Co to jest modelowanie nosa i jakie są jego zalety?

Konieczność poprawy niektórych aspektów naszej fizjonomii z estetycznego punktu widzenia prowadzi do odkrywania i proponowania nowych procedur. Należy do nich rhinomodeling.
Co to jest modelowanie nosa i jakie są jego zalety?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2022

Wśród różnych istniejących obecnie zabiegów estetycznych modelowanie nosa ma pewne zalety, poprawia bowiem wygląd bez konieczności przeprowadzania operacji. W szczególności w tym zabiegu infiltruje się kwas hialuronowy.

Substancję tę odpowiednio formuje się, aby skorygować niektóre nieprawidłowości w nosie. Jednak modelowanie nosa ma też swoje zagrożenia i ograniczenia.

Czym jest modelowanie nosa i do czego służy?

Angielski termin rhinomodeling to połączenie słów rhino (nos) i modeling (modelowanie). Zabieg ten polega na modelowaniu nosa bez konieczności operacji, w celu skorygowania różnych problemów estetycznych.

Aby to zrobić, wstrzykuje się wypełniacze. Najczęściej stosuje się kwas hialuronowy. Modelowanie nosa ma na celu między innymi:

  • Ukrycie rozmiaru.
  • Poprawa grzbietu nosa.
  • Modyfikacja zamknięcia nosowo-wargowego.
  • Uregulowanie szerokości nozdrzy.
  • Profilowanie końcówki i korygowanie opadania końcówki.
  • Korekta deformacji, wypukłości, odchylenia i niewielkich asymetrii.

Wszystko to robi się zawsze dążąc do poprawy harmonii twarzy. Chociaż modelowanie nosa może mieć również na celu przeciwdziałanie niepożądanym skutkom wcześniejszej plastyki nosa.

Modelowanie nosa
Nie zawsze wyniki plastyki nosa odpowiadają oczekiwaniom. W tym przypadku wykonuje się modelowanie nosa kwasem hialuronowym.

Jak wygląda procedura?

Modelowanie nosa przeprowadza się szybko i w prosty sposób. Zabieg wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, więc nie wymaga hospitalizacji ani specjalnego przygotowania.

Rzadko też prosi się daną osobę o poddanie się jakimś testom lub badaniom. Dotyczy to jedynie przypadków, w których podejrzewa się alergie na wypełniacze lub alergie na miejscowe środki znieczulające.

Oczywiście wykonuje się badania twarzy i nosa. Przeprowadza się nawet symulacje komputerowe w celu określenia najdogodniejszego kształtu do modelowania. Należy pamiętać, że zabieg powinni wykonywać wykwalifikowani pracownicy służby zdrowia w pomieszczeniach spełniających odpowiednie warunki sanitarne.

Ogólnie rzecz biorąc, modelowanie nosa wykonuje się zgodnie z następującymi krokami:

  1. Na leczony obszar stosuje się znieczulenie miejscowe, czekając kilka chwil, aż zadziała.
  2. Następnie wykonuje się mikroiniekcje kwasu hialuronowego. Chociaż można również stosować hydroksyapatyt wapnia, który promuje produkcję kolagenu.
  3. Zastrzyki umieszcza się strategicznie, na grzbiecie lub na czubku nosa, w zależności od oczekiwanego kształtu.
  4. Kwas hialuronowy ma postać płynną, ale twardnieje w miarę wnikania w skórę, więc nie są potrzebne bandaże ani szyny.

Modelowanie nosa trwa od pół godziny do 45 minut. Po zakończeniu zabiegu pacjent może odejść, bez konieczności rekonwalescencji.

Pielęgnacja po modelowaniu nosa

Pomimo pozornej prostoty, pacjenci muszą stosować szereg zabiegów po modelowaniu nosa, szczególnie w ciągu pierwszych kilku dni. Zalecenia brzmią następująco:

  • Nie śpij na brzuchu.
  • Przestań nosić na jakiś czas okulary.
  • Nie dotykaj ani nie zaciskaj nosa.
  • Odpoczywaj przez 48 godzin.
  • Unikaj ekspozycji na słońce lub intensywnego ciepła.
  • Unikaj forsownej aktywności fizycznej, zwłaszcza takiej, w której możesz uderzyć o coś nosem.

Zaleca się ponadto częste stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, ponieważ przedwczesne starzenie się przyczynia się do utraty naturalnego kwasu hialuronowego.

Zalety i ograniczenia

Modelowanie nosa ma przewagę nad innymi zabiegami kosmetycznymi. Na przykład w porównaniu z zabiegiem chirurgicznym (plastyka nosa) ryzyko infekcji jest mniejsze, ponieważ nie ma otwartych ran.

Jest też mniej bolesny i mniej inwazyjny. Ponadto nie pozostawia blizn. Również powrót do zdrowia następuje szybciej. Kolejną zaletą jest to, że kwas hialuronowy jest substancją resorbowalną.

Rezultaty są widoczne od razu , choć mają ograniczony czas trwania. Średnio wynosi 12 miesięcy. Następnie procedurę należy powtórzyć. Za zgodą lekarza, można zastosować polimetakrylan metylu w celu uzyskania bardziej trwałych wyników.

Polimetakrylan metylu nie jest dopuszczony we wszystkich krajach. Niektóre agencje leków zakazały stosowania tego związku ze względu na ryzyko.

Jedynym ograniczeniem jest to, że koryguje tylko niektóre problemy estetyczne. Jako taki nie może modyfikować podstawy kostnej ani chrząstki. Nie przynosi też korzyści dla oddychania, w przeciwieństwie do czynnościowej plastyki nosa.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Pozbądź się pryszczy na nosie za pomocą tych 4 domowych środków zaradczych

Reakcje i skutki uboczne po modelowaniu nosa

W kolejnych dniach po modelowaniu nosa zwykle pojawiają się pewne reakcje, takie jak zaczerwienienie lub obrzęk okolicy, a także niewielkie siniaki. W związku z tym lekarz przepisuje leki przeciwzapalne i maści.

Z drugiej strony, choć niezbyt często, mogą wystąpić skutki uboczne kwasu hialuronowego, takie jak ziarniniaki, reakcje alergiczne z powodu nadwrażliwości, a nawet martwica skóry. Istnieje również ryzyko infekcji a ponadto zabieg może mieć wpływ na oddychanie przez nos, w zależności od anatomicznych cech pacjenta.

Wreszcie niektóre wyniki mogą nie być zadowalające pod względem estetycznym, wykazując asymetrie. W takich przypadkach, jeśli pacjent sobie tego życzy, kwas hialuronowy można usunąć.

Kwas hialuronowy do ust
Kwas hialuronowy ma coraz większe zastosowanie w estetyce. Wstrzykuje się go na przykład w usta, aby nadać im objętość. 

Komu poleca się modelowanie nosa?

Należy pamiętać, że dzięki modelowaniu nosa można skorygować tylko drobne niedoskonałości. Dlatego zabieg nie jest przydatny w przypadku zmian, takich jak wydatny grzbiet, bardzo duży nos lub skrzywiona przegroda. W takich przypadkach zalecane są inne procedury, takie jak tradycyjna plastyka nosa lub ultradźwiękowa plastyka nosa.

Modelowania nosa nie należy natomiast stosować u nieletnich, ponieważ narząd węchu nie rozwinął się u nich w pełni. Nie jest również polecany osobom z zaburzeniami krzepnięcia krwi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alcalá PD, Martínez GEC. Rinomodelation with Fillers . Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica. 2017; 15(1): 56-58.
  • Barrera J.Application of Ultrasonic Piezoelectric Technology for Rhinoplasty.Facial Plastic Surgery & Aesthetic Medicine. 2022; 165-167. http://doi.org/10.1089/fpsam.2022.0029
  • Collado-Chagoya R, Cruz-Pantoja R, Hernández-Romero J, León-Oviedo C, et al . Alergia a anestésicos locales: serie de casos y revisión literatura. Rev. mex. anestesiol. 2019;  42(4): 296-301.
  • Fernández L, Minzer S, Sarmiento D. Rinomodelación y uso de Metacrill® en la punta nasal: Revisión de la literatura y presentación de un caso. Rev. Otorrinolaringol. Cir. Cabeza Cuello. 2015;  75(3): 251-256.
  • Lanzas Pérez J, Lerma García D. Rinomodelación sin cirugía con ácido hialurónico de alta reticulación. International Congress of Body Image & Health (BIAH); 2018: 152.
  • Zambrana Rojas M. Rinoplastía estética y funcional. RBCP. 2021; 1(2): 34-39.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.