Co to jest krwiak podtwardówkowy i dlaczego występuje?

Krwiak podtwardówkowy może pozostać niezauważony, ponieważ pojawia się między powierzchnią mózgu a jego zewnętrzną powłoką.
Co to jest krwiak podtwardówkowy i dlaczego występuje?

Ostatnia aktualizacja: 16 stycznia, 2023

Krwiak podtwardówkowy to nagromadzenie krwi między powierzchnią mózgu a jego zewnętrzną powłoką, znaną jako opona twarda. Jego pojawienie się może powodować różne powikłania, które nieleczone mogą prowadzić do śmierci.

Aby wykryć krwiaka podtwardówkowego, potrzebne jest badanie CT lub MRI. Jednak zwracanie uwagi na pewne objawy może również ostrzec nas o jego obecności. Oto niektóre z nich:

  • Niewyraźna mowa i niemożność poprawnego wymówienia słów.
  • Problemy z równowagą i trudności w chodzeniu.
  • Bóle głowy z nudnościami i wymiotami.
  • Napady padaczkowe lub utrata przytomności.
  • Osłabienie lub drętwienie kończyn.

W obliczu któregoś z tych objawów najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza lub na pogotowie. Krwiak podtwardówkowy to stan nagły, który należy jak najszybciej leczyć.

Krwiak podtwardówkowy

Znamy już objawy, które ostrzegają nas o obecności krwiaka podtwardówkowego. Jednak teraz zwrócimy uwagę na możliwe przyczyny, które mogą doprowadzić do jego powstania. Mogą to być między innymi:

Ciężki uraz głowy

Jedną z głównych przyczyn jest ciężki uraz głowy. Z powodu wypadku drogowego, napaści fizycznej, upadku, w wyniku którego uderzyliśmy się w głowę lub wypadku w pracy, mogliśmy wyrządzić sobie znacznie więcej szkód, niż myśleliśmy.

Powstające w tych okolicznościach krwiaki podtwardówkowe mogą ustąpić samoistnie.

Jednak te, które nie będą wykazywać żadnych objawów, aż do kilku tygodni później. Starsi ludzie, którzy często upadają, są bardziej narażeni na wystąpienie krwiaka podtwardówkowego. Powtarzające się upadki mogą prowadzić do powtarzających się urazów głowy z poważnymi konsekwencjami.

Leki przeciwzakrzepowe

Niektóre leki przeciwzakrzepowe, takie jak heparyna lub warfaryna, mogą przyczynić się do powstania krwiaka podtwardówkowego. Leki te mają na celu zapobieganie tworzeniu się skrzepów.

Jeśli ktoś zażyje te leki i ulegnie upadkowi, wzrasta ryzyko wystąpienia krwiaka. Powodem jest to, że po uderzeniu i pęknięciu żyły, które ono spowoduje, krew nie przestanie płynąć. Dlatego nagromadzi się w przestrzeni podtwardówkowej i szybko utworzy krwiaka podtwardówkowego.

Starzenie się

Starsi ludzie są narażeni nie tylko na wystąpienie krwiaka podtwardówkowego z powodu upadków. Jest jeszcze jeden powód, dla którego są bardziej podatni.

Starzenie się powoduje kurczenie się mózgu, co powoduje, że ciągnie on oponę twardą, wciągając ją do siebie. Powoduje to rozciąganie naczyń krwionośnych, czyniąc je bardziej kruchymi i podatnymi na pękanie.

Gif ze skanami mózgu

Choroby

Niektóre choroby, takie jak rak lub choroba wątroby, mogą osłabiać naczynia krwionośne. To czyni je znacznie bardziej podatnymi na krwiak podtwardówkowy w wyniku wypadku, upadku lub uderzenia.

Jeśli doświadczyliśmy którejś z powyższych przyczyn i mamy nudności, ból głowy, doświadczamy omdleń lub mamy problemy z równowagą, wskazana byłaby wizyta u lekarza. W ten sposób wykluczyłbyś możliwy krwiak podtwardówkowy.

Krwiaki podtwardówkowe u dzieci

Jeśli u dziecka występuje krwiak podtwardówkowy, a rodzice zachowują się podejrzanie, należy zbadać ewentualny przypadek znęcania się nad dzieckiem.

Powtarzające się uderzenia u dzieci mogą w końcu spowodować krwiak tego typu. Dlatego lekarze zawsze będą badać i analizować sytuację, aby wykluczyć ewentualne podejrzenie nadużyć.

Jeśli w domu nie ma dowodów na wykorzystywanie, spróbują dowiedzieć się, czy dziecko jest ofiarą zastraszania lub ostatnio brało udział w bójce. Upadek lub uderzenie jakimś instrumentem może również spowodować krwiak podtwardówkowy.

Mimo to należy pamiętać, że podczas zabawy dzieci często przewracają się i często się biją. Dlatego po wykluczeniu wszystkich powyższych opcji możemy zweryfikować, czy krwiak jest wynikiem okoliczności niezwiązanej z jakimkolwiek nadużyciem.

Pamiętajmy, że przy najmniejszym podejrzeniu, że możemy mieć krwiaka podtwardówkowego, powinniśmy jak najszybciej poprosić o pomoc. Jeśli tego nie zrobimy, ciśnienie w mózgu wzrośnie do takiego stopnia, że może doprowadzić do śpiączki. W najpoważniejszych przypadkach może nawet spowodować śmierć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Papa L, Goldberg SA. Head trauma. In: Walls RM, Hockberger RS, Gausche-Hill M, eds. Rosen’s Emergency Medicine: Concepts and Clinical Practice. 9th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2018:chap 34.
  • Ducruet, A. F., Grobelny, B. T., Zacharia, B. E., Hickman, Z. L., DeRosa, P. L., Anderson, K., … Connolly, E. S. (2012). The surgical management of chronic subdural hematoma. Neurosurgical Review. https://doi.org/10.1007/s10143-011-0349-y
  • Stippler M. Craniocerebral trauma. In: Daroff RB, Jankovic J, Mazziotta JC, Pomeroy SL, eds. Bradley’s Neurology in Clinical Practice. 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 62

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.