Krosty na ramionach - jak się ich pozbyć?

Te uciążliwe czerwone wypryski pojawiają się na skutek zmian hormonalnych. Zaleca się o utrzymanie zdrowej, ubogiej w tłuszcze diety oraz stosowanie naturalnych środków złuszczających skórę. Pomoże to zapobiegać powstawaniu nowych krost oraz łagodzić już istniejące stany zapalne.
Krosty na ramionach - jak się ich pozbyć?
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Małe czerwone krosty na rękach są zjawiskiem bardzo popularnym w okresie dojrzewania. Mogą się one jednak pojawiać również w wieku dorosłym. Problem ten, będący w większości przypadków jedynie dokuczliwy estetycznie. Może być wywoływany przez wiele czynników.

Jest to zaburzenie skóry powodujące powstawanie małych czerwonych krostek lub pryszczy.

Choć czerwone krosty lub wypryski na ramionach nie stanowią tak dużego zagrożenia dla Twojego zdrowia, jak inne problemy skórne, w niniejszym artykule przedstawimy sposoby na ich usunięcie lub zmniejszenie ich ilości tak, żebyś już niedługo mogła nosić swój top bez rękawów i ulubione sukienki podczas nadchodzącego lata.

Krosty na ramionach – co je powoduje?

Te małe wypryski pojawiają się, gdy Twoje mieszki włosowe zostaną zatkane łojem. Produkcja łoju skórnego wzrasta wraz ze zmianami hormonalnymi w Twoim ciele.

Rogowacenie przymieszkowe (keratosis pilaris)?

Jeżeli tych małych wyprysków nie da się usunąć metodą leczenia dobraną specjalnie dla nich, może to być oznaka, że cierpisz na chorobę zwaną rogowacenie przymieszkowe, znane także jako gęsia skórka.

To zaburzenie skórne powoduje gromadzenie się białka zwanego keratyną, które zatyka od środka mieszki włosowe, wywołując opuchliznę, wyglądającą podobnie do wyprysków.

Krosty na ramionach

Jest to problem powszechny wśród osób mających tendencję do przesuszania się skóry, lub cierpiących na atopowe zapalenie skóry (egzemę), która zdaje się być dziedziczna.

W każdym z tych przypadków, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja dermatologiczna, aby ustalić właściwy kierunek leczenia i zapobiec pogorszeniu problemu.

Co powoduje powstawanie krost na Twoich ramionach?

Te powszechnie występujące wypryski często pojawiają się na ramionach z powodu zmian hormonalnych, które dziewczęta i kobiety przechodzą w okresie dojrzewania. Tym niemniej, zmiany te mogą dotknąć też mężczyzn.

Choć nie ma jeszcze dostępnych wyników badań na ten temat, ważnym czynnikiem wpływającym na stan skóry jest rodzaj jedzenia, po jakie sięgamy.

Bez względu jednak na przyczynę, dostępne są naturalne kuracje pomocne w pozbyciu się krost, więc nie musisz uciekać się do stosowania produktów chemicznych, które mogłyby zniszczyć Twoją skórę. Sprawdźmy, jakie to metody!

Złuszczanie naskórka

Złuszczanie pomaga usunąć martwe komórki naskórka, które gromadzą się na powierzchni naszej skóry, powodując gromadzenie się łoju i powstawanie krostek.

Środki złuszczające skórę

Możesz we własnym domu stworzyć naturalny środek złuszczający używając zdrowych składników, które pomogą Ci zwalczyć ten problem.

Składniki:

 • 1 łyżka stołowa (25 g) miodu
 • Łyżka stołowa (15 g) cukru
 • 1 łyżka stołowa (15 g) mączki kukurydzianej
 • 2 łyżki stołowe jogurtu naturalnego

Przygotowanie:

 • Zmieszaj dokładnie wszystkie produkty aż do uzyskania konsystencji pasty i nałóż na obszar ciała, na którym pojawiły się krosty, wykonując przy tym delikatny masaż. Pozostaw na 10 minut.
 • Po 10 minutach spłucz zimną wodą i nałóż na skórę środek nawilżający bez tłuszczu.

Woda i sól

Sól to składnik niezwykle pomocny w pozbyciu się nadmiaru łoju, który gromadzi się na różnych częściach skóry.

Składniki:

 • 1/2 szklanki (125 g) soli morskiej lub soli gruboziarnistej
 • Gorąca woda

Przygotowanie:

 • Wsyp pół szklanki soli morskiej lub soli gruboziarnistej do miski z gorącą wodą i zanurz ramiona na 10 minut.
 • Woda powinna być możliwie jak najgorętsza, gdyż pomaga to otworzyć pory skórne oraz ułatwia usuwanie nadmiaru sebum.

Peeling z płatków owsianych, soli i miodu

Ta naturalna kuracja pomaga zmiękczyć, złuszczyć oraz nawilżyć skórę, jak również przyczynia się do usunięcia irytujących skupisk krost na ramionach.

Peeling na krosty

Składniki:

 • 3 łyżki stołowe (50 g) zmielonych płatków owsianych
 • 2 łyżki stołowe (50 g) miodu
 • 2 łyżki stołowe (30 g) soli

Przygotowanie: 

 • Zmieszaj ze sobą wszystkie składniki i dodaj tyle wody, ile potrzeba, aby powstała konsystencja pasty. Nałóż na obszar skóry, na którym występują krosty, wykonując przy tym delikatne okrężne ruchy. Pozostaw na 15 minut.
 • Dla uzyskania najlepszych rezultatów, należy powtarzać zabieg co najmniej trzy razy w tygodniu.

Zielona lub różowa glinka

Ten naturalny produkt może zapewnić liczne korzyści dla Twojej urody. Może być również bardzo pomocny w zwalczaniu dokuczliwych krost na ramionach. Co więcej, jest w pełni naturalny.

Składniki:

 • 2 do 3 łyżek stołowych zielonej lub różowej glinki – w postaci proszku lub pasty

Przygotowanie:

 • Jeżeli potrzebujesz, namocz glinkę aż do uzyskania konsystencji pasty, po czym równomiernie pokryj wszystkie dotknięte krostami obszary skóry.
 • Tę naturalną kurację możesz stosować maksymalnie dwa razy w tygodniu. Zbyt częste używanie może pozbawić skórę jej naturalnej warstwy ochronnej. To mogłoby zaszkodzić.

Jesteśmy pewni, że nasze metody Ci pomogą!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.