Kremy korygujące przebarwienia: wszystko, co musisz wiedzieć

Przebarwienia zwykle pojawiają się na skórze twarzy, szyi lub dłoni. Oprócz używania kremów korygujących przebarwienia, dobrym pomysłem jest stosowanie kremów z filtrem przez cały rok, aby z nimi walczyć.
Kremy korygujące przebarwienia: wszystko, co musisz wiedzieć
Maria del Carmen Hernandez

Przejrzane i zatwierdzone przez: dermatolog Maria del Carmen Hernandez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Czy stosowałaś kiedyś kremy korygujące przebarwienia? A może zdarzyło Ci się, że plamy na Twojej skórze zepsuły Ci plan na to, co założyć w letni ciepły wieczór? Wierzcie lub nie, to jeden z najczęstszych problemów kosmetycznych. Aby zwalczyć przebarwienia, możesz korzystać z kremów korygujących.

Jak mogą Ci one pomóc?

Efekty działania kremów korygujących przebarwienia zależą od rodzaju leczonego miejsca. Aby uzyskać rezultaty, trzeba być konsekwentnym i pamiętać o łączeniu ich z filtrem przeciwsłonecznym. Niektóre kremy można używać tylko w nocy.

Kremy tego typu zawierają środki depigmentujące, które spowalniają produkcję melaniny i stymulują regenerację komórek.

Rodzaje przebarwień

Plamy na twarzy

Jak wyjaśnia artykuł Mayo Clinic , plamy i przebarwienia słoneczne pojawiają się, gdy melanina zbija się w grudki lub jest wytwarzana w wysokich stężeniach. Melanina to naturalny pigment, który nadaje skórze kolor. Istnieją dwa rodzaje przebarwień:

  • Melaniczne. Jak wspomnieliśmy powyżej, pojawiają się one z powodu zwiększonej produkcji melaniny. Do tej grupy należą piegi, melasma lub przebarwienia spowodowane stanem zapalnym. Kremy korygujące przebarwienia mogą pomóc w ich leczeniu.
  • Melanocytowe. Są spowodowane lokalną proliferacją komórek pigmentowych (melanocytów). Obejmuje to plamy starcze, proste plamy soczewicowate i pieprzyki. Kremy korygujące na nie nie działają.

Najczęściej występujące przebarwienia

Najczęściej pojawiające się na skórze plamy to:

  • Plama słoneczna soczewicowata. Są to przebarwienia słoneczne, które tworzą płaskie plamy (są większe niż piegi).
  • Piegi. Są to małe, nieregularne brązowe plamki.
  • Ostuda. Zwykle pojawia się z boku twarzy, na czole, górnej części ust i policzkach. Jest również znana jako melasma.
  • Zapalenie skóry Berloque. Według artykułu opublikowanego w Family Medicine są to plamy, które pojawiają się na szyi w wyniku używania niektórych perfum, zwłaszcza w kontakcie z promieniami ultrafioletowymi.
  • Zbliznowacenie lub przebarwienia pozapalne po zmianach trądzikowych, półpaścu lub alergicznym kontaktowym zapaleniu skóry.

Kremy korygujące przebarwienia: składniki

Kremy korygujące przebarwienia występują w różnych formach: serum, żel, emulsja, roztwór wodno-alkoholowy i maska. Dzięki temu dopasowują się do każdego rodzaju skóry.

Kremy korygujące

Kremy korygujące zawierają różne składniki aktywne. Aby dowiedzieć się, które z nich zawiera Twój krem, po prostu sprawdź etykietę. Należą do nich często:

  • Przeciwutleniacze, takie jak witamina C w stężeniu 5% – 15%.
  • Mechinol w stężeniu 2% – 10%. Substancja ta powoduje odwracalną depigmentację skóry, zapobiegając procesom metabolicznym melanocytów. Badanie opublikowane przez Therapeutics for the Clinician potwierdza skuteczność tego składnika w przypadku plam soczewicowatych.
  • Kwas azelainowy w stężeniu od 10% do 20%. Publikacja w Medline Plus potwierdza, że działa on antybakteryjnie.
  • Niacynamid w stężeniu 5%.
  • Kwas kojowy.
  • Ekstrakty roślinne. Mącznica lekarska, arbutyna, lukrecja, rumianek lub morwa.
  • Kwasy. Może to być kwas fitowy od 1% do 2%, kwas alfa-liponowy od 2% do 8% i kwas elagiczny od 1%.
  • Alfa-hydroksykwasy. Jak podaje publikacja w NIH, mają one funkcję złuszczania skóry, aby zminimalizować pojawienie się plam.
  • Keratolityki, takie jak kwas salicylowy.

Oprócz wymienionych powyżej, kremy mogą zawierać inne składniki, które wymagają recepty lekarza, takie jak kwas retinowy i hydrochinon. Ze względu na różne zastosowania, jakie mogą one mieć, dermatolog powinien doradzić stosowanie jednego produktu, zamiast innego.

Połącz kremy korygujące z filtrem przeciwsłonecznym

Przebarwienia to przewlekły proces, który może się pogorszyć przez ekspozycję na słońce. Jak radzi hiszpańska Agencja Leków i Wyrobów Medycznych, wiosną i latem na leży stosować krem przeciwsłoneczny na pół godziny przed ekspozycją i nakładać go ponownie co dwie godziny.

Krem przeciwsłoneczny

Wskazane jest również ponowne nałożenie, jeśli przebywasz w wodzie lub uprawiasz intensywną aktywność sportową. Pamiętaj – codzienne stosowanie kremów przeciwsłonecznych jest bardzo ważne.

Wśród innych zalet, krem przeciwsłoneczny ma świetne działanie przeciwstarzeniowe, ponieważ chroni skórę przed uszkodzeniami, jakie mogą powodować promienie UVA.

Jak nakładać krem korygujący?

Ogólną wytyczną jest stosowanie go na noc, przez tydzień lub dwa, aż skóra się do tego przyzwyczai. To normalne, jeśli przy pierwszych aplikacjach zauważysz lekkie pieczenie. Jeśli jednak podrażnienie nie ustąpi, należy przestać używać kremu i skonsultować się z dermatologiem, który go przepisał.

Chociaż niektóre kremy korygujące przebarwienia nie wymagają recepty, bardzo ważna jest konsultacja z profesjonalistą, ponieważ gwarantuje to większe bezpieczeństwo i skuteczność leczenia. Ponadto niektóre produkty są bardziej drażniące i fotouczulające, dlatego lekarze generalnie zalecają stosowanie ich na noc.

Gdy osiągniesz pożądane rezultaty, dobrym pomysłem jest kontynuacja ochrony przeciwsłonecznej zgodnie z zaleceniami dermatologa. Ponadto dermatolog może zalecić suplementy diety, które pomagają zapobiegać pojawianiu się nowych plam i zmniejszać istniejące.

Kremy korygujące przebarwienia: nawyki robią różnicę

Kremy korygujące przebarwienia pomagają zredukować przebarwienia i wyrównują koloryt skóry. Jednak wyniki, jakie uzyskasz z leczenia, w dużej mierze zależą od tego, czy używasz filtrów przeciwsłonecznych w swoim codziennym życiu.

Ważne jest również, abyś prawidłowo identyfikowała przebarwienia. Podczas gdy niektóre nie poprawiają się po zastosowaniu kremów korekcyjnych, inne tak. Z tego powodu zawsze najlepiej zasięgnąć profesjonalnej porady.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.