tym nos pełni podstawowe funkcje. Pozwala oddychać, wyczuwać zapachy i trzymać okulary. W tym artykule skupimy się w szczególności na temacie, jakim jest kształt nosa. Czy wiesz, jaki jest Twój typ?

Kształt nosa – jakie istnieją rodzaje

Podobnie jak w przypadku pozostałych rysów twarzy, kształt nosa każdej osoby jest inny i ma swoje odmienne cechy. Z tego powodu można powiedzieć, że chociaż wszystkie są różne, zawsze harmonizują z twarzą.

Anatomiczna budowa nosa jest oczywiście podstawowa: nozdrza lub jamy nosowe, przez które przechodzi powietrze, dwie płetwy nosowe pokrywające te jamy, przegroda i czubek. Te elementy z kolei decydują o tym, jaki mamy kształt nosa.

Jednak może istnieć wiele różnic między jednym nosem a drugim. Nosy różnią się między innymi kształtem mostka, wysokością, szerokością i stopniem otwarcia jam nosowych. Dzięki temu można je podzielić na duże grupy, zgodnie z ich ogólnym kształtem.

Mężczyzna z profilu.
Kształt nosa jest związany z pochodzeniem geograficznym i rozbieżnościami między populacjami na całym świecie.

Nos płaski

Płaski nos charakteryzuje się krótkim zapadniętym mostkiem. Nozdrza są rozszerzone na boki. Ponadto końcówka jest płaska.

Otrzymuje swoją nazwę, ponieważ ma zapadnięty lub spłaszczony wygląd z boku. Innymi słowy, wyrostek nosowy nie wystaje zbytnio z twarzy.

Płaski nos jest powszechny w populacjach o żółtym i czarnym odcieniu skóry. U Azjatów jest mniej szeroki niż u osób o rysach afrykańskich.

Nos zadarty

W przeciwieństwie do poprzedniego nos zadarty ma wystającą końcówkę. Przegroda jest zwykle prosta, chociaż nieco zakrzywiona pod koniec. Dlatego jamy nosowe wydają się skierowane do przodu.

Ten typ nosa jest powszechny u mieszkańców Europy Północnej. Niemniej jednak dominuje również w innych grupach ludności. Ten typ nosa powstał w wyniku przystosowania umożliwiającego ludziom lepsze oddychanie zimnym powietrzem.

Z boku zadarty nos wydaje się spiczasty jak u niektórych postaci z komiksów. To jeden z najbardziej pożądanych kształtów nosa w kontekście plastyki nosa. Musimy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie twarze harmonizują w ten sam sposób.

Nos szeroki

Charakterystyczną cechą szerokiego nosa jest ciągłe rozszerzanie się od prostej przegrody do czubka. Słynny koszykarz Lebron James ma właśnie taki kształt nosa.

Płetwy nosowe są rozszerzone, podobnie jak jamy nosowe. Nazywa się to również nosem nubijskim, ponieważ jest powszechny wśród Afroamerykanów oraz wschodnioazjatyckich i latynoskich grup etnicznych. Jest również powszechny w innych populacjach Afryki Północnej, w tym w Sudanie, a także u Afroamerykanów.

Nos orli lub rzymski

Nos orli ma wysoki, długi i wydatny grzbiet. Przegroda zakrzywia się do wewnątrz dopiero na końcu. Dlatego jest również znany jako nos haczykowaty, ponieważ przypomina ptasi dziób. Najbardziej widać to z boku.

Jest to charakterystyczne dla niektórych południowoeuropejskich grup etnicznych (Hiszpania, Włochy, Francja i Portugalia). Powszechny jest również wśród Arabów i w regionach, które w pewnym momencie były przez nich okupowane, a także wśród ludów słowiańskich.

Nos grecki

Grecki nos jest zrównoważony w proporcjach. Grzbiet prosty, przegroda ledwie wystająca, nozdrza małe. W ten sposób płetwy nosowe nie rozszerzają się zbytnio. To doskonałe uzupełnienie tzw. greckiego profilu.

Ten typ kształtu nosa można zaobserwować w klasycznych grecko-łacińskich dziełach malarskich i rzeźbiarskich. Ten kształt nosa dominuje, choć nie wyłącznie, w krajach europejskich basenu Morza Śródziemnego.

Nos bulwiasty

Jak sama nazwa wskazuje, ten nos wygląda jak żarówka. Ma okrągłą, szeroką końcówkę nosową. Płetwy nosowe nie wystają tak bardzo.

Oczywiście zauważalny jest zaokrąglony lub kulisty czubek, a także powiększenie części otaczającej jamę nosową. Ten kształt nosa jest powszechny u osób o czarnej skórze, u osób pochodzenia afrykańskiego i Amerykanów rasy mieszanej.

Mały nos

Mały nos wygląda na zadarty. Jest znacznie krótszy przy mostku i przegrodzie. Może być zaokrąglony u podstawy. Poza tym generalnie nie jest zbyt szeroki i ma małe płetwy i maleńkie jamy nosowe.

Odległość od łuku brwiowego do nozdrzy jest niewielka w porównaniu z innymi typami nosa. To dlatego wydaje się tak mały.

Kształt nosa: duży i gruby

Taki nos zajmuje dużą część twarzy. Może być proporcjonalny, orli lub z dużymi płetwami nosowymi, z zaokrągloną lub bulwiastą końcówką.

Ten typ nosa jest zauważalny z boku, ale także z przodu. Słynna postać literacka Cyrano de Bergerac jest emblematycznym przypadkiem osoby z dużym i wydatnym nosem.

Ten typ nosa nie dominuje w określonej grupie populacji. Niemniej jednak jest mniej powszechny wśród Azjatów i mieszkańców Europy Północnej.

Kobieta z dużym nosem.
Duży i niepowtarzalny kształt nosa.

Nos nierówny, krzywy lub asymetryczny

Nosy niektórych osób mogą być nieco nierówne. Jedna strona różni się od drugiej. Widziany z przodu może również przypominać krzywiznę w kształcie litery S. Nierówności lub asymetria mogły być spowodowane urazem.

Taki nos ma na przykład aktor Owen Wilson.

Kształt nosa – dominuująca różnorodność

Nos to część twarzy, która przyciąga najwięcej uwagi. Każdy kształt nosa jest inny i bardzo osobisty. Jednak nie wszyscy są zadowoleni ze swojego nosa. Dlatego wiele osób rozważa wykonanie operacji plastycznej nosa jako opcji poprawy lub zmiany kształtu nosa.

Jednak konieczność zabiegu chirurgicznego może wynikać również z problemu zdrowotnego, skrzywionej przegrody lub wady wrodzonej.

Ogólnie rzecz biorąc, kształt nosa odzwierciedla wiele rzeczy. Związany jest na przykład z kwestiami takimi jak nasi przodkowie, kultura i położenie geograficzne. Kształt nosa może również wskazywać na to, kim jesteśmy i skąd pochodzimy.

To może Cię zainteresować ...
Zapalenie zatok przynosowych – 7 sposobów
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zapalenie zatok przynosowych – 7 sposobów

Zapalenie zatok przynosowych jest dość częstym problemem, szczególnie w czasie alergii. Niektórzy ludzie nawet nie wiedzą, że cierpią na nie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hübner M, Ramírez R, Nazer J. Malformaciones congénitas. Diagnóstico y manejo neonatal. Santiago de Chile: Editorial Universitaria, 2005.
  • Ruiz L, Latarjet M. Anatomía humana. Buenos Aires, Editorial Médica Panamericana, 2008.
  • Tamarit JM, Ferrandis E, García-Parrado L, Dalmau J. Nariz y sociedad: curiosidades y anécdotas sobre el apéndice nasal. Therapeía; 2012, 4: 55-68.
  • Vargas H.  Rinología. Fisiología de las Fosas Nasales [En línea].  Universidad Nacional Mayor de San Marcos, 2014. URL Disponible en: https://sisbib.unmsm.edu.pe/BibVirtualData/Libros/Medicina/cirugia/Tomo_V/archivos%20PDF/7Rinologia.pdf
  • Bagheri S, Khan H, Cuzalina A. Rhinoplasty: Current therapy, an issue of oral and maxillofacial surgery clinics. Filadelfia: Elsevier, 2012.
  • Uzun A, Ozdemir F. Morfométrica análise de nasais formas e ângulos em adultos jovens. Brazilian Journal of Otorhinolaryngology; 2012, 80(5): 397-402.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.